Zvezda Hawker Hurricane mkllc 1/72,351.sq.Raf-a,Libija 1944.

Previous topic - Next topic

voja

Quote from: doktor on 02-10-2022, 13:28:53


. . . priznajem da mi nije jasno zasto samo ova varijanta, kada su cesto leteli naoruzani samo sa 4 rakete pod jednim krilom a dopunskim rezervoarom pod drugim. S obzirom na hronicnu nepreciznost raketa, nakon ispaljivanja istih, ostala su samo 2 mitraljeza .303, cija je ubojna moc daleko manja od 4 topa 20mm. Ako neko zna vise detalja o ovome, molio bih da razjasni.



Mitraljezi na Harikenima IV su služili isključivo u svrhu nišanjenja, na koju tačku da ispale rakete.
Zaštitu Harikenima pružali su Spitfajeri.

.

.

anki

Quote from: doktor on 02-10-2022, 13:28:53
U vezi operativne upotrebe , kako su anki i Miroslav S. ispravno primetili, korisceni su samo Mk IVRP i priznajem da mi nije jasno zasto samo ova varijanta, kada su cesto leteli naoruzani samo sa 4 rakete pod jednim krilom a dopunskim rezervoarom pod drugim. S obzirom na hronicnu nepreciznost raketa, nakon ispaljivanja istih, ostala su samo 2 mitraljeza .303, cija je ubojna moc daleko manja od 4 topa 20mm. Ako neko zna vise detalja o ovome, ................Znamo da je najvise partizanskih pilota poginulo od neprijateljske PVO, pa mislim da su ovo zanimljivi podaci.

Stvar je u tome da je IIc ipak lovacki avion a IVRP jurisna verzija. Nije to samo naoruzanje nego i oklop jer ga je IV imao znacajno vise nego IIc.  Najzad II su bile vec prilicno stare i istrosene masine a IV ipak nesto noviji.

Sto se gubitaka tice 352SQ na Spitovima ih je imao znacajno vise jer nisu bas bili prilagodjeni za jurisna dejstva - okacene bombe i teraj na zadatak pa sta bude.. Najzad , u pravu si za nepotrebne gubitke ali to nije stvar taktike vec vise morala, borbenog duha, zelje da se da licni doprinos....... I naravno borbene nediscipline kao posledica prethodnog. Ta vrsta patriotizma ipak nije izmisljotina iz partizanskih filmova nego stvarni duh nasih boraca bezobzira na politicke stavove.

milan78

@anki ne bi se slozio da je mkllc bio lovac.Avion je bio inferioran nemackim pandanima,zbog tezine topova te je koriscen za ciljeve na zemlji,cak je nosio i po dve bombe na spoljnim nosacima cini mi se 250kg.Kako sam shvatio da je plan i bio(kako je gore navedeno) harikeni napadaju mete na zemlji spitovi ih "brane".
Instagram-Peacockscaleworx

anki

Quote from: milan78 on 02-10-2022, 22:33:22
@anki ne bi se slozio da je mkllc bio lovac.Avion je bio inferioran nemackim pandanima,zbog tezine topova te je koriscen za ciljeve na zemlji,cak je nosio i po dve bombe na spoljnim nosacima cini mi se 250kg.Kako sam shvatio da je plan i bio(kako je gore navedeno) harikeni napadaju mete na zemlji spitovi ih "brane".

Da budem precizan - IIc je zamisljen kao lovac ali kao sto si napisao bio je inferioran pa je prebacen na jurisna dejstva i dobio mogucnost nosenja bombi. Medjutim tek IId je od pocetka projektovan kao jurisnik. Zato je za razliku od IIc dobio 160kg dodatnog oklopa  - najprepoznatljivije po onom kutijastom oklopljenom hladnjaku koji se zadrzao na IV.
Sto se taktike tice kod nas su i Spitovi i Hurry korisceni kao jurisnici - Spitovi sa bombama i uglavnom bez savremenog lovackog nisana a Hurry sa raketama. Iskreno ne secam se iz glave da li su nasi Harikeni koristili ponekad i bombe. To bih morao da potrazim u arhivi. Jednostavno nemacki lovci su bili jako retka zverka u to vreme na tom prostoru a i kad bi se pojavili redovno su izbegavali duele tako da lovacka zastita uglavnom nije koriscena.

Goran A.

Otprilike je ovako - Mk IIc je zvanično 2u1, Ground Attack Fighter. Posle par tuceta ručno prepravljenih komada, utvrđeno je da nije dorastao ulozi dnevnog lovca (da ne kažem danskog) ali za noć još uvek dovoljno efikasan, pa otuda onakva formulacija u nazivu. Zbog onog prvog, otklizao je ka sekundarnim zadacima za jednog lovca.