A-1 Skyraider Gabonese Air Force 1/72 Hobbycraft

Previous topic - Next topic

najjaci

#15
Quote from: dragan_mig31 on 23-10-2022, 15:14:11
Quote from: VladimirBrankovic on 23-10-2022, 15:01:08
Quote from: AG02 on 23-10-2022, 13:57:27
@dragan_mig31
Recimo da je to tačno.

Dešavalo se kada maketari ne upotrebljavaju originalni razređivač, što je prilično čest slučaj kod nas. Pogotovo ako ima veći sadržaj acetona.
da a i sama po sebi ta hemija je agresivna pa nije čudo što nekad podje po zlu... no nema veze, sigurno je nesrećan slučaj...

Ja boje razredim nitrom farbao sam i sa 90% razredjenu boju oa.mi nije pojeo plastiku.Zato pitam.

Slozio bih se sa kolegom u vezi ovog vezano za "neoriginalni" razredjivac. Stvar je u hemijskim jedinjenjima koje cesto uzimamo zdravo za gotovo...
Mislim da je to lepo objasnio Miguel u ovom videu negde od 14:30s 

https://youtu.be/DcsffcZUa6k?t=872s
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Jovac

#16
Samo da pojasnim u vezi sa Balck Base-om. Nisam ga razređivs nisačim . Samo dobro izmućkao , izmešao , dizna 0,5 , pritisak 2 bara i udri. Rekao mi je prijatelj Englez , da su on i njegovi drugari i ali problem za AK lakovima, Base-om i još nekom hemijom. Sve u svemu sada ima Surfacer-a na tržištu pa svakako više AK doviđenja. Inače ako nešto razređujem uvek ide originalna hemija.Boju Super Metalic sam recimo razređivao sa Rapid Thiner om. YouTube i video klipove nikada ne gledam , već isključivo čitam na sajtu proizvođača..

Drale

Odlican, sve pohvale. Nezavisno od navedenih problema, kazi kakva je maketa za sklapanje.
Imam je i ja, pa zato pitam.

dragan_mig31

Quote from: najjaci on 23-10-2022, 15:48:36
Quote from: dragan_mig31 on 23-10-2022, 15:14:11
Quote from: VladimirBrankovic on 23-10-2022, 15:01:08
Quote from: AG02 on 23-10-2022, 13:57:27
@dragan_mig31
Recimo da je to tačno.

Dešavalo se kada maketari ne upotrebljavaju originalni razređivač, što je prilično čest slučaj kod nas. Pogotovo ako ima veći sadržaj acetona.
da a i sama po sebi ta hemija je agresivna pa nije čudo što nekad podje po zlu... no nema veze, sigurno je nesrećan slučaj...

Ja boje razredim nitrom farbao sam i sa 90% razredjenu boju oa.mi nije pojeo plastiku.Zato pitam.

Slozio bih se sa kolegom u vezi ovog vezano za "neoriginalni" razredjivac. Stvar je u hemijskim jedinjenjima koje cesto uzimamo zdravo za gotovo...
Mislim da je to lepo objasnio Miguel u ovom videu negde od 14:30s 

https://youtu.be/DcsffcZUa6k?t=872s

Ovo veze nema sa zivotom ;)

Jovac

Quote from: Drale on 23-10-2022, 23:19:41
Odlican, sve pohvale. Nezavisno od navedenih problema, kazi kakva je maketa za sklapanje.
Imam je i ja, pa zato pitam.
Što se same makete tiče , klasičan raaklop i uklopivost u rangu Academy -a. Stvarno nisam naišao na neki problem u uklapanju. Sve to ide kako treba.

dragan_mig31

Nema veze znas zasto?Zato sto boje mozes da razredis alkoholom i cesmovacom a i nitro razredjivacem i da pak funkcionisu kako treba isto kao da si koristio fabricki razredjivac.Eto ja ro radim uspesno i nikada nisam imao peoblema.Ono sto mig himinez radi je reklamu i prodaju pricu svojih proizvoda ;)


dragan_mig31

Quote from: najjaci on 24-10-2022, 12:40:01
Quote from: dragan_mig31 on 24-10-2022, 08:31:38
Nema veze znas zasto?Zato sto boje mozes da razredis alkoholom i cesmovacom a i nitro razredjivacem i da pak funkcionisu kako treba isto kao da si koristio fabricki razredjivac.Eto ja ro radim uspesno i nikada nisam imao peoblema.Ono sto mig himinez radi je reklamu i prodaju pricu svojih proizvoda ;)

Slazem se da Himenez radi marketing i samim tim i prodaje neku svoju pricu ali isto tako verujem da nije bas 100% isto kad kupis litru nekog alkoholnog jedinjenja u apoteci, apoteki?... i kad koristis fabricki razredjivac koji je primarno namenjen za neku svrhu i za koji proizvodjac garantuje. Pricam iz iskustva jer mi je cale bio moler i secam se kad sam mu pomagao kao klinac da se vise puta desilo kad nesta farbamo da cesto bolje i uspesnije prodjemo kad koristimo fabricki razredjivac tog proizvodjaca nego li neki koji je on nabavljao ispod tezge na litar. A sta ces bila kriza pa se moralo snalaziti...



