Zvezda 1/72 Yak-3 [GOTOVO]

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto pre neki dan nabavih ovaj novitet na našem tržištu, rešio sam da pored Harikena (koji će zbog silnih dorada biti projekat od par meseci rada) uradim i jedan avion iz posleratnog perioda.



Evo slika ramova sa delovima i Lift Here! dekalima (set 723-LH).



Aparat koji ću raditi biće "žuti 12" koji je bio stacioniran u Ljubljani u leto 1945.


anki

Reci mi da li se na tvom primerku na gornjaci krila vidi "otisak" prostora stajnog trapa sa donje strane tj da li pod prstima sa gornjake osecas pravougaonu neravninu duz ivice ovog prostora kao da nije dovoljno materijala uspricano i li da se povukao pri hladjenju? Ja sam do sada video 3-4 ove Zvezde i na svakoj je gornjaka krila bila ovako utonula.

Sandman

Jeste, tako je i na mom primerku - izgleda da su svi primerci takvi i to je jedina bitna krupna mana ove makete!
Štaviše, sama krila su čudno odlivena (da ne kažem jadno) u odnosu na ostatak delova čak na ISTOM ramu!

Postoje takođe na različitim primercima na različitim mestima sinkmarkovi - ako se dobro sećam, Chernijev primerak ima sinkmark sa leve strane korena vertikalca dok kod mog primerka toga nema...  :-\

Detalji na maketi inače zaista lepo izgledaju, a jedino me čudi da su dva panela na hladnjaku odlivena u pozitivu u odnosu na ostatak makete (negativ)....

U svakom slučaju, maketa se odlično uklapa (Suba je već isprobao uklapanje cele makete), tako da od ozbiljnijih radova ostaje popravka ovog ulegnuća na krilima - verovatno uz "nivelisanje" tog dela sa ostatkom krila sa većom količinom gita!

Inače, obzirom da je Zvezda čini mi se dosta omašila sa bojama u sastavnici, dobro bi došla svaka pomoć oko boja za naše Yak-3 (kokpit valjda treba da ide u neku sivu nijansu a u sastavnici preporučuju Green Zinc Chromate!?!)

#3
Ako je pre na ovom forumu bilo doba MiGova-21, sada dolazi doba JAKova :D
I ja sam u završnoj fazi svog u 1:48 i za kabinu sam koristio AKAN akril tz. čelično sivu AT-14 (ili takvo nešto).

ubermagog

Definitivno najčudnija maketa koju sam ikada imao.... nezna čovek šta je 'pisac' hteo sa njom da kaže - al' sa druge strane ovo je definitivno po obliku prvi pravi Jak-3!
Jedino mesto koje mi se nedopada su ovi usisnici u korenu krila jer su nekako previše zakošeni...

Na ramovima ima strašno puno praznog mesta, pa gajim tihu nadu da će se za koju godinu pojaviti prava maketa Jaka 3 pored ove 'klik-klak'  :)

Posle nekih možda sat vremena laganog seckanja i čiščenja, a bez trunke lepka - dobije se ovo!



Inače ovaj Zvezdin Jak 'bez kleja' je tako dobro osmišljen i realizovan da ovako sklopljen na suvo može da se drma do prekosutra i ništa mu neće otpasti!
Potrudiću se da odradim neku recenziju narednih dana, ukoliko me neko drugi neprestigne ;)

relja

Hm, vidim da nisam jedini...
Prvo sam kupio jedan da ga napravim za poklon, a onda častio sebe sa dva komada  :zvizduc

Sem več uočenog, samo bih dodao da na kormilu pravca nema reljefa rebara i platna (ako je to nekome bitno u 1/72 za ovaj avion).
Uklapanje je OK, u stvari i više nego OK. Ja sam za svaki slučaj kanuo malo lepka po svim spojevima.
Gitovanje je minimalno, i valja pre svega popuniti zazor na spoju trupa i krila, ali tako da se ipak vidi spoj panela. Ni to nije nikakav problem , može i malo gušćom farbom. Ja sam višak gita pokupio krpicom natopljenom u alkohol i to je to. Nema "kanjona", a "spoj" se vidi.

Uputstvo za bojenje je malo šizofreno.
Osim Zinc Chomate za kabinu (ja poslušao Manuel-a na ovom prvom primerku) kamuflaža je data na aksonometrijskom crtežu i to samo iz jednog ugla.
Jedna od boja za kamuflažu je MM1780 "Steel" (?!).
Jedan od profila na kutiji (64 GvIAP, por. Seimon Rogovoi) se u detalju pruge preko repa ne slaže sa dekalima i sa sastavnicom (na kutiji jedna bela štrafta, a dekal je u stvari dupla žuta).

I to su, ukratko, sve "mane" ove makete, ako ih uopšte možemo tako nazvati.

