F-20 Tigershark + Sparrow Hasegawa 1/72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Pozdrav

maketa stara sto godina, jedini F20 u 1/72 pa ne bi mnogo o njemu jer je svima poznata.
Ono sto sam zeleo da odradim je testna verzija sa raketama v-v Sparrow, cim sam video forografiju u ovoj konfiguraciji bilo mi je sumanuto da tako velike rakete budu kacene na relativno mali avion.
Pored toga interesantna mi je bila prica o avionima u plavoj boji. Na kraju poslednja verzija koju sam procitao na BritModeller forumu je da su 2 aviona ofarbana u Mercedes plavu RAL 7016, a prica o nacinu kako je odabrana je tek suluda, deo ekipe je zeleo tu boju i bukvalmo su od mercedesa kupili potrebnu kolicinu. Ovu pricu je potvrdio jedan od clanova ekipe koji je u tome ucestvovao.
Na kraju totalno neskladna konfiguracija, dodatni nosaci su uradjeni od stirena, oznake kombinovane sa posebnog tabaka americkih slova i brojeva.......generalno mi se svidja kako je ispao, nadam se i vama.
Veliki pozdrav i slike na kraju



















Referentne slike:  Mercedes i sjaj  (avion je u mirror-u.....copyright safe approach) :)










Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......


VladimirBrankovic

Baš lep radi. Boja je ispala skroz kako treba! Svidja mi se što si se uzdržao od prljanja, taj avion mora da se sija, baš kao što je kod tebe! Oznake su super legle a pogotovo mi se svidja ta zastava  :zvizduc

Sve u svemu, bravo, bravo, bravo

dragan_mig31

Quote from: VladimirBrankovic on 02-11-2022, 19:13:48
Baš lep radi. Boja je ispala skroz kako treba! Svidja mi se što si se uzdržao od prljanja, taj avion mora da se sija, baš kao što je kod tebe! Oznake su super legle a pogotovo mi se svidja ta zastava  :zvizduc

Sve u svemu, bravo, bravo, bravo

Naravno da ne mora ;)




VladimirBrankovic

Quote from: dragan_mig31 on 02-11-2022, 22:22:01
Quote from: VladimirBrankovic on 02-11-2022, 19:13:48
Baš lep radi. Boja je ispala skroz kako treba! Svidja mi se što si se uzdržao od prljanja, taj avion mora da se sija, baš kao što je kod tebe! Oznake su super legle a pogotovo mi se svidja ta zastava  :zvizduc

Sve u svemu, bravo, bravo, bravo

Naravno da ne mora ;)




druže, ajd prvo proveri koja je opcija u pitanju, ubrzo ćeš videti da ovo nije dvobojna svetlo siva nego tamno sivo-plava- metalik.... Pogledaj slike tog aviona pa onda podkopavaj...

dragan_mig31

Pogledao sam to mnogo pre nego sto si ti znao da postoji f20  zato nemoj da brines ;) kazes da f20 mora da se sija.Ja kazem da nemora i zato sam postavio ove fotke ;)

I opet evo ti fotke gde se taj avion ne sija kao sto.ti kazes da to mora






VladimirBrankovic

Na drugoj fotografiji se jasno vidi da se sija... prva fotografija je , očigledno, drugo farbanje... Nekoliko puta su ih prefarbavali, tačno se vidi...

zivorad

"Neskladna konfiguracija" ili " sumanuto" kao što ti reče ali ovaj avion je zaista bio čudo u svoje vreme , da ne teorišem ovde postoji odličan članak o njemu u AeroMagazinu ali i na Wikipedia-i pa ko želi može da iščita , po skoro svim parametrima bio je bolji i od MiG-a 29 i od Miraža 2000 i od F-16 ali političari su ga stopirali i ostao je večni žal medju vazduhoplovnim entuzijastima što nije otišao dalje od tri proizvedena primerka .

Da li treba da sija ?  I treba i ne treba , zavisi od onoga ko gleda , što reče Petra Božović u Kamenu mudrosti " more a i i ne more bit "
Nema potrebe za teškim rečima.

Rad kao rad meni odličan - pet .  :bravo :bravo :bravo

dragan_mig31

Quote from: VladimirBrankovic on 02-11-2022, 23:46:45
Na drugoj fotografiji se jasno vidi da se sija... prva fotografija je , očigledno, drugo farbanje... Nekoliko puta su ih prefarbavali, tačno se vidi...

