Revell 1/72 Tiger I Ausf. H

Previous topic - Next topic

Sandman

evo makete koju sam izabrao za ovu kampanju

u pitanju je Revellov Tigar u 72ci, model H....



izabrao sam ovaj umesto modela E zbog toga shto model E zelim da radim sa cimeritom, ali o tom potom, kad budem imao vishe vremena za experimentisanje sa cimeritom :)

evo slika ramova sa delovima, da se vidi da pochinjem od nule sa ovom maketom ;)





josh se nisam odluchio za shemu farbanja, jer me buni ovaj Revellov mix boja za tenk sa naslovne strane kutije - u pitanju je neka meshavina sand, zelene i sive boje, pa nisam siguran koja bi to tachno boja trebalo da bude  :-\ ::) ??? tako da sam trenutno ipak blizi onoj drugoj shemi farbanja - sivoj....

ako neko sluchajno zna koja je boja ok za ovaj prvi primerak nek javi ;)



za sad toliko, sledece slike kad krenu radovi, i kad bude nekog veceg pomaka (sklopljeno telo tenka, kupola ili tako neshto....)

Sandman

danas sam sklopio "kadicu" tj. bokove tenka sa podom, zalepio zadnji panel tela sa sve auspusima i onim "shtitnicima" auspuha "coshkastog" oblika....

definitivno sam se odluchio za panzergrau varijantu kamuflaze, tako da sam tochkove prefarbao sa ovom bojom - Model Master akrilna (chetkicom farbano, jako dobro je ispalo - MM akrili su zaista fenomenalni za chetkarenje!) - tochkovi se josh uvek nalaze na ramu - treba ofarbati i obode tochkova u antracit crnu, no to cu narednih dana - dok marnem 32 chachkalice iz kuhinje pa da ih sve pobodem  :D ;D

ovaj put sam se reshio za farbanje tochkova pre ostatka tenka zbog tih oboda tochka od gume, inache bi to vec bilo zalepljeno danas...

slika nema - bice ih kad malo vishe konkretnih stvari bude odradjeno....

Hugo Sperle

Znaci - pocelo je :D

(Lep izbor ;))

Sandman

evo dokle sam stigao za sada...

zalepljene su i cevi auspuha, i Fajfelovi filteri (se tako beshe zovu ovi "cilindri" pored auspuha?)....





deo donjeg postroja iza tochkova sam chetkicom prefarbao sa MM akrilnom Panzergrau jer kad zalepim tochkove ne zelim da vishe prskam taj deo - tochkovima sam ofarbao gume pa ce ovaj deo biti maskiran kad budem radio prskanje celog tenka....josh jednom potvrdujem da su MM akrili sjajni za chetkarenje! ;) bez ikakvog razredjivanja se nanose jako lepo na golu plastiku i iz svega dva tanka sloja u poprechnim pravcima nanoshenja je povrshina skroz fino povkrivena bojom!



a ovde mi je otishao dobar deo danashnjeg dana - srednji tochkovi (srednja dva reda na slici) su imali liniju kalupa po gaznom delu pa sam to morao da shmirglam.... smorio sam se ko dabar u plicaku radeci ovo....

gazni deo tochkova koji je na pravom tenku gumen, sam ofarbao u Revell Antracit.. chak i golim okom se teze vidi razlika izmedju antracita i panzergrau tako da se ne chudite ako se na slici ne vidi najbolje da na njima ima dve boje! ;)



za sad toliko...

Shakal

Ma,lepo to tebi ide... Ja cu definitivno morati tako nesto da nabavim u skorije vreme... Samo napred,druze!

airbamby

Quote from: Shakal on 03-03-2008, 00:04:01
Ma,lepo to tebi ide... Ja cu definitivno morati tako nesto da nabavim u skorije vreme... Samo napred,druze!

Samo potvrdjujem lepa maketa nema sta a jos lepsi tenk...

Srki nadam se da ces detaljno prikazati kad dodje vreme za maskiranje tockova ja bih nesto da naucim  ;) to mi je mala nocna mora kod tenkova.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Shakal

Pre neki dan sam je video u prodavnici u NS-u... Ali,nisam imao para da je uzmem. >:(  >:(  >:(  E,zato kad dobijem platu ima da je kupim,pa taman ne imao za cigare...

