J-22 Orao, Litaki, 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Slabo stižem zbog posla ali ide bez problema...





Za skidanje i obradu delova sam koristio ovo što je na slici, plastika je vrlo prijateljski nastrojena i nema problema sa obradom.
Na drugoj slici...eh, nisam mogao da odolim, sklopljen na suvo i meni ovo sasvim liči na Orla. Prilikom sklapanja desnog krila (na suvo) primetio sam da donjaka malko štrči pa sam je sa par poteza šmirgle doveo u željeni nivo i na svoje mesto. Sledi popunjavanje linije spoja na donjaci i potom šmirglanje i urezivanje, standardno i ništa strašno jer to imamo i kod velikih proizvođača tj. velikoserijskih maketa. LITAKI je mogao da izvede ovo krilo iz jednog dela ali kad već nije sredićemo ga sami.

Gospodine najjači, ovu maketu sam dobio od proizvođača za recenziju dakle nisam je platio (izuzev pdv-a na našoj carini i dostave, sve ukupno 450 din) pa možda nisam adekvatna osoba za to Vaše pitanje. Slažem se sa pogledima kolega koji su se javili u vezi sa viđenjem da li vredi ili nije interesantno. Ali, mogu da Vam kažem da ću sigurno kupiti još jednog Litakijevog Orla koji ću uraditi sa doradama na osnovu iskustva sa ovim koji sada radim. Voja je jako lepo napisao da smo plaćali i više a dobijali mnogo manje ali je imalo naše oznake. Meni je to jedan od repera. Siguran sam da je ovo ubedljivo najbolji Orao u ovoj razmeri (radio sam i uradio AEROPOXY i L&M Orlove za meni drage ljude kao poklone a i njih dok sam radio bio sam srećan). 
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

#16
Quote from: voja on 14-01-2024, 18:02:40Ljudi su u ratu i ko zna koliko sada tamo košta proizvoditi ovakve stvarčice, koliko su im skočile cene granula, brizganja, dekal papira, boje, štampa, ambalaža, . . .
Sigurno više nego pre februara 2022. godine.
Plus što oni sada tamo uglavnom na cenu dodaju i još koji % za donaciju vojsci, za kupovinu dronova i slično.

Niko nikoga ne tera da kupuje ili da ne kupuje.
Kupovao sam ja i skuplje makete od ove a za uzvrat dobijao mnogo manje plastike od ove.

Ako je sastaviš i ofarbaš skrnavo tj. uskrnaviš je, onda je i 1.000 dinara previše dati za nju (ili bilo koju drugu maketu).



Generalno da se složim, svi smo bar jednom nešto preplatili, mada ne baš jednom al ajde...
Ovde postoji jedan drugi problem a to je tridesetogodišnja kriza koja samo menja oblik. Zbog toga imamo pomalo "neobičan" odnos prema novcu i vrednosti nečega.

Znam neke Francuze sa lepim mesečnim primanjima kojima je 50 evra često previše za maketu. U početku sam mislio da je u pitanju cincarisanje ali nije, nego mora da ostane novca do sledeće plate i ne troši se stihijski već po planu.
Ovde je to malo drugačije. Ogromna većina ovde ne može planski i nema do kraja meseca, zato kad nam se nešto svidi, ne pitamo za cenu, i tako jednu, dve, pet, petnaest i sada trideset godina. A kako ćemo do ostatka meseca, odavno nije pitanje jer će svakako zafaliti kako god da okreneš, samo da se reši od čega će se otkinuti.

Ovo oko rata, kriza je i njima ali je zbog tog istog rata kriza i ovde.   

najjaci

G. Sljivcu i ostali drugovi iz komiteta, hocu reci kutka, moje pitanje vezano za odgovor svih odgovora je bilo vise retorickog karaktera jer jasno je da je to sasvim individualno i da ovisi od vise faktora kao sto su licne preferencije prema samoj tematici, financiska situacija kao i same emocije sto je po meni mozda i najjaci faktor od svih. No, hvala svima na iskazanom misljenju, ideja mi je bila poentirati da li je po vama, ako iskljucimo gore navedeno, Litaki isplativ glede odnosa cijene/kvalitete. Ili mozda da jos pojednostavimo stvari pa ga usporedimo sa slicnim proizvodjacima kao sto su Modelsvit, A&A Models i vidimo kako se u tom drustvu kotira.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

