M2001 1-35

Previous topic - Next topic

stefa

Evo i ja da bacim jedan topik ovde.  ;D
Obzirom da je u pitanju Srpski tenk, zanimaju me vasi komentari...

Evo ovako, u Mosonu sam kupio Tamijin T72M1 i miniarmov set za koverziju T72 u ruski T90, m1992... M2001 je preradjeni stari M84 u tenk koji po svom izgledu vrlo poceca na T90, ali kada se bolje pogleda, razlika ima, i to dosta. Ova konverzija mi je zato jedan od najambicioznijih projekata do sada, pogotvo zato sto se radi i o rezinu... Mesecima sam skupljao slike sa svih strana neta ako ikada budem zeleo da radim ovaj tenk, i sada kada jesam, dobro su mi dosle, pogotovo one koje sma sam slikao i upravo su te one koje mi najvise sluze...
Dakle radi se o ovom tenku, slikanom na proslavi dana VS u Beogradu:



Evo za pocetak sam slikao par maketu u rinfuzu cisto da se vidi sa cime raspolazem. Tamijina maketa je odlicna, a miniarmov set je briljiantan, samo sto cu ipak koristiti tamijinu kupolu, buduci da sa miniarmove moram da skidam radijacijki oklop, pa i da menjam potpun oblik kupole, a to me mi se ne radi.  :D  Sa te kupolu sam odreyao par stvari koje ce mi trebati...











Prvo sam poceo sa odstranjivanjem svi nepotrebnih detalja sa tamijine kupole, u to spadaju par zica i nisanske sprave koje ne postoje na M84, a upravo one su predstavljale najveci problem... Mukotrpan posao zaista.
:) Nakon toga sam novonastale rupe u kupoli zatvorio pracicima stirena, osmirglao to, i zatim celu kupolu presao gitom, iz tri sloja, sve dobro posmirglao... Takodje sam usekao udubljenje gde ce stajati nisanska sprava. Na M84 i sada M2001 ona nije skroz desno na kupoli gledano od cevi, vec je prevo ispred otvorna punjaca. Mnogo zivaca i smirglanja, i posao je gotov, udubljenje nisma ni smirglao da bude glatko jer se nece ni videti kasnije...









Nakon osmirglavanja gitovane kupole, bila je spremna za dodavanje detalja. Prvo sam prepravio nisansku spravu koja se malo razlikuje od one na ruskom T90 i zalepio je. Takodje sma napravi o i skreca punjacev periskop sa desne strane kupole gledano od cevi. Komandirov otvor je bio daleko komplikovaniji. Otvor na T90 i M2001 se mnog razlikuju izmedju sebe, a najvise od T72 M1. Samom poklopcu sam dodao jos dva periskopa. Od tamijinog dela koji ovde treba da ide sam napravio deo u koji se uglavljuje otvor od miniarmovog seta, a poklopac je ponovo tamijin deo. Zadovoljan sam kako je ispalo... Takodje sam dodao jos par malih detalja, izmedju ostalih i rekativne plocice (bice ih jos)...









U miniarmovom setu se dobije i metalna cev sa rezinckom vazdusnom kocnicom. NIje bas neko najsrecnije resenje... Ogromnu rupu sma moram da izbusim na kocnici da bi cev stala u nju...





To je to za sada. Obzirom na raspust, svaki dan cu postavljati slike kako napreduje tenak.
Nadam se da vam se svidja.
Komentari i sugestije su pozeljni. :D

Bartsimpson

Odlican izbor..jedva cekam nastavak...s obzirom da do sada niko nije radio M-84AS...Evo par slika koje sam sakupio sa nekoliko nasih foruma..Palube,Srpskog oklopa,MyCity..itd.Da ne nabrajam..Shvatice da je u pitanju maketyarstvo.
Da se ne preponavljamo ,ali obrati paznju na tockove,ceonu oklopnu plucu sa dodatnim oklopom,spoljni filter za vazduh na mestu cetvrtog desnog rezervoara,poziciju DNNS...i ostale sitnice...Jer je ovaj tenk modifikovan iz M-84A...



http://www.cybermodeler.com/hobby/details/ma/detail_ma35005.shtml
http://www.cybermodeler.com/hobby/details/ma/detail_ma35031.shtml
http://www.cybermodeler.com/hobby/details/ma/detail_ma35032.shtml




Plavac

Biće ovo veoma interesantno,samo napred ;)

ubermagog

Ozbiljan projekat, dosta si i uložio - Miniart je veoma tačan ali i prilično skup... bar ti ostaje ta odlična kupola za neki drugi tenk :)

Videćemo šta će biti od ovog modernizovanog M-84 i kako će izgledati na kraju, ukoliko prođe ovaj posao sa Kuvajtom... a možda se i Srbija omrsi za neku svoju modernizaciju ;)

@ bart - možda bi bilo bolje da si fotke okačio u onom novom delu za reference da se lakše nađu ubuduće!

stefa

@Bart: Hvala za slike, ima nekih koje ja nemam iako sam vec posetio sve te sajtove.  ;D  Ove novije tockove mislim da se dobiju u tamijinoj maketi, provericu.