Iz kog iskustva pricas?Sam si napisao da 25 godina nisi uradio maketu.Od tada se mnoge stvari promenile.Nije humbrol jedini dostupni proizvodjac boja kao sto je tada bio recimo.Necu da te uvredim ili nesto slicno ali porediti moleraj i maketarstvo bas i ne ide i deluje smesno.Ja ti kazem da umesto da koristim mr leveling thinner i nenzam sta vec tamiya,mr.hobby/color, ak real colors, hataka lacquer , revell, hambrol, wem, xtracolor, model master enamel farbe razredjujem nitrom.Ove vodene akrile razredim iskljucvo vodom ili alkoholom i sve radi kako treba.Za uljane slikarske boje koje koristim kad radim vedering koristim bezmirisni white spirit ili terpentin umesto da kupim migov isti terpentin samo prepakovan u drugu amnbalazu i za x10 od cene koje mogu kupiti u slikarsku radnju.

mutayu

 D:) Off obrisan. Imate PM za takve sadrzaje.

Drale

Ljudi ode diskusija predaleko. Ono što je bitno je da ovde imamo lepu maketu lepog aviona, pogotovo što smo navikli da ga vidjamo u šemi USAF i USN.
Hvala Jovcu na odgovoru oko sklopivosti makete.
Verujem da bi bilo interesantno da kolega koji je spomenuo da poznaje pilota koji je leteo na tom avionu, nešto od tih informacija, ono što smatra zanimljivim, podeli sa nama.
Mislim da to nije off, jer se radi o konkretnom avionu koji je Jovac tako lepo prikazao.

VladimirBrankovic

Ljudi, nebitno je, svako bira kako će da radi i svako ima svoj sistem, metodu i hemiju koju preferira. S toga, svako se supčava sa eventualnim posledicama rada "na sopstvenu odgovornost". Dragan ima svoje metode koje mu, očigledno, odgovaraju, što je sasvim okej. Čovek ima poverenja u nitro i to je to. Ne mislim da je nužno pogrešno raditi tako jer, de fakto, razredjuje boje ali smatram da je, svakako, sigurnije uparivati hemije istog proizvodjača kako bi se izvukao maksimum potencijala odabrane hemije i umanjile šanse za lošu reakciju. Sve je stvar preferencije. Da je nitro jeftiniji, jeste, ali ću, lično, uvek odabrati da platim malo više i budem siguran nego da bijem glavu šta potencijalno može da podje po zlu. Sve u svemu, svako ima svoju metodu i to je okej...  sa ovim što je Drale napisao se slažem...

najjaci

Quote from: dragan_mig31 on 24-10-2022, 13:18:13

Iz kog iskustva pricas?Sam si napisao da 25 godina nisi uradio maketu.Od tada se mnoge stvari promenile... model master enamel farbe razredjujem nitrom...
Stvari su se sigurno promenile od pre 25 godina tu nema dvojbe cim ti danas razredjujes enamel farbu(ono sto mi zovemo emajl) nitro razredjivacem. To je bilo nezamislivo jer su u osnovi potpuno dva nekompatibilna jedinjenja u smislu da je nitro mnogo jaci, "agresivniji" i "nagriza" enamel farbu. Razredices ti enamel u nitru ali pitanje je sta ces dobiti kao finalni produkt. Nesta kao kad sipas kerozin u benzinca samo malko drugojacije.
E sad mozda je u danasnje vreme hemija toliko uznapredovala i stvari ucinila takvim da je sve moguce pogotovo u ovom hobiju mada sam i tu poprilicno skeptican cim ljudi i dalje imaju problema da im farbe i lakovi i ostala hemija odreaguju kako ne valja pa naprave karambol.

A inace pricam iz iskustva ne maketara vec osobe koja je cetkom prefarbala cirka 250 prozorskih okana i oko 50-ak vrata sa sve stokovima i ko zna kolko stotina metara ograde. Sto domacim Zorka, Zvezda, Helios farbama sto ostalim grcko-talijanskim derivatima u to vreme na trzistu. I ako tad nisam naucio nesta o bojama/farbama i farbanju onda necu nikad.