milan78

#18
@najjaci pa ujedno je najbolja i najgora maketa orla jer je jedina u plastici.Nabrojane proizvodjace maketa krasi isto jaka cena,od 35-45€,i veoma su dobre ali komplikovane.Nailazimo na tu struju maketa,koje su bez razloga zakomplikovane sto je i taj Litaki Orao.Eto recimo ne bih dao 35e za Modelsvit mirage 3 jer ima i Special hobby,koji je 23e,dok orao nema.Nas avion,prvi do sad,jos iz neke zemlje koja je u ratu...Uzimam je sigurno.A tek sto se niko kod nas nije setio toga to necu da pricam.Ko prati Tihomir Liksa koji radi resinski orao,poceo je da sastavlja Litaki orla,i trazi dlaku u jajetu,da pri tom svoj orao nije uopste popravio koji kad i ako uspes da sastavis lici na orla na tri metra stajnom trapu.Poredi tamo sa Italeri Jaguarom(xy maketa koju su napravili)a Litaki prvenac.I sve to u cilju da diskredituje Litaki a perfidno provuce da je njegov tacniji i bolji!U startu je izgubio,resin koji kad povuces smirglu par puta izlete rupice od mehura od livenja.Sramota!
Instagram-Peacockscaleworx

dragan_mig31

#19
Tako je 40e za plasticnu maketu je mnogo ali 30+e za ovog s****a nije.

Dok plasticni J22 nije izasao ovaj rezin je bio najbolje resenje da bi u kolekciju imao orla.Ali sad se jednostavno nemoze meriti niti porediti sa plaatikom.

Likso koji trazi dlaku u jajetu i izmerio je da je litakijev orao kraci za cak 1.3 do 2mm kaze da ko hoce da uradi kako treba uzece njegov krs.Mislim dajte ljudi uozbiljite se malo.






DUSAN123

@milan78 U svemu bih se slozio sa tobom osim da je maketa Orla "nepotrebno zakomplikovana".Nema tamo ni jednog sklopa koji je mogao biti drugacije izveden iz dvodelnog short-run kalupa ,da je upotrebljen trodelni(kao kod SH F1) svi detalji i paneli bi bili vidljivi kao na pomenutoj SH maketi, ali bi i cena Orla bila znacajno veca. Iz istih razloga je prisutna kompletna kutija st.trapa jer bocni paneli nisu izvodljivi zbog "mrtvih uglova". U tacnost makete necu ulaziti dok ne dobijem svoj primerak. Svaka cast proizvodjacu na entuzijazmu!

milan78

@dusan123 slabo se razumem u livenje...Ok kapiram sve to,verovatno je teze short run maketa da postigne ono sto rade serijski livene makete.Ogradjujem se,"nepotrebno" cu ovako staviti.Nisam mislio lose time,koji deo vise nije bauk.Bauk je izgleda samo cena i niz opravdanja za ne kupiti se izmisljaju.Dok se opusteno daju pare za recimo Eduard Bf109 u svim iteracijama,Orao je:netacan,komplikovan,lose ovo ono,prevelika kutija,dekali mogli bolje...dodajte sta ste vi culi ili videli da pisu.
Instagram-Peacockscaleworx

nebkv

Bilo je tako licitiranje i oko G4,posebno kada su se pojavile kutije 002,003 pa i LH pakovanje
"Mnogo je 900 dinara,nema set dekala kao 001","Preskup je ovaj LH,samo dodati dekali i eceraj"...
A sada,4000-5000 ako se pojavi,ode brzinski
Ovi sto se neckaju neka mole boga da se stancovanje nastavi,jer ako nesto bude sa kalupom pa ostane na ovom broju proizvedenih bice ono 9000-10.000 ide bez problema
Ili e bay jedno 6000,pa postarina,pa carina,pa opet ode cifra u nebo

iguanac

Ljudi, davno je još Rodeo rekao nešto u stilu "...a kad ćete da napravite nešto što ja neću nikad kupiti..."
Složio bih se da, ukoliko bih želeo da imam ili radim, maketu Orla, da bi to sada bila jedina igra u gradu, te da bi konačna izvedba zavisila od mog maketarskog umeća. Da je milion godina naprednom tehnikom izliven, a da ga radi neko oho lepkom, četkom i nerazređenim molakom, pa da vidiš kako se uništava dobra plastika.
Mnogo su se ljudi razmazili, realno tih 5000 spucaš u Lidlu na blažu vikend nabavku od koje posle 5 dana ne ostane ništa.
Ko ume, radiće maketu, nedostatke koji ga žuljaju otkloniće ili će napraviti mentalni kompromis. Neko spomenu, a ja ću ponoviti i dodati još jedan ugao: da se radi o trci, ovaj J22 ne bi kretao sa startne pozicije, već 30 metara iza te linije i sa bojazni da će ga neko ustreliti dok trči. Drugim rečima, u nadrljanoj Ukrajini se čovek latio poduhvata da pravi maketu aviona koju su koristili u Jugoslaviji i u Rumuniji, sa izgledima da će 100 komada prodati u Srbiji i još 150 u Rumuniji i to je to.
i pod uslovom da mu ne zvekne granata ili raketa pod prozor dok on razmišlja da li je 1,3mm prekratak...
Da radim avione, uzeo bih ga i ne bi se izgovarao ne valja ovo, ne valja ono, nego bih demonstrirao kako to otkloniti i da li se to baš vidi. Nekolicina prikazivača ovde na forumu je nastojala da prikaže da se nedostaci daju otkloniti i svaka im čast, ostali će sada znati kako da naprave pravilniju maketu.
Svima ostalima bih ja uvalio Ermoldovin UAZ da rade, pa da posle pevaju uz ovakvu maketu.
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

