Zvezda Hawker Hurricane mkllc 1/72,351.sq.Raf-a,Libija 1944.

Previous topic - Next topic

milan78

Pozdrav svima, nije me bilo duze ali sad sam prekinuo maketarski post ovom maketom, Zvezdin hariken fenomenalna maketa, sa par sitnih problemcica, koji se lako srede. Dodao sam pojaseve ecovane,filter ispod nosa od arma hobby harikena(hvala @capritim),izbusio topove i isekao staklariju da se vidi kokpit. Farbao sam vallejo bojama za gornju semu,donjaka sa Ak interactive azure blue. Dekali iako kupljeni skorije,su oni isti krti koje je stampao Begemot za Lift here,pa nisu bas naj naj,ali se ok srede. Lakovi tamiya i vallejo, vedering flory wash, ammo mig shadersi, olovke, oilbrushersi ...
O samom avionu, tj.skvadronu rafa sastavljen od nasih pilota opremljenih ovim avionima i spitfajerima zna se sve, tema prezvakana te ne bih davio time. Slike...



















Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

Милане, свака част. Увек лепо обрађена тема :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

anki

Jako lepo! Zvezda je stvarno blizu Armi a za upola cene.
Imam samo malu istorijsku ispravku. Model IIc nasi piloti iz SQ 351 su koristili samo tokom obuke u Africi. Kada su krenuli u borbena dejstva iz Italije i posle i sa Visa leteli su iskljucivo Mk.IV RP.

milan78

@anki ne znam gde si to procitao,ali recimo Lift here pravi set dekala sa mkllc doduse u zeleno sivoj semi,mislim da su do kraja 1944 leteli i na mkllc.Mozda ovaj u desert semi nije stigao do Visa.
Instagram-Peacockscaleworx



capritim


anki

Quote from: Laufer72 on 30-09-2022, 08:46:10
BRAVO Milanče   ;)

Moj glavni izvor su Avions 219 i 220 o 351 i 352 SQ  za koje su tekstove i slike pripremili Ostric i Ciglic. Na IIc se letelo sa Benina aerodroma u Africi a pre prelaska na Cane u Italiji za pocetak borbenih dejstava skvadron je prenaruzan na IVRP.  Mislim da i na Palubi ima o tome a i ako u Google ukucas samo Hurricane LD116 izadje fino podataka ali je izvor nepouzdan. IIc nisu bili pogodni za dejstva kod nas jer nisu nosili ni bombe ni rakete.

Miroslav Š.

Ако могу да се придружим Анкијевој констатацији у вези са употребом Mk.IIc, са овим ознакама је био коришћен само током обуке а сва борбена дејства су вршили искључиво на Mk.IVRP.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

milan78

Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Sto kazu- ppvratak u velikom stilu, odlican Hariken, do kraja cu jos porazmisliti da uzmem i ja Zvezdu
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

doktor

Lybia it is!

Libiya [ili Libya, kako se takodje pise]

milan78

Lapsus calami :headbang Libya it is...
Instagram-Peacockscaleworx

Janjic

凸(¬‿¬)凸

doktor

Uzgred, vas Hariken je vrlo lepo uradjen, ali odmah priznajem da sam pristrasan, jer je za mene Hariken najlepsi od klipnih, a F-86 od mlaznih aviona.
Do sada sam napravio 7 u 1/72 i 2 u 1/48, a jos nekoliko ih ceka svoj red
U vezi operativne upotrebe , kako su anki i Miroslav S. ispravno primetili, korisceni su samo Mk IVRP i priznajem da mi nije jasno zasto samo ova varijanta, kada su cesto leteli naoruzani samo sa 4 rakete pod jednim krilom a dopunskim rezervoarom pod drugim. S obzirom na hronicnu nepreciznost raketa, nakon ispaljivanja istih, ostala su samo 2 mitraljeza .303, cija je ubojna moc daleko manja od 4 topa 20mm. Ako neko zna vise detalja o ovome, molio bih da razjasni
U jednom vrlo starom 'Glasniku RViPVO' , mislim da je stampan '88. ili neku godinu pre, objavljen je analiticki clanak o dejstvima partizanskih Harikena i Spitfajera. Ovaj primerak nazalost vise nemam, jer sam ih sve pobacao prilikom selidbe. Autor pise i o greskama pri dejstvu po ciljevima na zemlji, mahom nemackim kolonama u povlacenju, gde izmedju ostalog navodi da su pre napada partizanski avioni kruzili visoko iznad kolone u vidokrugu PA i potom se obrusavali na ciljeve, jedan za drugim, umesto da [kako pise u clanku] napadaju iz vise smerova, te su tako bili lak cilj za nemacku PVO. Takodje pominje da nisu uvek napadali iz pravca sunca, vec su se ponekad izvlacili ka suncu, te je jedan pilot udario avionom u planinski vrh i nastradao. Znamo da je najvise partizanskih pilota poginulo od neprijateljske PVO, pa mislim da su ovo zanimljivi podaci.