J-22 Orao, Litaki, 1/72

Previous topic - Next topic

nebkv


mutayu

Merdzovani su novi topik i Draganov Lataki topik. Dalji komentari koji se ne odnose na Miroslavov rad mogu tamo.
Naknadno ce i komentari odavde biti uklopljeni ili obrisani.

Miroslav Š.

Krila
Sa unutrašnje strane donjake oba krila izvršio sam lagano trimovanje šmirglom kako bi se prilikom sklapanja sve dovelo u istu ravan. Kao što sam već napisao donjaka je malko prelazila tj. štrčala u oba dela gde se spaja sa gornjakom, šrafirane površine sam stanjio (posao koji traje cca 15 min) i sve je došlo na svoje mesto.
Vertikalac
Isto se desilo i sa vertikalcem tako da sam ponovio postupak (lagano šmirglanje sa unutrašnje strane desne polutke vertikalca koja ulazi u veću levu polutku) i sve doveo u istu ravan. Posao od cca 15ak minuta sa proverama naleganja.
Motori
Obzirom da radim Orla 25103/103 sa brkovima i motorima bez komore sa ds, Litaki je u sastavnici za tu verziju preporučio skraćenje ,,motorskog" dela. Prateći sastavnicu isekao sam obeleženi deo i na to zalepio izduve.
Usisnici
Vrlo jednostavno sklapanje, biće potrebno lagano trimovanje prilikom sklapanja a potom i gitovanje (ništa nedoživljeno)
Kutije stajnog trapa
Prateći sastavnicu i referentne fotografije kutije se sklapaju bez problema i naležu vrlo dobro, nije potrebno nikakvo ,,ubeđivanje" ali je potrebno zalepiti jednu po jednu i prilikom lepljenja ispratiti sa blagim pritiskom kako bi se lepo namestile i ispratile liniju boka trupa.

Prajmer (prvi put sam probao One Shot) sam naneo na sklopljeno sedište i delove kabine kao i kutije stajnog trapa. Sutra ide farbanje kabine sa Tamijinom XF-71 Cockpit Green(rani SFRJ RViPVO Orlovi)a kutije stajnog trapa sa bojom LIFECOLOR Interior Green.

Za farbanje Orla spremam Real Color RC286, RC296 i RC297 (hvala Pajo&Prežo).





















http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Kabina je (skoro) kompletirana i zalepljena na svoje mesto, zelena na fotkama je drugačija u odnosu na ono kako izgleda zaista. Tamijina Cockpit Green je odlično legla i to je to za ranije SFRJ Orlove.
Kutije stajnog trapa su dobile Interior Green (LIFECOLOR) i takođe je vrlo uverljiva. Svakako, maketari mogu da se na ovim delovima još više istaknu detaljisanjem, farbanjem i prljanjem koristeći fotke kao izvor.

U Vojinom topiku u kojem je počeo prikaz sklapanja Orla je lepo objašnjenj postupak umetanja ovih ,,balvana" radi korekcije širine donjeg dela trupa. Planirao sam ,,fiksere" (na fotkama beli stiren) radi sprečavanja šetanja polutki trupa prilikom lepljenja kao i ove balvane ali samo u slučaju potrebe. Nakon sopstvenog merenja ustanovio sam da je gornji deo trupa širi (ukupno sa obe strane) 0,4mm a što je bilo sasvim dovoljno da se stvori mali stepenik odlučio sam se da postavim ,,balvane". Nakon postavljnja, stepenik se izgubio.
Goran je takođe veoma lepo naveo da se ovakve stvari vrlo često upotrebljavaju kod short-run maketa. Za celu operaciju je bilo potrebno oko 10ak minuta.













 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

#34
U jednom periodu svog postojanja, a to je sredina pa na ovamo, "stotrojka" je  imala kabinu u dve nijanse. Patos i okviri konzola u staroj nijansi, otprilike ovako kao što si ofarbao, a paneli koji nose instrumente su smaragdniji, tj više plave u zelenoj. Tokom remonta su neke kabine samo osvežili, nisu ih potpuno prefarbali, kako bi u stvari trebalo da bude. To važi i za još poneku letelicu, pa ko želi može i na ovaj način malo osvežiti kabinu.

Kakva je kabina posle poslednjeg farbanja i modernizacije, to ne znam.

dragan_mig31

Postoje li fotke na koje se vidi takva kabina?Pitam jer me vas zanima da vidim koliko su kabine bile ofucane.

Goran A.

#36
Quote from: dragan_mig31 on 23-01-2024, 17:08:11Postoje li fotke na koje se vidi takva kabina?Pitam jer me vas zanima da vidim koliko su kabine bile ofucane.

Pretpostavljam da ima. Nisu bile preterano ofucane, više je bilo guljenja te nove boje. Kako je vreme prolazilo, nova boja je postala tamnija na mestima gde je bilo više aktivnosti.

Bilo je i naknadnih zafarbavanja naročito iza sedišta. Ima jedan poklopac koji je hermetizovan posebnom smesom, kad se skida, povuče boju sa sobom i potrebno je sastrugati stari hermetik a to ne može a da se ne ošteti okolna farba. Prilikom vraćanja, hermetik iscuri sa strane pa je potrebno prefarbati kad se osuši.

dragan_mig31

Zato i pitam da vidim dal mo,e chipping u 2 zelene

Goran A.

