M84 - Amusing Hobby 1/35

Previous topic - Next topic

djnik

Uglavnom ne postavljam fotografije projekata u radu jer jednostavno nemam vremena ali ove nedelje sam na odmoru i predpostavljam da ce ljudima biti interesantno da vide ovu maketu. Kao sto pise u temi, u pitanju je najnoviji tenk M84 proizvodjaca Amusing Hobby iz Japana (madaje proizvedena/pakovana u Kini) u razmeri 1/35.

Neka pocetna opazanja:

1. Na kutiji i uputstvu pise M-84A Yugoslavia Battle Tank, dok su date samo Srpske oznake za trobojnu kamuflazu.
2. Sastavnica je OK, neki koraci bi mogli da budu pojasnjeni.
3. Dva sprua nisu obelezena tako da mora da se pogelda sastavnica da li je C, E ili sta vec.
4. Barem moja kutija je dosla bez plasticne folije tj nije bila zapakovana. Takodje iznenadilo mie je to da su telo tenka i turela bili u kutiji van plasticnih kesa sa spruovima i bez ikakve zastite.
5. Nisam drzao u rukama makete tenka T-72 iste firme ali predpostavljam da je dosta delova iskorisceno iz tih kutija, narocito jer se u sastavnici trazi da se pojedini detalji odstrane kako bi se napravio nas tenk.

Detalji prvih nekoliko koraka.


Sa zadnje strane dosta vecih delova su ostali ejector pins koje je potrebno iseci i odsmirglati.


Tockovi su sastavljeni.


Po sredini je tkz. "parting line" od alata sto je takodje potrebno odsmirglati


Rezervoari goriva su dati iz jednog dela ali ipak imaju isto "parting line" po sredini. Sve je to moglo bolje da se uradi ali uticalo bi na cenu alata.


Draj fit na nosacima.


Ponovo delovi koji trebaju da se odstrane.


Do ovde sam stigao danas. Stitnici prednjih svetla se spajaju iz dva dela tako da je potrebno zagitovati taj tanki spoj. To je moglo biti ordadjeno bolje ili iz jednog dela. To se moze ispraviti 3D stampom.

nesha

Драго ми што га видим на нечијем столу.
Чуо сам са пар страна приговоре на тачност куполе. Можеш ли да кажеш своје мишљење о томе? :cheers

Lee Adama

uf, ti ga vec imas na Stolu?! Ovde mora da cekom do Maja da stigne u Prodaju... :cry

Ovo pratim sa velikim Interesom

djnik

@nesha, nisam ekspert za M84 tenk, radicu ga pravo iz kutije bez dorada takav kakav je. Fotografije dole pokazuju oblik kupole bez ostalih delova, sutra cu nastaviti posao na kupoli.

@Lee Adama, narucio sam ga pravo iz Kine, stigao je za tacno 3 nedelje. Potom sam narucio i metalnu cev topa. P.S: fracking toasters ;)

Nastavak radova. Ocigledno je da je Amusing Hobby koristio tenk T-72 kao osnovnu jer se pojedini odstranjuju a daju se novi specijalno za M84.






iguanac

Da li maketa daje cevi za gorivo?
pogledaj ovde




One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

djnik

Nisu date cevi za gorivo za te rezervoare sa strane, samo za one burice pozadi. Ako imas jos detaljnih fotografija M84 molim te ih postavi kako bih mogao da uporedim sta ima a sta nema. Hvala!

iguanac

#6
You cannot view this attachment.You cannot view this attachment.You cannot view this attachment.You cannot view this attachment.   
evo još nekoliko slika tog dela što snimih pred onaj pljusak za akumulatore za Migove  :pilot   
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

Scale District

Kupola je, nažalost, dosta netačna, naročito u svom prednjem delu, u čemu se složilo još nekoliko mojih dobrih ortaka maketara i poznavalaca tenka. Nisam siguran da ću je uzeti jer u današnje vreme kada postoji brdo referenci i načina za ultra precizno merenje glupo mi je da dajem tolike pare za nešto što je pogrešno i zahteva ozbiljnu doradu ili zamenu... U svakom slučaju, sa zanimanjem pratim rad na tom novitetu.

djnik

Quote from: Scale District on 11-04-2023, 22:17:52Kupola je, nažalost, dosta netačna, naročito u svom prednjem delu, u čemu se složilo još nekoliko mojih dobrih ortaka maketara i poznavalaca tenka. Nisam siguran da ću je uzeti jer u današnje vreme kada postoji brdo referenci i načina za ultra precizno merenje glupo mi je da dajem tolike pare za nešto što je pogrešno i zahteva ozbiljnu doradu ili zamenu... U svakom slučaju, sa zanimanjem pratim rad na tom novitetu.