Janjic

#24
Što Miroslavu zapoganismo temu  :o

Nije mogla u bolje ruke i drago mi je da je besplatan primjerak. Ima tu još par kolega koji bi na onako dobar način odradili recenziju.

Nije skupa, tj meni nije skupa. Nisam još siguran hoću li je kupiti. Imam i skupljih maketa od ove. Nije ovo nikakva hvala, ali odavno sam probio neku svoju gornju granicu prilikom plaćanja maketa, tako da...to je već lično viđenje a i pitanje kućnog budžeta.

Ja razumijem da nas ima kojima je puno i 15€, ali mislim da smo dovoljno zreli da znamo šta možemo a šta ne! Nije realno očekivati u današnje vrijeme da neke stvari budu jeftine.
Da li se isplati za ove pare ili ne, suludo je pričati o tome. To je neko lično viđenje, a naša lična viđenja često nisu objektivna nego subjektivna.
Kao što kaže jedan stih "imamo stav a nemam pojma" (Hladno Pivo). Ko hoće i može, kupiće. Ko neće, neće! Ko bi volio, ali zna da idu režije, kopačke za malog itd...jbg taj će pametno da odradi, ako malom kupi kopačke i plati režije!

Sto mnogi od vas napisaše, od ove nema bolje, niti će je biti. Sumnjam da će još neka firma odraditi Orla u 1/72 pa da cijenom a i kvalitetom bude knkurencija ovoj.

Ali moram da izdvojim pisanje kolega @milan78 i @dragan_mig31 glede ovog Liskovog rezinca i njegovog viđenja Litakijevog Orla. Mislim da pretjeruje u, neću da kažem blaćenju Litakija ali nije ni daleko od toga. Njegovu maketu sam držao u rukama, ali je nisam kupio. Moje skromno mišljenje, uz sve mane koje je on našao na ovom Litakiju, padaju u vodu ako ga uporedi sa svojom maketom. Znam, rezin i stiren, ali bi trebao biti malo realniji!

@nebkv dobro napisa. Ko misli kupovati, neka pruži pare. Biće Litaki preko 50€ plus sve ostalo dok dođe na kućna vrata. YUMO sad plaćamo 50€ tako da mislim da će ova vremenom "zakucai" i više.

Gospon Šljiviću, teraj dalje, da uživamo  :cheers

Lp,
Mladen

凸(¬‿¬)凸

milan78

@janjic Mladjo,jel nije perfidno s njegove strane?Najglasniji je a kad treba da kupis od njega on pocne sa forama-nije to za tebe,to je za velike bate itd.Licno znam lika,njegov sunarodnik,trazio 3 orla ovaj ga odbio sa tom forom.Pitao ga za grbu za mig-21bis on cuti.Pa pobratime"jedi te pecenice,kulene,cvarke,kotlice"i ne zalidjuj vise narod i ne jedi nejestivo.Orao je TOP!!!Liksov orao"prop'o"!
Instagram-Peacockscaleworx

mutayu

Mislim da je bespredmetno direktno porediti rezinske i polistirenske makete.
Sto se cene tice kupio sam odmah tri Orla pa cu posle da mislim kako cu dalje. Zakon ponude i potraznje formira cenu i to je to, svidjalo se nama ili ne. G-4 imam jos samo oko 12 komada i ne zanima me koliko kostaju, kupovao sam ih kad ih je bilo ili kad mi je cena odgovarala.

A sad bih, kao moderator zeleo da vas pozovem da prestanemo sa off-topicom i da za dalju pricu ko zeli otvori novi topik na tu temu. D:)

milan78

@mutayu nije valjda da je dosadila tema "lomljenja koplja" oko Litaki Orla?Oukej!
Instagram-Peacockscaleworx

mutayu

#28
Nije dosadila samo joj nije ovde mesto posto predstavlja off topic a to forumskim pravilima nije dozvoljeno.
Evo ga sad pravo mesto:
https://maketarskikutak.com/index.php/topic,28644.0.html

voja

@ mutayu iskopiraj ovo sve tamo gore gde si otvorio novi topik.

.

.