Nije prefarbavan isit je to avion ;)

Roberto

TKO MAKETARI TAJ VRIJEDI, KO NE MAKETARI TAJ NE VRIJEDI   ;-)

dragan_mig31

Naravno da google sve zna samo treba uloziti 5-10 minuta istrazivanja pre nego sto se iznose apsolutne tvrdnje tipa MORA itd..

Evo ovde se vidi da avion ofarban u istoj semi ne MORA da sija.Sve zavisi iz kog perioda je avion koji je predstavljen.Maketa je uradjena kako treba i dobro je sto je Djos uradio maketu ovako jer u vecinu slucajeva svi rade matirani f-20.Ovo je pravo osvezenje.


VladimirBrankovic

Dakle, F-20 je projekat koji je više godina predstavljan javnosti. Umupno je napravljeno tri prototipa na kojima su testirane različie vrste naoružanja.... Avioni su nekoliko puta prefarbani u toku eksploatacije, pri čemu, na nekim slikama vidimo da su 2 svetlo siva, dok su na nekim ista dva tamno siva. Na pojedinim fotografijama vidimo da avioni imaju ofarbane anti gler panele dok su na drugim prisutne i zastave, a na nekim izostaju ti detalji.... Ti avioni nisu imali apsolutno nikakvu borbenu upotrebu pa je apsurdno pomisliti da ih je vreme matiralo i postarilo. Uzgred, jedan je čak bio ofarban u crveno- belu šemu (jedno vreme) i takav je pao na pariskom er šou...
Sve u svemu, da, ukoliko je želeo da uradi varijantu koju je pretstavio na fotografiji, taj avion mora da se sija. Da je odabrao drugi primerak ili, pak, drugi period u eksploataciji, mogao ga je uraditi i mat ali svakako ne prljavog.

dragan_mig31

To i kazem od pocetka.Avion NE MORA da sija kako ti kategoricno tvrdis :) na zadnjoj fotki se vidi da i avion u toj semi NE MORA da sija.tamno siv.Crni antigler i ne sija.Ali posto je autor odlucio da predstavi maketu kao na fotku onda to je to.Odradio je maketu kako treba i sve ok :) sledeci put nemoj da pametujes i da siris neistine kao sto to obicno radis pa da onda menjas pricu.Nisi nit najpametniji nit znas najvise.

P.S. jos cekam referentni materijal gde si to video/procitao da su venecuelanski f-16 bili u SEA kamuflazu i onda su oni odliucili da to farbaju ovako ili onako.

djos & filip

Hvala svima na lepim recima, iskreno sam uzivao u ovom projektu posle nekih ne bas prijatnih deljanja plastike koje su mi prolazije kroz ruke.
Mislim da svako treba da se veze za neku referentnu tacku pri odabiru krajnjeg izgleda makete, da li ce to biti avion tek ofarban u fabrici, na terenu, posle duzeg vremena koriscenja....sve u skladu sa zeljom "autora" makete. Krajnji rezultat ce naravno zavisiti od umesnosti, ali cilj je da i autor a i svi mi na neki nacin uzivamo u zavrsenom radu.
Ipak je ovo hobi koji svi volimo i zelimo da uzivamo u njemu, a to ukljucuje i razmenu informacija znanja a vala i kritika :) (dobronamernih)

Sto se tice pitanja vezanog za Venecuelanske F-16A, i ja sam video tekst koji samo dotice tu temu. Maketar je doduse radio kasniju semu koju sam i ja koristio ali se osvrnuo na inicijalne boje aviona kada su primljene.

Link:
https://designer.home.xs4all.nl/models/F16-32/f16-32-h8.htm

The FAV F-16A "Dragones" has a very interesting camouflage scheme. A look at the internet on a FAV forum revealed this information:

Initially FAV F-16A had colours with Fed.Std 34079 dark green, 34102 green, 30219 tan and lower very light surfaces. Later on, colours changed after major maintenance to about 31092 dark green, 34373 medium green and 36642 sand/tan, again with almost white under surfaces.

Fotografije nisam video ali bi bilo interesantno uraditi jednog FAV i u toj verziji.

Jos jednom hvala, i vidimo se na sledecem postu
Veliki pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

dragan_mig31

Da budem iskren necu da vredjam nikoga ali ovaj lik nije nikakav izvor.Ovo je maketarska rekla kazala.