MiG-21Bis 17163 1/48 Eduard

Previous topic - Next topic

Suhoj

Jos jedna maketa nedavno zavrsena, uvek mi je bila zelja da napravim ovu 21-cu pa se sad eto nasla i prilika napokon.
Maketa Eduard, jako dobra za rad, dekali standardno Lift here.
Boje Mr. Color FS36375 i 36118 direkt iz bocice.
























boom.boom

"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

viper

Baš mu dobro stoji ova kamuflaža...

milan78

#3
Moja osetljivost na 21 je pomalo trigerovana pa ne mogu da preskocim...Naime imas jednu gresku u vidu tockova glavnih nogu,te felne idu na Mf nikako na nase Biseve,hajde da ih nema u Eduard kutiji ali fora je sto ih ima.Noge trapa su sive,nikako rlm02,kao na F13, mozda ja gresim pa su ipak sive.I pito cev,sta se s njom desilo?Gde su one peruskice i cini mi se da je pito kraca?O vederingu necu da ti spocitavam jer to je ipak individualno,mada od najranijih slika taj avion je imao neke fleke i curenja.A i nema ni Iff antene kao ni one koje cini ovu varijantu,SAU.Sve ima u kutiji.Generalno rad je fin i pedantan ali ima tih par sitnica.
Instagram-Peacockscaleworx

Suhoj

Quote from: milan78 on 21-07-2022, 17:15:07
Moja osetljivost na 21 je pomalo trigerovana pa ne mogu da preskocim...Naime imas jednu gresku u vidu tockova glavnih nogu,te felne idu na Mf nikako na nase Biseve,hajde da ih nema u Eduard kutiji ali fora je sto ih ima.Noge trapa su sive,nikako rlm02,kao na F13, mozda ja gresim pa su ipak sive.I pito cev,sta se s njom desilo?Gde su one peruskice i cini mi se da je pito kraca?O vederingu necu da ti spocitavam jer to je ipak individualno,mada od najranijih slika taj avion je imao neke fleke i curenja.A i nema ni Iff antene kao ni one koje cini ovu varijantu,SAU.Sve ima u kutiji.Generalno rad je fin i pedantan ali ima tih par sitnica.

Weekend kutija je, nema PE za one iglicaste antene (jesu to IFF?), kao i za peruskice na pito cevi. Sama pito cev je iz kutije kako je dosla.

Trapovi su tamno sivi, mozda deluje na fotkama da je RLM 02, ali nije.  :D

Za felne sam omasio, u sastavnici stavili obe verzije da mogu, izabrao pogresnu, jbg.

Ova dole antena ispod nosa, sad sam bas gledao ima u Profipack sastavnici gde se stavlja, a nema u Weekend. A deo kao deo je bio na ramu.


flanker

Prelep i prelepa šema, možda najlepša za 21cu.
Perca na pito cevi možeš i naknadno da dodaš ako nisi lenj kao ja... :deadhorse
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Maketar78

Maketa mi se veoma sviđa. Lepo i čisto odrađeno, kao da je sveže opran.  :super :bravo :cheers


Što se tiče antena... E pa Bože moje, greške se dešavaju. Ali ja bi tu isključivo napenalio Eduard-a. Jer kako da se snađe neko ko taj avion ne poznaje u detalj? Smatram da je Academy tu odradio mnogo bolji posao, iako im je maketa iz 1997 godine. I ta maketa je imala sitne greške, ali ljudi 1997 godina i uporedno 2017 tj. 2022 godina, i "prestižan" proizvođač kao što je Eduard.  :deadhorse
Polako, ali sigurno ...

milan78

@Maketar78 cek cek ako sam dobro razumeo Eduard je pogresio?Sta?Mig-21bis kod nas u Jna/VSCg/VJ zna se kako je izgledao.Na forumu ima ooooogromna tema koju nam je @AG02 kao neko ko je drugovao sa 21 do sitnih crevaca uprostio i njemu hvala.Za svaki broj izneo boju trapa,dielektrika,kosi/oval vetrobran,boju gita na poklopcima,koji broj je Lazur a koji Sau.Da ne pricam 10min na googlu resava sve nedoumice oko verzije 17163.Nije isprika nikakva da nije profipack nego weekend...sta malo stirena i razvucenog sprua ne resava nedostatak iff antena i peruskica na pito cevi.Isto tako u 1/48 ti detalji su laksi za izvedbu pa i pojasevi i ostali detalji.Eduard daje Sau antene i bez problema se montiraju.Da ponovim svakako vedering je individualan ali koliko znam ova masina nikad nije bila u nekom izdanju novom kao iz fabrike vise je bila garava i musava iako nije letela.Nema tu puno filozofije,domaci zadatak nije uradjen,zanatski perfektno u detaljima podbacaj.Nije to neka opskurna masina pa da ima jedna slika i da radis kako hoces.
Instagram-Peacockscaleworx

