Mit Baster Soko J22 Orao, Litaki /72

Previous topic - Next topic

Pegi

Mythbusters za englesko govorno podrucje.DA pokusam da razbijem cutanje o ovoj novoj sjajnoj maketi i gomili zabluda o njoj. Ovo nije projekat u radu  kao sto ni naslov ne kaze mada je u toj kategoriji , ali ne znam gde bih postavio. Ako adminima smeta neka brisu ali neka ne menjaju sadrzaj teksta kao sto to znaju  pojedini na ovom forumu.
Elem ,dugo cekana i s pocetkom nove godine i docekana maketa jednog od legendarnih aviona ex YU i aviona sadasnje nam drzave Soko J22 Orao ukrainske firme Litaki u razmeri 1/72 nije bas docekana sa nekim odusevljenjem.
Otislo je sve u nekom drugom pravcu ne maketarskom. Ekonomske racunice kupiti ili ne kupiti sad, da li je sve to bas tako u dlaku kao pravi, pa jos da poleti ako moze  i to se uglavnom ceka sta ce drugi reci. Cak i oni koji su je dobili za recenziju cekaju misljenje drugih da bi sastavili svoje misljenje.Ja nisam nista dobio ni za kakvu recenziju , za ovu maketu tj vise njih zahvaljujem se svom novcaniku i njegovom sadrzaju.Ovo je moje foto  misljenje i vidjenje kako to izgleda u radu.Maketa je sasvim dobra. Smirglati se mora , ali to nije puno i brzo se uradi.















Pegi

Vrlo lepo izgleda.Bas mi se svidja iako nije moja kategorija a ni moj maketarski izbor.Nisam nista doradjivao,ispravljao niti dobudzivao i opet lici na Orla.Za sada imam samo tri komada ali planiram nabavku jos.
Saaalim se!!!





Pegi

#2
Lepo mu stoji Maverik ali o tom potom.Ostalo je da se polepe krila i da ga farbam.Ionako komplikovan stajni trap je lose prikazan u sastavnici tako da je koriscenje neta preporuka.

mutayu

Pegi, je li ovo Maverik u samogradnji?

Pegi

Ne, ali nije ni da nije.Stavljen je da se vidi kako izgleda i da li ce biti tu ili ne.

Pegi

Stao je na svoje tockove.Malo gitovanja, cekaju se novi dekali LH naravno i da se privodi kraju.Stajni trap je uradjen uglavnom po slikama pravog aviona sa neta.Sastavnica je takva kakva je i prilicno je zeznuto.Nisam uspeo da sastavim st trap i da ga zalepim direktno na maketu,vec sam lepio deo po deo na trup, sto naravno ne znaci da ne moze.Sve je jako sitno a i plastika bas ne reaguje najbolje na lepkove sa kojima radim a to su Tamiya i Faller.





najjaci

@Pegi de mi reci jel ovolko smirglanje bilo neophodno ili je to vise neki tvoj nacin rada?
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Pegi

#7
Nije bilo neophodno, nisu to tragovi od gita.Preterao sam sa prajmerom pa sam ga skidao onom ultra fine sundjerastom smirglom.Gitovanje je bilo po duzini trupa,ispod krila i kod repa.Nista preterano mada izgleda kao da je sav iskasapljen.

Pegi

A sta cu kada voLem prajmerisanje.

najjaci

Je je zato i pitam. Na slikama deluje kao da je spric gitan pa smirglan. Mada mu to malte ne i dodje to sto si i radio samo u zavisnosti od toga sta si koristio kao prajmer.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Pegi

Prajmer je prajmer, sp git je sp git.Ja sam koristio prajmer i uvek ga koristim.To mu dodje kako sto kazes moj nacin rada.Tamiya je u pitanju.

najjaci

Quote from: Pegi on 19-01-2024, 22:44:42Prajmer je prajmer, sp git je sp git...

Slazem se no neki proizvodjaci poput Gunze-Konza u svojoj lepezi proizvoda nude MR.SURFACER i MR. PRIMER SURFACER. Na prvi pogled deluju isto s tim sto je jedan vise kao spritz giHt a drugi kao prajmer. Vidim da maketari cesto to zanemaruju pa oba koriste kao prajmer.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Pegi

#12
Interesantno.Ja sam oduvek mislio da  surfacer primer znaci osnovna povrsinska boja,i nema nista  ni na prvi ni na drugi pogled.U zavisnosti sta prskas biras finocu koja je oznacena brojevima od 500 do cini mi se 2000.

najjaci

#13
Upravo tako. Tu finocu koju navodis od 500 do 2000 to je osobina koja je svojstvena gitu a ne farbi. A sto se tice pojma prajmer globalno, to moze oznacavati bilo kakvu materiju koja se nanosi na odredjenu povrsinu kao osnovni premaz od npr razredjenog lepka ili smole do gita i farbe. No da ne gusimo dalje temu sa irelevantnim stvarima za istu.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Pegi

#14
Izuzetno mi je drago da je Mitbaster(mozda da admini razmisle o toj rubrici na MK) imao efekta na pojedine maketare , te da su krenuli u avanturu zvanu Orao Litaki 1/72.Moj rad na orlu ce ispasti , kako ce ispasti , ne merim panele i ne brojim nitne,boje ne komentarisem  a ono sto se bas vidi od gresaka , to usminkam.Za koji dan cu maskirati kabinu i ofarbati maketu pa u foto studio.Stigli su i LH dekali a i zahvaljujem se gospodi iz Eduarda za expresno slanje Maverika u 1/72.
Ahhh zamalo da zaboravim na Gosin snagatora.
Naravno da se slazem da ne gusimo dalje temu  ... a koju temu?