Airfix Grumman F-14A Tomcat 1/72

Previous topic - Next topic

Profa

OK, šlifa imaš, sad to malo da uobličimo ;)

Prvo mali savet od okorelog četkara - ne razređuj boju, a naročito ne u tolikom odnosu - ti si je spremila za prskanje brašem, a ne za četkicu. Ja Humbrol ne razređujem, za četkicu je sasvim OK i tako iz kantice, samo da je dobrano promućkana.
E, a sad redom ::):
- Kad si već kupila 3/0 (iliti 000), iskoristi je za bojenje instrumenata - malkico crne na četkicu, pa tufnica na instrument.
  Za ovo bi ti dobro došla neka akrilna boja, šteta je otvarati enamelku za tufnanje...
- Krila i ostale delove koje lepiš ne moraš da rolaš k'o mumiju - dovoljno je par gumica za tegle da stegnu, ili te trake na par mesta, k'o selotejpom da lepiš.
- Sledeći put probaj da ošmirglaš i zagituješ tzv. pin-markove, odnosno krugove koji ostaju posle izbacivanja plastike iz kalupa.
  Kod tebe je očit primer na podu kabine, ispred druge instrument-table. Ovo će se vrlo verovatno videti ako ostavljaš otvorenu kabinu, a na nekom upadljivijem mestu definitivno ne valja...
- Drybrush, iliti bojenje skoro suvom četkicom, koji pominje kolega Neca, bih radije ostavio za sledeći čas, a obavezno pre uklapanja kabine u trup, al' 'ajd' sad... :think
  Uglavnom se radi tako da na četkicu uzmeš malo boje (srebrne ili svetlo sive ili bele), obrišeš je o npr. maramicu ili krpicu tako da ostane skoro suve,
  i onda nežno prelaziš preko instrumenata tako da ih jedva dodiruješ. Boja će se hvatati samo za istaknute delove, tj. za okvire i kazaljke, i time ćeš ih lepo istaći

Što se starosti kalupa tiče, da, vrlo verovatno je iz '89 (ne mora da znači da je i tvoj primerak tada izliven), pa šta? Dobar deo nas ima na zalihi par maketa iz 60ih, 70ih, i ne plače zbog toga - sve je to maketarski staž, a draž je takvu starinu dovesti u stanje "za ne poverovati" :super Ja npr. jedva čekam, kad mi vreme dozvoli, da se uhvatim Revelovog Sopwith Triplane-a iz 60ih, maketa je čudo ;D

Toliko za sada... Ako imaš pitanja, a ti nemoj da se stidiš, nego pitaj ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

matilda

da,kao sto profa rece, i meni su upala u oci ta umotana krila.
mozes da koristis i stipaljke kada se krila sastavljaju.

Alexandra995

Uff, u trenutku nisam znala kako da ih umotam kako bi se celom duzinom stegla, posto se prema vrhu krila, deo sa kojim ide mehanizam krivi i onda sam morala tako celom duzinom da ih zalepim :hahaha :deadhorse
Danas sam gitovala njih i vertikalne stabilizatore(prostor izmedju spojenih delova)... Zbunjena sam oko Tamiyinog gita, znaci uzela sam po malo i od zelenog i belog i mesala sam ih bas ohoho i nije se promenila boja u "svetlo plavu" vec je ostala svetlo zelena... Tu me vec mrzelo da mesam dalje jer vidim da nema nista od menjanja boje, uzela sam da zavrsim posao i sada je gotovo, nisam uradila fotke ali bice ovih dana(nadam se..)Jos sto sam primetila da je git jako zilav :D tesko je za rad. Dalje sto treba je da se spoje gornji i donji deo trupa, a sa njima i elevatori tako da automatski treba poceti sa bojenjem delova a ja jos uvek nemam airbrush. Narucen je u sredu ove nedelje, i trebalo bi da bude sredinom naredne... Womax A-132.
To je sve za sada, hvala na pomoci...
@Profa - pin markovi se nece videti, videces na slicicama kad bude gotov taj deo :)
Poz :D

Nemsy_29

To je dvokomponentni git, inace ima i git koji se nanosi direktno na maketu bez ikakvog mesanja i oni su uglavnom oznaceni (kod tamiye) kao "basic type". Takodje dobar je i Revellov plasto koji se isto direktno nanosi na maketu.

Alexandra995

Redno je da vam se javim. :D
Danas, tj za koji sat mi stize AB. U medjuvremenu ja sam odradila rakete cetkicom, bila sam i malo nestrpljiva pa sam i krila, elevatore i vertikalne stabilizatore odradila cetkicom, cak i gornji i donji deo trupa ;D :deadhorse Fino je ispalo, znam da ide malo preko reda, al bice sve ok na kraju :think :deadhorse
Samo da pitam jedno, imam lak Humbrol Satin Cote... Cime bi on trebao da se razredi?(za AB)..? Pitala sam caleta rekao mi je nitro razredjivac mada meni to agresivno zvuci :bravo mozda bih probala sa uljanim koji vec imam mada mislim da je i to pogresno. :-[ Koje je vase misljenje?
Pozdrav

sezan

Uljane(lak) boje -uljani razredjivac za AB.Nema greske! 50-50% odprilike gustina kao masnije mleko.Pozz!
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Snoopy

Ćao svima!
Posle skoro 4 godine koliko nisam takla maketu, konačno sam nastavila da je radim i uskoro ide na farbanje.. :)
Ne pitajte čime je sve kitovana tad, samo je upropašćena, a nije mi ginulo višečasovno šmirglanje kako bi se sve te neravnine ispravile. Ova greška me koštala panela na dobrom delu aviona, ali se nadam da će na kraju ipak ispasti ok. :)
Šta sam uradila pametno od kada sam nastavila da je radim: zalepila sam poklopac kabine, zamaskirala, zalepila pitocev (koja ne postoji uz ovu maketu, napravila sam od viška plastike) i ošmirglala neravnine.. :)


Pozdrav!
The engine is the heart of an airplane, but the pilot is its soul.
~Walter Raleigh
МК "Наредник Михајло Петровић"

djos & filip

Samo hrabro i strpljivo napred. Ovo obecava ali......ceka te jos puno posla.
Bice to na kraju sigurno ok :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Lykos


Gojko91


Jovac

Samo hrabro i odlučno . Biće nešto od ovoga .  :cheers

Snoopy

Hvala puno na podršci. :)
Danas smo prešli prajmerom..

..boja se još uvek nije osušila, a ja već prišla da fotkam. :)
Pozdrav!
The engine is the heart of an airplane, but the pilot is its soul.
~Walter Raleigh
МК "Наредник Михајло Петровић"

Pedja

Како је добра ова радионица, аутомеханичарска рако бих...
Биће то добар мачак   :caooo

Snoopy

Quote from: Pedja on 22-02-2015, 14:51:35
Како је добра ова радионица, аутомеханичарска рако бих...
Jeste.. :)
Danas siva, sutra crna...


:caooo
The engine is the heart of an airplane, but the pilot is its soul.
~Walter Raleigh
МК "Наредник Михајло Петровић"

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...