Sandman

Quote from: airbamby on 03-03-2008, 01:23:14
Srki nadam se da ces detaljno prikazati kad dodje vreme za maskiranje tockova ja bih nesto da naucim  ;) to mi je mala nocna mora kod tenkova.

video sam negde na netu jedan zanimljiv nachin maskiranja - ovde cu ga prvi put isprobati - uslikacu pre a i nakon maskiranja ....

gusenice cu isto ofarbati i zalepiti pre finalnog sklapanja, tako da zapravo, sve ce biti sklopljeno kao i inache kad radim tenkove pre prskanja same kamuflaze, ali ce ovaj put jedino tochkovi i gusenice biti prethodno ofarbani i postavljeni na svoje mesto....a zatim maskirani....

Sandman

nastavak radova - telo tenka sam reshio da malo doradim texturom chelika - ipak je plastika suvishe glatka i deluje neralno iako je ovo samo 1/72....

texturu sam na ovoj maketi radio uz pomoc tamiya gita razredjenog nitro razredjivachem pa chetkicom nanosio na plastiku....





"texturu" sam nabacio i na koren topovske cevi



kao i na krov kupole koju sam u prethodnom periodu sastavio....



levi bok kupole sam posebno zalio gitom jer sam reshio da popunim one rupe za kachenje rezervnih gusenica - ova verzija je na skoro svim slikama bez tih rezervnih gusenica ovde, a neko mi reche da je nisu ni nosili na tom mestu te rane verzije.... u svakom sluchaju i bokovi kupole su dobili texturu chelika....

na kutiju na zadnjem delu kupole (za alat/municiju?  ??? ::) :-[) sam dodao po dve trakice od prozirnog stirena (taj sam najtanji imao) kao nosache te kutije... efektnije bi bilo od lima ali ovo je jako sitno da bih sekao paralelne trakice od lima....



na donji deo te kutije sam stavio komad stirena da se ne vidi shupljina....i tu je palo malo gita....



komandirovu kupolicu sam doradio u smislu da sam joj postavio oko 1,5mm stirenskih prstenova jer je taj deo dat pogreshno u delovima - sami ovi prorezi bi lezali direktno na krovu kupole shto nije bio sluchaj na pravom tenku!

ostaje josh samo da vidim da li da pravim varove oko te kupolice (na spoju sa krovom kupole glavne) i po obodima kupole (na krovu)....





ima josh stvari da se doradjuje, ali za danas dosta.... :D

Aki

lepo napreduje tigar,lepo!
svidja mi se kako si radio teksturu,super je ispalo!
na ovom linku imas sve greske revelovog ranog tigra,pa mozes popraviti neke :)
http://tiger1.info/models/products/RV03108.html

Sandman

Quote from: @ki on 16-03-2008, 15:33:31
na ovom linku imas sve greske revellovog ranog tigra,pa mozes popraviti neke :)
http://tiger1.info/models/products/RV03108.html

hvala za link :)
sad tek primetih da sam i one dve rupice na kupoli (za periskop) prateci uputstvo izbushio pogreshno  :-[
josh gita.. joooosh :D :D

Eraser

Pa kod tebe se opasno maketari,vidim da si i nastavio ono shermana,neka neka i treba samo nastavi!!

tripko

za varove na kupoli samo spru razvuci iznad svece, da budes zadovoljan sa debljinom zalepis tecnim lepkom
posle predjes jos jednom tecnim lepkom i skalperom odradi var.

Aki

Quote from: tripko on 16-03-2008, 15:44:02
za varove na kupoli samo spru razvuci iznad svece, da budes zadovoljan sa debljinom zalepis tecnim lepkom
posle predjes jos jednom tecnim lepkom i skalperom odradi var.
onaj var na krovu kupole nece moci tako,jer je on "udubljen",nije izbacen kao obican var.
http://www.track-link.net/gallery/5414_3

Sandman

Quote from: @ki on 16-03-2008, 16:26:20
onaj var na krovu kupole nece moci tako,jer je on "udubljen",nije izbacen kao obican var.

hmmm.. jesu li i rani i kasni tigrovi imali ovakav var na kupoli?  ??? :-\

ako treba ovakav var onda ce da vidimo kako da ga izvedemo...
"ukopavaj she shinko", pa naliti lepka, pa tankim shrafcigerom tapkati da se dobije textura vara?  ::) :D