Mit Baster Soko J22 Orao, Litaki /72

Previous topic - Next topic

nebkv

Evo ja pakujem manji teg za svaki slucaj
Svi ovi strucnjaci sto su godinama i decenijama tupili o radaru u Orlu treba samo da uzmu jednu maketu u rad pa da mi kazu gde bi smestili radar :)

Pegi

Nisi morao stavljati teg.Stoji i bez njega odlicno.No kako god.Nije ni u uputstvu naznaceno da treba.

Profa

Quote from: Pegi on 26-01-2024, 19:38:13Nije ni u uputstvu naznaceno da treba.
Jeste, naznačeno je kod sklapanja polutki, jedino što ne piše koliko treba staviti.
Očigledno, po tvom iskustvu, ne mora - hvala za informaciju :)
Bogu fala što sam Lala! :)

Pegi

#33
Quote from: Profa on 26-01-2024, 22:55:41
Quote from: Pegi on 26-01-2024, 19:38:13Nije ni u uputstvu naznaceno da treba.
Jeste, naznačeno je kod sklapanja polutki, jedino što ne piše koliko treba staviti.
Očigledno, po tvom iskustvu, ne mora - hvala za informaciju :)

Da, video sam ali ocigledno da ni oni nisu bili sigurni da li treba ili ne pa su za svaki slucaj uradili tu malu nalepnicu verovatno naknadno i to bez oznake tezine pa ti trpaj.Po mom iskustvu nije potrebno e sad kako god ko zeli.Uostalom probajte na suvo sto bi rekli.

Goran A.

#34
Quote from: nebkv on 26-01-2024, 19:04:36Evo ja pakujem manji teg za svaki slucaj
Svi ovi strucnjaci sto su godinama i decenijama tupili o radaru u Orlu treba samo da uzmu jednu maketu u rad pa da mi kazu gde bi smestili radar :)


Kad se pomene radar, mnogima je u glavi "lovački/presretački" radar, recimo izvedba kao na Hawku 200. Međutim ima mnogo manjih radara primerenijih ulozi i osobinama Orla za jurišna dejstava i nužnu odbranu jer očigledno nema osobine potrebne za klasičnog lovca. Takvi bi bez problema stali u nos uz mali redizajn, a i težina nije problematična toliko da se ne može rasporediti bez većeg uticaja na centražu. Odluka o tome je svakako bila stvar perspektive Orla, a opet, ono čim je naoružan nije zahtevalo ovakvo ulaganje.

Ukratko - izvodljivo je, samo pitanje kalkulacija šta se zapravo ukupno dobija s obzirom na broj aviona i preostale resurse.   

Pegi

Posle duze pauze o prici o Orlu , nastavljamo dalje. Posle dugog puta stigao je i Maverik od ove mutne Ceske kompanije.Dekujem Eduard sto bi neki rekli.
Baj d vej , slike gotovih maketa mozete pratiti na nasem Instagram profilu gde je komentarisanje ok , ovde samo pomalo  jer vrlo je neizvesno sta ce se brisati a sta ne.



Dragan

Quote from: Goran A. on 27-01-2024, 11:35:06
Quote from: nebkv on 26-01-2024, 19:04:36Evo ja pakujem manji teg za svaki slucaj
Svi ovi strucnjaci sto su godinama i decenijama tupili o radaru u Orlu treba samo da uzmu jednu maketu u rad pa da mi kazu gde bi smestili radar :)


Kad se pomene radar, mnogima je u glavi "lovački/presretački" radar, recimo izvedba kao na Hawku 200. Međutim ima mnogo manjih radara primerenijih ulozi i osobinama Orla za jurišna dejstava i nužnu odbranu jer očigledno nema osobine potrebne za klasičnog lovca. Takvi bi bez problema stali u nos uz mali redizajn, a i težina nije problematična toliko da se ne može rasporediti bez većeg uticaja na centražu. Odluka o tome je svakako bila stvar perspektive Orla, a opet, ono čim je naoružan nije zahtevalo ovakvo ulaganje.

Ukratko - izvodljivo je, samo pitanje kalkulacija šta se zapravo ukupno dobija s obzirom na broj aviona i preostale resurse.   

Nekoliko Orlova dobilo je radar u nosu za borbu protiv brodova, ali taj radar bio je prilicno "grub": mogao je na moru da otkrije brod i da posluzi pilotu da usmeri avion ka njemu, ali sve ostalo pilot je morao da uradi vizuelno.
Vama koji radite maketu - sretan rad i uzivajte!
 :cheers

AЭРОПОКСИ

#37
Quote from: Dragan on 14-02-2024, 17:57:49Nekoliko Orlova dobilo je radar u nosu za borbu protiv brodova, ali taj radar bio je prilicno "grub": mogao je na moru da otkrije brod i da posluzi pilotu da usmeri avion ka njemu, ali sve ostalo pilot je morao da uradi vizuelno.
Možeš to da potkrepiš nekim linkom, dokumentom ili slikom?
Jer jedini radar koji je bio na Orlu jeste onaj iz 1984. ,  na 25606, mornarički izviđač INJ-22, pod trupom, Eriksonov SLAR za bočno osmatranje akvatorija.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.

Dragan

Sasvim moguce da je to taj. Ovo sto sam napisao cuo sam od pilota sa Orla pre jedno dvadeset godina, a to me ni tada nije mnogo zanimalo a kamoli sada...
 :cheers

Pegi

Ima li podataka da je nosio atomsku bombu?Pitam za kolegu maketara koji bi ga radio samo zbog toga.

mutayu

Uozbiljite se gospodo i drzite se teme!  D:)

Pegi

MAverik je u izradi i uskoro ce biti zavrsen. izvinjavam se pucanstvu maketrskom na malko zamucenoj fotki , ali i sama maketa je prilicno mutna pa  nece biti razlike. Nesto me zeza Af.
KAko se vidi na fotki Dejana Milinkovica, Rakete munja mogu biti i na unutrasnjem nosacu kada je avion na statici. Ovaj moj nece poleteti a sumnjam da ce bilo koji  ko ga radi tako da se moze kako ko hoce.
Ko zeli moze uraditi u samogradnji  i ovu VRVZ-200 i nece biti greske jer postoji fotka.
Idemo dalje , uzivajte u maketarenju.