Radio sam danas, i jos cu, pa cu okaciti slike kasnije...

Bartsimpson

#5
Quote from: stefa on 23-04-2011, 12:54:57
@Bart: Hvala za slike, ima nekih koje ja nemam iako sam vec posetio sve te sajtove.  ;D  Ove novije tockove mislim da se dobiju u tamijinoj maketi, provericu.

Radio sam danas, i jos cu, pa cu okaciti slike kasnije...

Svoju M-84A koju sam radio,za osnovu sam uzeo Tamiya maketu..Tockovi nisu kao ti na M-84AS...


Quote from: Airsuba on 23-04-2011, 11:14:40


@ bart - možda bi bilo bolje da si fotke okačio u onom novom delu za reference da se lakše nađu ubuduće!


Vec ih ima u jednoj temi o M-84..postavio sam galeriju sa oko 300 slika osamdeset cetvorki..sto sam uspeo da sakupim...
Evo linka...



http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,10516.15.html

ubermagog

@ bart - pardon za slike, nisam registrovao da su sve tamo - video sam da ima tema o M-84 (svaka čast za reference!)

ti potrebni točkovi sa 6 rupa postoje kod Zvezde u kutiji, pa možda mogu uz malo dorade da se iskoriste

stefa

Evo malog nastavka. Dodao sam jos nekoliko detalja na prednji deo kupole...
Vrlo sam nezadovoljan sa rezinskim delovima. Previse su krti i trpe minimalan pritisak, imao sma mnogo problema sa malim delovima koje sam morao da doradjujem...






A evo i tockova. Od revelove/zvezdine makete T72 sa ERA oklopom mi je ostao jedan set. Proverio sam slike i to su bas ti koji mi trebaju, samo jos moram da ih uglavim na tamijinu sasiju...


stefa

Malo napretka danas, ali barem ovo necu morati da radim neki drugi dan.  ;)
Dodate ostale oklopne ploce i postavljeno par zicica...





dragos

A,bre,mnogo je to detalja.Srecno u radu.Ne vidim otvor za PKT,ili nesto,nisi valjda propustio?

stefa

Nije jos gotovo sve...  ;)

stefa

Jos detalja dodato. Izmedju ostalog i spoljasnji filter za vazduh. Nije ispao bas kako sam hteo ali  ajde... Da li izgleda dobro, sami recite...  :)







Bartsimpson

#12
Quote from: stefa on 29-04-2011, 19:23:14
Jos detalja dodato. Izmedju ostalog i spoljasnji filter za vazduh. Nije ispao bas kako sam hteo ali  ajde... Da li izgleda dobro, sami recite...  :)




Spoljni filter za grubo preciscavanje vazduha se nalazi sa desne strane na hodnom delu..na mestu cetvrtog rezervoara za gorivo...
To znaci da ces morati i hodni deo da seces i preradis,kao sto sam i ja uradio..da bi dobio Verziju tenka koju si zapoceo...







A ova kutija sa ventilatorima koji se vide kroz mrezu sa leve strane kupole je  klima uredjaj...



Patriota

#13
Vidim da si dosta odrešio kesu i pokupovao mnoštvo vrednih stvari.
Projekat ti je zasad najbolji na forumu, u oblasti JNA/VJ/VS.  :mjetal  :god

Malo ti zavidim na količini dostupnog materijala, tj. fotografija. Ipak se tako pravi autentična maketa. Samo napred i sa srećom !  :bravo

stefa

#14
Eve ga mali update... Zbog skole nisam imao vremena da se zezam sa tenkom, al evo sad sam se ponovo latio posla. :P Zadnju kutiju na kupoli tenka sam skinuo sa revellove makete T72 sa ERA oklopom, ista je kao ona na nasim M84. Ubilo bi me u pojam da i to moram da pravim.  ;D  Znaci sada ovde imamo tamiju, revell i miniarm na maketi, 3 makete unistene zbog jedne. :D






@ Patriota: Hvala mnogo! Od takvog jednog znalca nase tehnike mi je drago da cujem pohvale.  ;D
 Slika imam dosta posto sam iskoristio priliku da ih napravim na Partneru 2009. i sada na proslavi dana vojske. Imam bar 50 komada koje sam sam slikao... Nadam se da cu ih jos napraviti na Partneru 2011.  ;)  
 Ako ti trebaju slike razume se da mogu da ti ih dam.  :D