ESCI/ERTL F-4E PHANTOM 2 1/72

Previous topic - Next topic

flanker

Skvadron 69, predviđen za bombarderska i SEAD dejstva.
Mislim da je ESCI lepo uradio maketu pre 35 godina. Manji nedostaci u kabini i sedišta koja sam doradio.
HOBOS sa Italeri F-15E, AGM-78 Standard i ometač sa Italeri F-4G, AGM-45 Shrike od nekog ESCI modela (mislim A-7), a Shafrir sam pravio od AIM-9.
Boje Hu 127, 120 i ne sećam se koje su pesak i dark tan.
Ovako sam zamislio SEAD Phantom iznad Libana 1982ge.
 








U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Jovac

Stari dobri ESCI. Lepo je ispao ovaj tvoj rad.  :cheers  :cheers  :cheers

Tomcat

Lep rad, ali najveci nedostatak Escijevog F-4E su oni mali usisnici (ili sta vec) na nosu koji su dati kao kod B/C/D/J/S a kod E su sasvin drugaciji i nekako se "ulivaju u trup. Licno, taj problem me je uvek odbijao od te makete, ali moguce da jw i do mene jer mi nikako ne pada na pamet kako bi se taj problem mogao resiti
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

Quote from: Tomcat on 20-11-2023, 21:37:13...jer mi nikako ne pada na pamet kako bi se taj problem mogao resiti

Samo ga treba gitom produžiti da se stopi sa trupom do prve vertikalne panel linije, s tim da zadnji deo ne bude zaobljen, već gornja i donja bočna ivica uvodnika mora biti paralelna do samog stapanja. Ili u drugoj varijanti odseći taj zadnji zaobljeni deo i produžito ga parčetom stirena i šmirglati dok se ne stopi sa trupom.

Uglavnom nije teško, petnaestak minuta posla.

Tomcat

@Goran A.

Mene muci kako da postignem da sa obe strane i oba uvodnika medjusobno budu isti, da ta "kosina" bude jednaka
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

#5
Quote from: Tomcat on 20-11-2023, 22:41:29@Goran A.

Mene muci kako da postignem da sa obe strane i oba uvodnika medjusobno budu isti, da ta "kosina" bude jednaka

Usisnici na maketi su isti. Odsečeš na oba usisnika taj zadnji zaobljeni deo, zalepiš ih na maketu i dodaš pravougaono parče stirena dovoljne (iste) dužine. Ostaje ti samo da ih stanjuješ prema kraju dok se ne stope i sve vreme pratiš profil. Dimenzija tog pravougaonog dodatka će ti diktirati kosinu - tamo gde ih spajaš sa usisnikom su debljine kao usisnik, a na svom kraju su najtanji - tu se i stapaju sa trupom (na tom mestu je i vertikalna linija povećeg panela koja ti određuje granicu dokle taj stirenski dodatak sme da ide.

Pošto je to baš mali deo, stapanje je najbolje i najbrže odraditi sečivom skalpela i po potrebi samo šmirglati ivicu ako uopšte ostane. Paralelne strane (gornju i donju) samo zaliti tečnim gitom i zaobliti šmirglom gde treba i koliko treba dok se ne stope (stapanje gornje i donje strane počinje negde od sredine prema zadnjem kraju).

flanker

Nisam ga nešto posebno "obrađivao" spolja. Maketa ima lepe linije, lep negativ panela, prilično se dobro uklapa. Nedostaci su u kabini; jednostavna sedišta i nema pregrade između prednjeg i zadnjeg dela. ti mali usisi mogu da se odrade sa tankom plastikom pa da izgledaju baš kako treba. Mene malo mrzelo da se petljam s tim. dosta vremena sam izgubio na pravljenju i farbanju podvesa.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.