Morane-Saulnier Type N, samogradnja, 1/72

Previous topic - Next topic


Milan18111

Ovo ce biti zanimljivo pratiti.Odlican pocetak, veoma pedantno i precizno.
Radis li Francuski ili Britanski?Koliko se secam napravljena je jedna replika tog aviona sa francuskim oznakama.

menestenasli

hvala i hvala, mada nije bas potpuno precizno, ima malih asimetrija, malih ali vidljivih. Kako ce sve da izgleda videcu tek kad ga prekrijem "platnom", pa cu onda da popravljam gde budem mogao.
Bice sigurno francuski, dakle sa crno obojenim detaljima. Jos nisam odabrao nijednu referentnu fotografiju. Za sada bih radio avion, kojim je leteo Jean Navarre, ali imam vremena da se odlucim.
Za tu repliku nisam cuo pa ako znas gde ima slika reci, bice od velike koristi.  :)
Pozdrav

drakii

Maketarstvi ne izumire, poshao chovek mojim stopama, ali ja nebih radio maketu koja moze da se kupi, chak ga je i Revell radio, svejedno, puna podrshka, mislim da je bolje i lakshe da se potrebne korekcije izvrshe pre "oblachenja", ali znash onu narodnu, ko ti nadje manu, j..achesh mu nanu, onako maketarski, za sada je jedno sigurno, pogodio si razmeru   :hahaha, pozdrav i samo napred   :pilot

Milan18111

evo slicice ,malo je losija ali jedina koju imam...



i ovaj link,mada verujem da imas ovo...

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=629

menestenasli

Nisam video ovo avionce u radnjama, a i zeleo sam da probam samogradnju, a cini mi se da su avioni iz 1. sv rata odlicni za to posto nema komplikovanih krivih povrsina. Jeste lakse da se prvo urade popravke ali moram da vidim kako ce izgledati da bih znao gde da menjam.
Milane hvala za sliku, koristice sigurno, ali mi se cini da je covek stavio elerone pa ne znam koliko je postovao originalne planove.
Pozdrav

medico

obecava, samo napred ! vidim lepo si izvukao preseke. Bilo bi dobro da si nabavio evergreen stirenske cevcice i profile ali mislim da ce i ovako biti ok

menestenasli

Te cevcice bi sigurno olaksale posao, a i bilo bi preciznije (tesko je razvuci spru,a da sve bude iste debljine-ja sam koristio od 0.4 do 0.6mm, ukupno oko 90 cm duzine), ali ne znam gde da ih nadjem. Nemam nikakve kartice pa ne mogu ni da narucim. Mada, za sad  mi to nije neophodno, i uopste mi ne smeta, jer sam poceo da koristim divnu plastiku od ambalaza jogurta i sl. a tanak stiren mi je do sad strasno nedostajao  :)
Trenutno radim krila i naleteo sam na probleme  :headbang Lako sam uradio kostur trupa,  a nisam ocekivao, ali zato sam zaglavio kod krila, a to opet nisam ocekivao. Rebra su prilicno tanka, a treba mi 16 jednakih +2+2. Svi pokusaji brze proizvodnje su propali, pa moram pojedinacno svako da pravim, s tim da moraju da budu ista. Iznervirao sam se , smirio se, pa sad mogu lagano narednih nedelju dana da gulim plastiku :)

voja

Quote from: menestenasli on 20-05-2010, 21:15:36
Rebra su prilicno tanka, a treba mi 16 jednakih +2+2. Svi pokusaji brze proizvodnje su propali, pa moram pojedinacno svako da pravim, s tim da moraju da budu ista.

Nacrtaj u korelu, kupi hamer i odnesi da ti se iseku na kateru. Dobices savrsenih 16+2+2 rebra za manje vremena nego sto ce ti biti potrebno da rucno iseces jedno od plastike. Osim ako nisi nameravao da sve radis rucno.

.

medico

Quote from: voja on 20-05-2010, 22:00:49

Nacrtaj u korelu, kupi hamer i odnesi da ti se iseku na kateru. Dobices savrsenih 16+2+2 rebra za manje vremena nego sto ce ti biti potrebno da rucno iseces jedno od plastike. Osim ako nisi nameravao da sve radis rucno.

.

to Vojkane, isto razmisljamo , cenim da bi i 120g papir odradio stvar ! ali obavezno impregnacija sa super lepkom....iseceni deo premazes sa super lepkom kada se osusi bude tvrd kao stirem moze i da se smisgla , probaj na obicnom parcetu papira videces radi sooper !

UrbanKnight

Quote from: medico on 21-05-2010, 14:49:20
ali obavezno impregnacija sa super lepkom....iseceni deo premazes sa super lepkom kada se osusi bude tvrd kao stirem moze i da se smisgla

^Sjajno Medico!!!

Inace pozdravljam samogradnju.  :)


menestenasli

Vojo, medico, hvala na savetima! Zaista su odlicni!!! :super :super
Inspirisan savetima sam odstampao profil krila na papiru 80g/m2. Makazama sam precizno isekao (tanak papir pa nije bilo vecih problema, vec samo male deformacije kod zadnje, tanke,  ivice krila), i onda sam spajao po 4 komada i impregnirao  super lepkom. Kad sam skupio 8 rebara, sve sam spojio i malo ismirgalo sa gornje i donje strane i na prvi pogled lepo izgleda.

Uskoro cu da probam i kriticni korak, oblaganje kostura "platnom". Plan je da uzmem samo jedan sloj od troslojne papirnate maramice, da prislonim na kostur i da cetkicom namazem lak preko toga. Ovo sam vec isprobao na sedistu fokera e III i prilicno sam zadovoljan. Pitanje je da li ce biti dobro i na vecoj povrsini.  :think

Moracu da probam i da napravim delove od plastike i na kateru. Za sad ne zurim nigde pa cu isprobam sto vise razlicitih stvari, a kasnije, kad vreme bude problem verovatno cu samo da koristim kater.

Sandman

Quote from: menestenasli on 22-05-2010, 11:53:24
Uskoro cu da probam i kriticni korak, oblaganje kostura "platnom". Plan je da uzmem samo jedan sloj od troslojne papirnate maramice, da prislonim na kostur i da cetkicom namazem lak preko toga. Ovo sam vec isprobao na sedistu fokera e III i prilicno sam zadovoljan. Pitanje je da li ce biti dobro i na vecoj povrsini.  :think

za impregnaciju papirne maramice mozesh upotrebiti i Drvofix razredjen sa malo vode... sporije se sushi, ali radi posao ;)

Kerber

Probaj za impregnaciju - pronto u koji kanes malo oker tempere (za boju platna) (ili sitno narendani pigment sa malo detergenta), pa njime impregniraj papir...moz i maramicu, i onda imas em otporan papir, lako se lepi super lepkom, em i osnovnu boju mozes da mu roknes odma' a kasnije da se igras fejdovanjem i prljanjem...
Ja to koristim za rane stvarcice, za sta obicno ide eceraj...ne sekiram se ako mi otpadne deo u tepih (carpet-monster), lako napravim drugi..jedino je tesko busiti rupice, pa za to treba napraviti alat..ali sedista, pojasevi, neke ploce, vratanca...nije frka uopste.
Moja preporuka....probaj nista ne kosta...