SMER 1-72 Il-2 na skijama

Previous topic - Next topic

Pedja

Ovo je maketa na kojoj radim trenutno,trebalo bi na kraju da ispadne ovako,





a trenutno izgleda ovako,skije su stavljene samo probe radi kao i elisa.Ideja je da završim dekale ,posle maskiranje i beli finiš.Tražim predloge kojom tehnikom ili kojom kombinacijom tehnika da uradim konačnu belu a da bude ovako kako je na "pravom avionu".



Inače maketa ima dosta mana,gruba plastika sklapanje krila i repnih površina direktno,bez ikakvih vodjica,prednost je izuzetno dobar set metalnih delova i kabina više nego dobra za ovu razmeru.

Hawkeye

Moj savet ti je da uzmes belu temperu i izmalas avion cetkicom,jer su oni u stvarnosti koristili krec i isto ga cetkom nanosili na avion,isto su svi u Rusiji to radili i na avionima i na vozilima!

'Уживај младићу за младости своје!'

Pedja

Da to jeste istina i dobro mi je poznato,ali kada uzmeš efekat razmere bilo bi malo "heavy".

Hawkeye

Cela poenta je u realnosti zar ne,sto vernije docarati onako kako je zaista bilo,pa tako i ovo :) !

'Уживај младићу за младости своје!'

husky

Ako se ne varam ovo je ona HI tech maketa jednoseda.
Radio sam je davno, ne uklapa se lose, a ima i nesto eceraja.
Lepo ti ide za sad.

Moj savet ti je, da sa ofucanom četkicom udariš drybrush sa belim  matt enamelom (Revell). Meni je ispalo dobro.
Inače sam tu maketu bez eceraja pre 2 nedelje kupio u novoj pakungi za 4 eura od poljaka na našem prvenstvu. Za tu cenu mi se maketa veoma dopala. Pogotovo što sadrži i skije.
Pratiču napredak!

Josip

Sandman

Mozda bi mogao da isprobash ovde i "hairspray" tehniku?

Ofarbash maketu u osnovnu boju (zelenu), lakirash sa lakom za kosu, nanesesh sloj bele AKRILNE, i zatim kad se malo prosushi, raznim vrstama chetkice zamochenim u toplu vodu lagano skidash sloj bele (i laka za kosu ispod nje) kreirajuci efekat ofucane boje.

Ako ti je potrebno da napravish "tachkasti" chiping, pozeljno je da lak za kosu napravi efekat "narandzine kore", a zatim lagano pljosnatom chetkicom bukvalno samo vrhove te "narandzine kore" i bele boje skidash i dobijash tachkasto zelenu boju ispod...

Probaj prvo nanekoj staroj maketi, jako zanimljiva tehnika, pretezno korishcena za tenkove i vozila, ali moze biti od koristi i ovde... a drajbrash tehnikom mozesh posle doraditi pojedina mesta gde zatreba...

oddball

imam je "na čekanju" u šteku. iz tvog rada vidim gde bi moglo sklapanje da mi predstavlja problem. pošto sam i ja u fazonu da radim ovu verziju sa skijama dosta sam dumao na koji način da farbam spoljašnjost. budući da je uvek bolje rešenje farbati od svetlije ka tamnijoj boji ja bih ga prvo celog prefarbao u belo gore-plavo dole, pa onda prelakirao sjajnim lakom, zatim zalepio dekale, opet dva puta prelakirao (prvo sjajnim, onda polusjajnim lakom), pa tek onda na kraju naneo zelenu boju na mestima gde treba. kada se zelena osuši posle par dana koristio bih pamučnu krpu i pastu za zube i polirao u pravcu kretanja vazduha. na taj način kada poliraš skidaš i tanak sloj farbe pa možeš da radiš vedering kakav želiš. možeš pogledati kako je ispalo "guljenje" na mom Šturmoviku sa NS-37 topovima.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Prekjuče sam počeo sa radovima na ovoj maketi (bez eceraja ali nema veze jer če biti zatvoren) i planiram, da odradim baš taj isti zimski avion.
Staklo je bilo izgrebano ali sam uspeo, da ga doteram u red.

Zanima me prava boja interiora i stajnog trapa?

Istao tako me zanima, dali ti je bila jedna polovina vertikalnog repa šira od druge i jeli bilo grdnih problema sa uklapanjem krila na trup?

Inače, sama maketa mi se stvarno sviđa, pogotovo za cenu od 4 eura i mislim, da mi Academy više nije na prednostnoj listi.

Josip

husky

Za  taj problem oko uklapanja prvi put cujem.
Jedino cega se secam dok sam ja radio tu maketu je da je bila debela plastika, fit je bio ok.
Mada mnogo zavisi od toga koliko su im novi kalupi.
Moj je radjen sredinom devedesetih kad se ta maketa tek pojavila na trzistu.

Pedja

Problemi uklapanja su postojali i trebalo je šmirglanja da sve to legne,za vertikalni rep se  ne mogu setiti da je bio širi.Deo stirena sam morao da ubacim ispred vetrobrana  jer nikako nisam mogao da uklopim prednji deo trupa da "legne", no sa 1mm stirena lepo se uklopio i prednji deo koji ide izmedju elise i početka trupa.Na krilima sam takodje zbog ugla diedra morao da dodajem "materijala " čini mi se i na donjaci i gornjaci krila.Boja interiora,ja sam ofarbao u neku sivu, tamniju, takodje i kutije stajnog trapa,sam stajni trap i dalje razmatram kako bi trebalo da bude ali koliko ja vidim da je neka svetlo siva mada to još nisam ofarbao.
Inače pojavio mi se problem sa dekalima i to ključni broj 6 na trupu koji je sav ispucao od starosti i tu sam trenutno stao,inače su kod mene dekali jako loši i predlažem da odmah obezbediš bar rezevne "petokrake".

Petokraki na sreću imam dovoljno.
A brojeve su po mom mišljenju Sovjeti bojali na ruku pa vredi pokušati sa nekim tanjim kistom.

Inače internet je skroz oskudan u referencijama za variantu sa skijama i osim ove opcije #6 nisam video nijednu drugu.
Jeli osnovna kamuflaža na gornjim površinama bila crna/zelena ili samo zelena. Prva opcija bi malo ubila monotoni izgled.

Josip


oddball

koliko sam ja video samo je zelena boja u pitanju, nema crne.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Pedja

ja sam prelomio da je samo zelena pošto ionako preko ide zimska bela,no nije mi jasno da li je bila dvobojna ,moguće je,nisam siguran

TISO

#14
Standardna kamuflaža na početku rata bila je AII zelena AII crna i AII svetlo plava i zimi preko ove bela (tempera, apno...). Tako, da možeš zaboraviti onu koju daje Smer kao zelena-crno zelena (ja sam zaj***o jer sam radio po onoj shemi i bojama :cry - inače imam još jedan "High tech" na lageru).

O sovjetskim bojama u 2.svetskom ratu imaš ovde dosta:
http://mig3.sovietwarplanes.com/

i ovde (usput vredi pregledat članke i galeriju):
http://vvs.hobbyvista.com/

što se unutrašnjih boja tiče ovde imaš doktorske disertacije znalaca (na ovom forumu ima mnogo vredi pogledati ako ti nešt treba pitaj):
http://sovietwarplanes.com/board/index.php?topic=895.0
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!