Evo linka sa fotografijama aviona br 6 iz eskadrile Normanija Njemen, koji je ponuđen kao mogućnost označavanja
http://www.thyzoon.fr/Avion/Yak3/yak3.php
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Kao okoreli 72ojkaš koji je nedavno promenio razmeru ja bi dodao, da je vreme za novu kvalitetnu maketu i u 1:48.

Sandman

Quote from: relja on 09-01-2012, 07:07:42
Prvo sam kupio jedan da ga napravim za poklon, a onda častio sebe sa dva komada  :zvizduc

I ovde verovatno nećeš biti jedini  :D

Quote
Sem več uočenog, samo bih dodao da na kormilu pravca nema reljefa rebara i platna (ako je to nekome bitno u 1/72 za ovaj avion).

Da, ovo sam zaboravio da spomenem - nije baš nebitan detalj, mada se u 1/72 slabije primećuje (ako se dobro vidi onda je prenaglašen) - ovde bih išao na varijantu senčenja rebara crnom i belom pre nanošenja kamuflaže - trebalo bi da da zadovoljavajući rezultat.

Quote
Osim Zinc Chomate za kabinu (ja poslušao Manuel-a na ovom prvom primerku) kamuflaža je data na aksonometrijskom crtežu i to samo iz jednog ugla.

Zbog ovog sam i pitao koja boja ide za kokpit - nekako mi Zinc Chromate ne zvuči logično - nadam se da će neko dati konkretnu boju (nisam poznavalac ove tematike)

Quote
Jedna od boja za kamuflažu je MM1780 "Steel" (?!).

:mjetal daaaa da... to mi je prvo upalo u oči i samo rekoh "ma važi!" :D

Quote
Jedan od profila na kutiji (64 GvIAP, por. Seimon Rogovoi) se u detalju pruge preko repa ne slaže sa dekalima i sa sastavnicom (na kutiji jedna bela štrafta, a dekal je u stvari dupla žuta).

A ne mogu sad da se setim gde, ali sam negde video da je data ta linija i kao puna žuta!?!

Imam utisak da je Zvezda malo požurila sa završnom obradom ove makete kako bi je izbacila na tržište što pre, pa su se provukle neke greške koje liče na to, ali opet, dovoljno krupne i ozbiljne (ovo sa "Steel" bojom kamuflaže početniku koji će kupiti ovu maketu zbog "klik-klak" uklapanja sigurno neće pomoći!)

husky

Boja kokpita je neka svetlo sivo zelenkasta, kao posvetljena rlm 02.

Po poslednjim referencijama prava boja za cockpit bi bila tzv. "staljinoi servii" od. čelično siva.
AKAN akril A-14 se prodaje u setovima VVS aviacije baš za tu namenu.
Pošto su slike moje makete JAK-3 slikane po suncu, ja se nadam, da se sa njih može videti kakva niansa sive je u pitanju.
Mada za tako malu razmeru sa zatvorenom kabinom može da radi i domača mešavina ;)

airsuba

da, 'čelično siva' - verovatno je zato ekipa iz Zvezde uz pomoć 'Google prevodioca' došla do prave Steel boja u uputu  :headbang

na poznatom forumu "Soviet Warplanes" kažu da je recimo Humbrol 27 (ili Hu 5) dobra nijansa za A-14, uz malo posvetljivanja

ima ovde detalja i upoređivanja http://sovietwarplanes.com/board/index.php?topic=783.105

Sandman

Konačno sam "napao" i ovu maketu.

Prvo i jedino što treba odraditi na samom početku je sklapanje polutki krila kako bi se odradilo gitošmirglanje onih ulegnuća i spoja polutki krila sa donje strane.

Posle 3 ruke gitošmirglanja krila su konačno došla na relativno zadovoljavajući nivo - može i bolje, ali stvarno ne bih da više gubim vreme oko ovoga...



Preprskao sam i sloj Surfacera preko površine krila kako bih video rezultat - na slikama se ne vidi baš najbolje, ali, gornji deo krila je manje-više OK, dok na donjem delu i dalje je jako malo vidljiv spoj polutki, ali neću to više deljati, nakon farbanja i lakiranja umanjiće se valjda taj spoj....



Sledi konačno sklapanje ostalih delova kokpita a zatim i prajmer + farbanje istog...

Sandman

Danas je kompletiran skoro ceo kokpit. Uz LH dekale su bili dati i Extratech pojasevi za sedište, pa sam njima malo obogatio inače dosta detaljan kokpit.

Ostaje nakon prajmera i farbanja da se zalepe dekali sa instrumentima na instrument tablu. Repni točak sam zalepio na polutku trupa, a pripremio sam i koren spinera...


Kajševi na naslonu bi trebali da slobodno vise a ovako imaju preveliki razmak. 

Kerber

Izgleda odlicno.
Reklo bi se da Zvezda daje ovde poprilicno visok nivo detalja...
Posto je ovo "klik-klak " cudo?