Quote from: dragan_mig31 on 23-01-2024, 19:44:08Zato i pitam da vidim dal mo,e chipping u 2 zelene

Može, Pepsi i period posle SRJ do remonta. Ali ne preterano, tek mestimično

Miroslav Š.

#39






Sređivanje donjake krila i urezane linije za aerodinamičku pregradu

Ceo posao sam obavio sa tečnim superlepkom. Nakon sušenja preko noći i kada mi se ukazalo slobodno vreme (prošlo je cca 24h) spojeve sa osušenim superlepkom sam prebrusio sa tri šmirgle različitih gradacija. Počeo sam sa 270 pa sam prešao na 800 i završio poliranje sa 2000. Možete slobodno i neke druge gradacije ali je bitno da to radite na ,,vodeni način" (umakanje šmirglpapira u vodu kako biste izbegli prašinu i dobili mnogo finiju završnicu). Ne znam da li ima potrebe da sve ovo opisujem jer sam siguran da vam je sve ovo poznato ali ipak...
Urezana linija za aerodinamičku pregradu na gornjaci krila mora da se ukloni jer ni jedna šema iz ove kutija nju nije imala.







Sklapanje trupa i proba usisnika

Pre sklapanja trupa na pogodno mesto sam postavio dva tega (oko 16gr) kako mi Orao ne bi seo nakon sklapanja. Obzirom da radim J-22 25103/103 koji je imao ,,brkove" iste sam postavio na svoje mesto. Budite pažljivi sa ovim delovima jer je eceraj veoma mekan i lako se krivi. Samo postavljanje je prošlo bez ikakvih problema jer je Litaki odlično odmerio delive i samo mesto postavljanja ,,brkova".
Nakon sklapnja trupa, nos brkatog Orla izgleda ovako kao na fotkama. U poređenju sa fotkama pravog ,,brke" sve je vrlo uverljivo.
Na fotkama se vide i usisnici na zalepljenom trupu ali moramda napomenem da oni nisu zalepljeni niti trimovani (šmirglani), posatvljeni su na suvo kako bih dobio uvid u ceo taj kompleks. Ne sviđa mi se što je iza njih totalna praznina iako je praktično mrak pa se ne vidi unutrašnjost. Stoga sam odlučio da napravim poklopce koji će zatvoriti ulaz usisnika (kao na pravim Orlovima dok su na stajanci).
 




Tu bih još dodao po dva odstojnika koji se nalaze između trupa i zida usisnika, mogu biti veoma lepi detalji na maketi. Veoma dobro se vide na fotografijama kao i na ovom odličnom tehničkom crtežu koji je vrlo ljubazno na fb stranici Maketara PLUS ostavio gospodin Luka Midić na čemu mu se srdačno zahvaljujem.



Trup je sklopljen, sada sledi sređivanje spojeva. Kada se spojevi srede isprskaću tanak sloj prajmera kako bih sve prekontrolisao te ću naposletku a pre postavljanja usisnika i krila ceo trup ispolirati. Tada dolazi vreme za postavljanje nedostajućih panela na stranicama trupa (onaj ko to želi da doda). Mislim da je bolja varijanta nemati panelne linije na nekom delu makete nego da ih imamo pogrešne. Za nanošenje panela preporučujem već spomenute crteže gospodina Midića, preporučujem ih.







 Svaki komentar je dobro došao.
 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

dragan_mig31

I opet vidimo da je rasklop ok i da se ovo za cas sredi.Jedva cekam da vidim dalji nastavak.

Miroslav Š.

U sastavnici Litakija za ovu maketu je na strani br.6 vrlo jasno stavljeno do znanja da je potrebno upotrebiti balast/teg kao i kod skoro svake makete aviona koji ima stajni trap tipa tricikl.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Spojevi su sređeni pa nadalje više nema nikakvih smetnji za sklapanje usisnika, krila i vertikalca koji su od ranije sređeni (uklonjene linije spojeva, uklonjena urezana linija za mesto aerodinamičke prgrade na gornjakama oba krila (one moraju da se uklone), urezane nove panelne linije i popravljene one koje su ,,stradale" tokom rada).
Pre postavljanja usisnika obavezno treba srediti linije spoja na prednjem delu trupa jer sa posatvljenim usisnicima bi to bilo komplikovano/otežano. Uz nekoliko poteza šmirglom, usisnici su sasvim lepo naseli mada će i tu biti par intervencija oko linije spojeva ali zaista ništa strašno.





Ko bude želeo da uradi nedostajuće panelne linije i linije servisnih otvora na maketi, sada je čas, pre postavljanja krila.
 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

#43
Tu gde je taj otvor što se vidi iza usisnika na spoju krila, tu je na pravom avionu savršeno mesto za dremku ;). 'Ladovina...

Miroslav Š.

Krila su postavljena na svoje mesto, sređivanje spojeva će biti na delu iza same kabine (moglo je biti sređeno i pre postavljanja krila) kao i na delu poklopca kutije gde su spojevi krila i trupa na pravom Orlu. Tu će biti potrebno odstraniti liniju dodira krila i trupa.


Horizontalci i vertikalac nisu zalepljeni, posatvio sam ih čisto radi geometrije i uživanja



To je taj Orao!



 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!