F-86F (CL-13) Sabre JRV Academy 1/72

Previous topic - Next topic

dragan_mig31

Ne bi se slozio oko humbrol.Ja koliko sam imao prilike da radim sa Humbrol uvek u svaku mogucu boju je neki granulat koj nije moguce da se promesa da bi se izgubio.boje su bile kupljene nove.A mislim da je sramota u 21 veka da cedim kroz najlon carapu boje kad mogu za iste te cene da nabavim 100 puta bolje boje i nijanse.

dragan_mig31

Quote from: AG02 on 21-02-2011, 16:59:05
Malo sam se salio! Radi sa onim sto ti najvise odgovara pa makar i sa zorkinim bojama i cetkom. kad smo vec kod Zorke, Zorka pravi (odnosno pravila je, ne znam sada) najbolju uljanu sivu za Migove, prodavala se na kilo, boja je identicna.


Mig-21 ili 29? Jel znas mozda naziv boje?

Goran A.

Zasto, da neces i farbu da proizvodis?


Nemsy_29

A da vi za pocetak meni malo pomognete. Posto je ovo prvi put kako se ozbiljno hvatam u kostac sa NMF, kako lakirati a da ne izgubim tu car metalajzera (na prethodnom lakiranju gloss lakom srebrna je izgubila sjaj i kao da se pretvorila u svetlo sivu)?

Sandman

Svako lakiranje preko metalajzera malo umine sjaj istih...

E sad, kod serije MM metalajzera postoji tzv. Sealer - neka vrsta zashtitnog laka koji navodno ne umanjuje njihov sjaj. Iskreno, probao ga jednom ali se ne secam da li bash neshto drastichno utiche na efekat "bljeshtanja" metala.  :-\

Future mislim da nije mnogo zagasio sjaj MM Aluminium boje na Judy, ali takav gloss sjaj ostavlja utisak da maketa predstavlja avion na kome je metalna oplata takodje lakirana - shto se razlikuje od chistog (nelakiranog metala)  :-\

Shta god da koristish, bitno je samo da ne uzimash neki semigloss ili matt lak! Oni ce definitivno ubiti sjaj metalajzera!

Uostalom, zastani sada kad si doveo do zeljenog izgleda maketu, napravi malu pauzu u radu na Sejbru, uzmi neku staru maketu i na njoj isprobaj efekat vishe vrsta lakova na istu ovu boju kojom si ofarbao i Sejbr. To ce ti biti najbolji pokazatelj shta ti je chiniti ;)

Nemsy_29

@Sandman: Nije MM Metalizer (od toga mi je sada bocica ostala samo, jako korisna stvar) nego Humbrol 11. Ja sam onaj prosli sloj zastitio prvo gloss akrilnim lakom i izgubio sam tu bljestavost i dobio gloss sivu farbu.

PELE

Jedna stvar što se tiče toniranih panela...

Na internetu sam našao topic u kojem je jedan lik radio Thunderjet-a, srebrnog. Prvo je prajmovao maketu u sivu boju, čini mi se da je LGG. Onda je maskirao mesta koja je hteo da budu tamnija i isprskao gloss crnu i nakon toga celu maketu srebrnom bojom. Samim tim naknadno maskiranje nije neophodno a isto tako ne rizikuje da mu traka pocepa farbu.

Ovo mi se čini kao odličan metod. Nažalost, topic ne mogu da pronadjem. Da li je neko probao ovu tehniku i kakvi su rezultati?

Goran A.

#68
Moze i tako ako je sloj srebrne transparentan.

@ Dragan_mig31

Ne znam oznaku.

Sandman

@Nemsy:  znam da si koristio Hu11, nego mi pada na pamet da bi mozda taj "Sealer" za MM metalajzere mozda odradio posao lakiranja bez (preteranog) gubitka sjaja - to je samo lak koji mozesh naneti preko bilo koje boje, ne mora da bude strogo MM metalajzer ;)

Quote from: Pele on 21-02-2011, 18:00:57
Prvo je prajmovao maketu u sivu boju, čini mi se da je LGG. Onda je maskirao mesta koja je hteo da budu tamnija i isprskao gloss crnu i nakon toga celu maketu srebrnom bojom.

Za ovu tehniku se mora voditi rachuna o gustini metalik boje koju nanosimo preko ovih "preshadovanih" panela. Boja mora biti jako retka jer zahvaljujuci vishe tankih slojeva dolazi do izrazaja boja podloge - crna daje dubinu metalik boji i efekat tamnijeg metala, dok sive povrshine daju svetliji ton - pojedina polja chak mogu ici i u belu boju kako bi se dobio josh jedan ton NMF-a.

Postoji josh jedna varijanta koju mozda vredi isprobati - da pojedina polja budu mat crna, a druga opet gloss crna. Zbog granulacije podloge (mat je hrapavija), boja metala koja se nanese preko tih panela imace drugachiji odsjaj i stvarace efekat toniranih panela.

Za obe tehnike potrebno je sam probati u praksi shta se deshava, jer sve zavisi i od samog finisha koji postignemo pri prskanju, kao i od nijansi razlichitih boja metala razlichitih proizvodjacha.

Upravo iz tog razloga dobar NMF i nije lako postici odmah, iz prvog pokushaja, a za sve to treba samo iskustvo, koje se stiche vezbanjem i testiranjem ;)

Profa

Moj braš najviše voli Humbrol ;D a MM enamele ne vole nimalo :zvizduc
Stranu na šalu - ni ja nisam mog F-84 hteo bilo čime da lakiram posle MM metalizera, baš da im ne bih menjao sjaj. Pre toga sam iste te metalizere preprskao sjajnim Gunze lakom na F-100, i dobio sam izgled očekivanog - lakiranog aluminijuma... :-\
Sad znam: obojim samo metalizerima, i posle toga maketom baratam u rukavicama ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Nemsy_29

Znam kako cu  :P Pa nek mi je bog u pomoci
Uzecu i izlakiracu samo ovaj panel po sredini krila u gloss pa u mat da kolko tolko nema silveringa i sun glare panel u mat. Posle cu wash sa temperom da radim.

Goran A.

Sto se sekiras, polirani dural brzo izgubi sjaj. Vazno je da paneli budu u svojim nijansama.

tenk

ako dozvolite...ja koristim cosmos (sa slike)

ima malo granulacije,ali kada se dobro osusi,a to je za 20-tak minuta,sve lepo izglancam krpicom i povrsina je kao staklo i moze da se lepe kojekakve maske(tamia traka,blu tak i sve ostalo)i posle padaju mm metalajzeri za panele.na kraju akrilni mm polu-sjajni lak i to izgleda kako na slikama ;D

izvnjavam se sto sam ti se umesao u post sa sve slikama,ali mozda ti pomogne ;)
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."