Poenta price je da to sto nekom nesta uspeva mimo zvanicnih ustaljenih pravila i normi nije i nuzno najbolje tj najsigurnije resenje. To je samo potvrda da izuzetak potvrdjuje pravilo.
E verovatno je zbog tako necega i njemu prjmer za plastiku odreagovao sa plastikom.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

dragan_mig31

Quote from: najjaci on 24-10-2022, 15:47:32
Quote from: dragan_mig31 on 24-10-2022, 13:18:13

Iz kog iskustva pricas?Sam si napisao da 25 godina nisi uradio maketu.Od tada se mnoge stvari promenile... model master enamel farbe razredjujem nitrom...
Stvari su se sigurno promenile od pre 25 godina tu nema dvojbe cim ti danas razredjujes enamel farbu(ono sto mi zovemo emajl) nitro razredjivacem. To je bilo nezamislivo jer su u osnovi potpuno dva nekompatibilna jedinjenja u smislu da je nitro mnogo jaci, "agresivniji" i "nagriza" enamel farbu. Razredices ti enamel u nitru ali pitanje je sta ces dobiti kao finalni produkt. Nesta kao kad sipas kerozin u benzinca samo malko drugojacije.
E sad mozda je u danasnje vreme hemija toliko uznapredovala i stvari ucinila takvim da je sve moguce pogotovo u ovom hobiju mada sam i tu poprilicno skeptican cim ljudi i dalje imaju problema da im farbe i lakovi i ostala hemija odreaguju kako ne valja pa naprave karambol.

A inace pricam iz iskustva ne maketara vec osobe koja je cetkom prefarbala cirka 250 prozorskih okana i oko 50-ak vrata sa sve stokovima i ko zna kolko stotina metara ograde. Sto domacim Zorka, Zvezda, Helios farbama sto ostalim grcko-talijanskim derivatima u to vreme na trzistu. I ako tad nisam naucio nesta o bojama/farbama i farbanju onda necu nikad.

Poenta price je da to sto nekom nesta uspeva mimo zvanicnih ustaljenih pravila i normi nije i nuzno najbolje tj najsigurnije resenje. To je samo potvrda da izuzetak potvrdjuje pravilo.
E verovatno je zbog tako necega i njemu prjmer za plastiku odreagovao sa plastikom.

I pre 25 godina sam to radio ;) zato i kazem, nije to nesto sto sam otkrio pre 2 meseca pa sad nesto pametujem.Isto tako nisam jedini koji koristi nitro.Moram da napomenem da ne koristim zorka helios i slicne nego iskljucivo italijanske i bile neke grcke koje nisu helios ali nemogu da se setim kako se proizvodjac zove.

To sto meni uspeva je zbog iskustva zato sto znam koliko i kako treba da razredim ove farbe koje koristim da ne bi nagrizli plastiku.Inace MR.Color leveling thinner koristim samo kad moram da nanesem semiglos ili glos lak kao zavrsni sloj.Cisto eto da ne bude da koristim isklucivo nitro.Mada i sa nitrom to moze ali treba vise slojeva kad su u pitanju tamiya ili gunze lakovi.


Goran A.

Pre par meseci čini mi se, u jednom postu, razložio sam ovu problematiku na proste činioce, ko je čitao trebalo bi da mu bude jasno.

Uljani univerzalni lakovi za drvo, metal, pakovani od po kilo ili 750 gr, tzv. emajl lakovi i uljane enamel maketarske boje nisu ista stvar. Stoga se i ne ponašaju isto kad se razređuju nitro razređivačem. Razlika je u vezivu a i detalju da su maketarski enameli isključivo prilagođeni plastici. Razliku ćete primetiti ako ste imali priliku da uklanjate obe vrste sa plastičnih i metalnih površina.

Dodavanje nitro razređivača u surfejser zapravo se pojačava njegova sposobnost nagrizanja stirena, a kako nisu svi stireni isti, tako i dođe do problema. Npr. Hobi Bosova plastika je osetljivija na nitro bazu od ostalih.

Zoran Sivcev

Body acryl 740 zakon
https://files.ekmcdn.com/autopaints/images/hb-body-740-acryl-2k-universal-thinner-various-sizes-5173-p.jpg?v=2102020-12MR MR Leveling jos veci zakon
Napomena:
Body 740 zna da bude agresivan na gumice u airbrushu ako se koristi za čišćenje airbrusha

dragan_mig31

Quote from: AG02 on 24-10-2022, 19:49:27
Pre par meseci čini mi se, u jednom postu, razložio sam ovu problematiku na proste činioce, ko je čitao trebalo bi da mu bude jasno.

Uljani univerzalni lakovi za drvo, metal, pakovani od po kilo ili 750 gr, tzv. emajl lakovi i uljane enamel maketarske boje nisu ista stvar. Stoga se i ne ponašaju isto kad se razređuju nitro razređivačem. Razlika je u vezivu a i detalju da su maketarski enameli isključivo prilagođeni plastici. Razliku ćete primetiti ako ste imali priliku da uklanjate obe vrste sa plastičnih i metalnih površina.

Dodavanje nitro razređivača u surfejser zapravo se pojačava njegova sposobnost nagrizanja stirena, a kako nisu svi stireni isti, tako i dođe do problema. Npr. Hobi Bosova plastika je osetljivija na nitro bazu od ostalih.

Nikada u zivotu nisam imao probleme sa nitorm i enamel boja.Nikada problema sa mr surfacer i nitro a razredim ga i do 90% kad treba.Bez obzira dal je hn tamiya revell ili stari esci.Mozda je ipak do toga sto iakljucivo spricam a ne cetkarim makete pa ne zalivam toliko povrsinu nego kad se cetkari ;)