Kolega, sta cemo nazalost to je jedina maketa koja je dostupna a i najjeftinija (Dragon/Kirin se sad krece od $70-$90). Covek treba da se pita, da li pravi maketu da bi bila 100% tacna (uostalom koja je maketa 100% tacna) ili za razonodu. Ja radim iz ovog drugog razloga jer na poslu sve mora da bude "pod konac", dok ovde imam priliku da radim kako hocu. Naravno, svako bira svoj razlog i siguran sam da mogu da se naprave odredjene promene kako bi ovo bila realisticnija maketa. Na kraju krajeva kao sto si ti naveo ne daju ti se tolike pare ali onda neces imati M84 u kolekciji, nazalost mislim da niko drugi nece da izdaje maketu ovog tenka. Mislim da je doslo do dosta gresaka jer su koristili T-72 kao osnovu a te makete su vec ranije izbacili a da ne napominjemo da je firma iz Japana, a proizvodi se u Kini. Koliko se secam par nasih maketara je radilo sa poznatom firmom sa Tajvana (AFV Club) za koju su premeravali vozila sa Kalemegdana sto je bio win-win za obe strane, ovde je ocigledno da im niko nije merio vec je bilo "close enough, probably OK".

Ukoliko ima nesto sto se moze lako izmeniti kao sto su neki delovi koji nedostaju kao creva koja su pomenuta gore ili slicno, slobodno napomenite, bice dobro kao referenca za one koji hoce da rade ili ovu ili Dragon/Kirin maketu u buducnosti.

Evo jos malo detalja dokle se stiglo danas.




iguanac


Evo ilustracije sa detaljima, pogledaj antenu, mislim da nosač nalikuje američkim...
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

iguanac

https://www.mycity-military.com/Oklopna-tehnika/Tenk-M-84_326.html
ma dnu ove stranice možeš naći sliku o anteni. Imam lepše na tlefonu, ali ne uspevam sa telefona iz memorije da postujem slike na MK. Možda popodne od kuće sa kompa...
u svakom slučaju, antena ima onaj "feder" dole, što bi mogao na postojećoj da postigneš uvijanjem žice....
Srećno,
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

djnik

#11
Hvala,  te izmene bih mogao lako da napravim.

Takodje, primetio sam da su I kutije dimnih bombi sa desne strane tenka dali u simetricnom rasporedu kao i sa leve strane što nije tačno. To cu ispraviti jer je suviše uočljivo.

iguanac

Kod M84A su bile 6+6, dok na M84 su 5+7, a sad obrati pažnju koliko su simetrične treba proveriti
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

nesha

Quote from: Scale District on 11-04-2023, 22:17:52Kupola je, nažalost, dosta netačna, naročito u svom prednjem delu, u čemu se složilo još nekoliko mojih dobrih ortaka maketara i poznavalaca tenka. Nisam siguran da ću je uzeti jer u današnje vreme kada postoji brdo referenci i načina za ultra precizno merenje glupo mi je da dajem tolike pare za nešto što je pogrešno i zahteva ozbiljnu doradu ili zamenu... U svakom slučaju, sa zanimanjem pratim rad na tom novitetu.
Ја сам чуо од неколико озбиљних људи који су већ радили конверзију, да грешка није тако озбиљна и ништа што са пар прелаза гита не може да се среди. А кога мрзи, када се поставе димне кутије,  грешка и није тако уочљива.
Све зависи од укуса.
Наравно, увек имамо патриота/адвокадо/ликсо  резин. :cheers

Scale District

Quote from: nesha on 12-04-2023, 16:34:42
Quote from: Scale District on 11-04-2023, 22:17:52Kupola je, nažalost, dosta netačna, naročito u svom prednjem delu, u čemu se složilo još nekoliko mojih dobrih ortaka maketara i poznavalaca tenka. Nisam siguran da ću je uzeti jer u današnje vreme kada postoji brdo referenci i načina za ultra precizno merenje glupo mi je da dajem tolike pare za nešto što je pogrešno i zahteva ozbiljnu doradu ili zamenu... U svakom slučaju, sa zanimanjem pratim rad na tom novitetu.
Ја сам чуо од неколико озбиљних људи који су већ радили конверзију, да грешка није тако озбиљна и ништа што са пар прелаза гита не може да се среди. А кога мрзи, када се поставе димне кутије,  грешка и није тако уочљива.
Све зависи од укуса.
Наравно, увек имамо патриота/адвокадо/ликсо  резин. :cheers

Kaži onda tim ozbiljnim ljudima da nam prikažu njihov proces rada, šta sve treba da se radi i šta su korigovali, možda neko od nas odluči da se malo pomuči za 6-7.000 dinara koliko će nas koštati ova maketa  :caooo  :love