Maketar78

Nisam ja rekao da je Eduard pogrešio oko antena, ali kada su neke antene odlivene za bis ili lasur verziju, a Eduard nema nameru da to napomene u sastavnici onda je stvarno upitno sa tehničke strane. A sramota je da Eduard u 2017 godini, tj. u "re-edition" 2022 godine nije u stanju da ponudi tačnu pitot cev sa krilcima u plastici, antene na vertikalcu itd.. U montaži srednjeg stajnog trapa se slikovito pominju neki "cevovodi/ elektronika". I to u "weekend edition" izdanju. Zar kod Eduard-ove makete od 20+ Eura treba da kupujem dodatnu pitot cev za "bis" verziju, a prosta maketa od Academy-a tu istu već ima od 1997 godine ? Zašto bi neko morao da pravi dodatna krilca, ako to u današnje vreme uopšte nije neophodno ? Zašto je npr. Eduard u "bis" izdanju podelio leđnu grbu na dva dela, a u PFM izdanju istu daje iz jednog dela. Kakav smisao to pravi ? Pa lepo, kao prvo da maketaru zagorča život, a kao drugo da budeš donekle prinuđen da kupiše dodatke kao eceraj ili pitot cevi, jer su se ionako unapred već dogovorili sa tim tzv. proizvođačima "aftermarket" setova.

To što čovek nije napravio musavu 21-nicu nije toliko strašno. Verovatno je shvatio koje je greške odradio ili šta nije dobro odradio i doradio, pa će sledeći put biti bolje.  :cheers
Polako, ali sigurno ...

milan78

@Maketar78 ne da nisi u pravu nego da nisi pravio cro 21 pa da pricamo kako nesto ne znas.Eduard da je dao oznake za ovu maketu svakako bi sazvakao za koju verziju ide sta.Dakle dekali su aftermarket i traze malo dodatnog istrazivanja.Academy je za tri koplja losija maketa od Academy jer kao prvo reklamiran je kao Mf a u kutiji je nesto sto nije ni pravii Bis a Mf tek nije.Academy u regularnoj kutiji ne daje pito kao metalni deo kao i set eceraja,samo u onoj kutiji sa sabljarkom art work ide to.Kokpit je prozvoljan pa ti treba nova resinska kadica sediste,tockovi i slicno.To sto je grba iz dva dela kod Eduarda ne znam sta je cudno za 1/48,za bis ide vise plastike a Pfm ide ono prosirenje iza kabine pa suzenje,te sam misljenja da moze da se odlije lakse.I na kraju-moze im se,nije to neka baba roga da se sredi spoj.Ja sam tu maketu od 0 do prajmera doveo za 3 dana koliko je teska za rad(ugradjene sve brassin djakonije jer tako je ortak kupio).Znaci odlicna maketa.A Academy ne bode oci trup iz cetiri dela(dva po polutki),spoj po sred kocnica ako bi da ih otvoris i sl.Doduse svakom svoje.Imas Radulovicev Academy mig-21bis i vidi koliko se namucio da dovede maketu na Bis sto kod Eduarda imas sve 90% u kutiji.Off topic ali kako rekoh u prvom postu "Trigger mig-21"Sve najbolje drugari u daljem radu,niste amateri pa mozemo malo ozbiljnije da pricamo i posavetujemo.
Instagram-Peacockscaleworx

Laufer72

Sve bi bilo lakše u ovoj analizi.... da je Suhoj na početku rekao kao što predposatvljam da jeste,  obe makete pravio za prodaju....
Što bi Dragan rekao " Mušterija je tako htela!"  :D
Tako sve dodatne analize šta je i kako moglo detaljnije i tačnije, možda nemaju osnov ni za Mig-21 ni za Mig-29 ....

U svakom slučaju oba radu su "lepa na oko" o detaljima o kojima je pisao Milan , ne sumnjam da je u pravu..

Sve najbolje.

Suhoj

Ja prihvatam sve ove kritike oko detalja iskreno, moj je zajeb vise nego Eduardov, ali Boze moj.
Jedino za weathering bas nikako ne mogu da se slozim, jer ako ovo recimo nije cist avion, ne znam sta je  :D

Goran A.

Op žica, žica, žica, u pravu ste obojica...
Avion je bio pošteno oriban pre farbanja, fotka je napravljena par dana kasnije. Vremenom su sunce, kiša i sneg odradili svoje pa je bilo par zafarbavanja jer je prilično izbledeo u međuvremenu.

milan78

Ma ok rekoh vedering je najmanje vazan.Ja bih ovako ti si tako...zato sam se i ogradio.Bio je nov nekad,meni drazi kad se malo ofucao.Ne ono posle kad je bio ko za gadjanje.I steta sto nisu imali vise njih ovu semu ovi u letnom stanju.Kazem zbog hobija da nije samo u radu fora...koji je dobar.
Instagram-Peacockscaleworx

dragan_mig31

Quote from: Laufer72 on 22-07-2022, 22:46:59
Sve bi bilo lakše u ovoj analizi.... da je Suhoj na početku rekao kao što predposatvljam da jeste,  obe makete pravio za prodaju....
Što bi Dragan rekao " Mušterija je tako htela!"  :D
Tako sve dodatne analize šta je i kako moglo detaljnije i tačnije, možda nemaju osnov ni za Mig-21 ni za Mig-29 ....

U svakom slučaju oba radu su "lepa na oko" o detaljima o kojima je pisao Milan , ne sumnjam da je u pravu..

Sve najbolje.


Znaci svi t.j. ja koji radimo za druge i zivivimo od toga ,rade zabusavaju i rade fusherajske makete ? To hoces da kazes?