Spitfire Mk V

Previous topic - Next topic

Dachapbg

Nov sam u zanatu, ovo je prvi avion koji spajam. Ovaj Spit mi sluzi kao zamorce jer hocu da vezbam farbanje i neke tehnike na njemu. Nisam ljubitelj aviona koliko volim oklopna vozila.
Maketa je Revell Spitfire MkV. Kavalitet je jako los. Nije da sam 1000 maketa sklopio, ali mnogo toga je lose izliveno, mora dosta da se skalpelise i smirgla. Nisam slikao svaki delic izrade jer mi je u ovom projektu akcenat na (mom prvom) farbanju AB-om.

Vodio sam se vodicem za sklapanje maketa koji je napravio Lekic :)


Dakle krila spojio, trup i kokpit takodje.


Zahvaljujuci jako tankoj cetkici uspeo sam precizno da ofarbam kokpit.  Pojas na sedistu napravih od izolir trake. Naravno, kokpit nisam farbao dok je bio u trupu aviona.


Spaljivao sam plastiku sa spriceva, seko i na kraju ugradio u krilo. Jako lepo izgleda.


Jos par detalja i sve spremno za moje Airbrush vatreno krstenje.

Pitanje - dok sam rukovao lepkom, na par mesta na maketi imaju moji otisci prsta od lepka :/ Kako to da regulisem ? Smrigla ili ima nesto manje invazivno ?

relja

Zavisi koji lepak (proizvođač, vrsta), koja količina, da li je površina plastike nagrižena ili ne...

Probaj da skineš tragove prstiju krpicom namočenom u industrijski alkohol (litarsko pakovanje iz svakog supermakreta).
Ako je nagrižena plastika, moraće da se šmirgla, popunjava bojom ili gitom, ali tako da se ne oštete "linije" panela.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Višak laganim šmirglanjem (recimo gradacije 1000), a ako ostane malo udubljenje (obično ostane i udubljenje), to se lako popunjava nekim gitom. Preporučujem Mr.Surfacer 500, maže se četkicom i jako lepo radi posao
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dachapbg

Ima li neki trik koji se primenjuje da prelaz izmedju gornje i donje farbe bude precizan ?

Goran A.

Maskiranje lepljivom trakom.

Warhawk

Zavisi kakav prelaz želiš. Ako hoćeš oštru granicu izmedju boja, onda papirna ili neka druga traka za maskiranja. Za polumek prelaz posao radi i Blu Tack, ona masa što se njom lepe poruke ne bele table.
Za razliku od običnog plastelina, ona ne ostavlja masne tragove, a može se upotrebljavati beskonačno (ta koju si skinuo sa obojene makete samo se vrati u ostatak i umesi malo)
Ima u Bg provereno u Knjižari u Kosovkoj i na Obilićevom Vencu.

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dachapbg

Imam blue tack , kupio sam juce 2 pakovanja, 90 dinara su u Kosovskoj.
Malo pre sam stigao kuci, tako da cu u skorije uputiti ka garazi i poceti sa farbanjem :D

Dachapbg

Ofarbao sam AB-om prvu boju na spitfire-u. Boja se jos nije osusila i pod svetlom ne deluje totalno ujednaceno (mada sam uveren da sam na svim mestima potpuno zakamuflirao plastiku). Da li ce te razlike nestati kada se osusi boja ili mora da bude ujednaceno i dok je sveze  ?
Cak sam uzeo i sa distance prskao maketu nesto jacim mlazom, da sprej padne na sve delove koje farbam.

Goran A.

Slikaj pa da vidimo.

Dachapbg

Evo ih





napominjem, jos se nije osusilo.

Dachapbg


zamorano

Koliko vidim na slici, nije pokrilo baš najbolje, malo proviruje plastika. Kad prskaš idi više puta preko istog mesta - ali ne odmah nego kada se malo osuši. Ako farbaš sve onda pređeš celu maketu jednom pa se vratiš tamo gde si počeo, dotle se to prvo osušilo pa ideš ponovo. Ili možeš da duvaš erbrašem "na prazno" (bez boje) u deo koji si netom ofarbao da se brže osuši pa onda udariš drugi sloj.

Nego možda još nije kasno da se vratiš korak nazad, taj šav po sred nosa (a bogami i trupa natrag - a možda i odozdo) ne bi trebalo da se vidi. Tu ti trebaju šmirgla a bogami i git ;).

Pozdrav!

Dachapbg

#12
Git tek sutra mogu da nabavim. A jel mogu kada sutra stavim git da osmirglam taj deo, pa opet sloj iste boje da lupim ?
Inace radim u garazi gde je temperatura oko 10 stepeni i zato se sporo susi. Primakao sam maketu stonoj lampi, blago je greje i tacno vidim kako boja isparava i susi se.

zamorano

Neće se dobro uhvatiti preko boje, morao bi da sastružeš boju pre nego što zalepiš git.

Ma ok, nije kritično ako ne nameravaš da nosiš maketu na takmičenje :). Možeš skalpelom da pređeš preko ivice bar da se manje vidi (umesto da šmirglaš šav, zguliš ga sečivom), samo malo očisti (recimo suvom četkicom) da ne ostane piljevina ili prašina po maketi pre nego što kreneš sa erbrašem i onda udri ponovo.

Pozdrav!

Dachapbg

Jako bitna opservacija - boja se dosta brze isusila ispod lampe i kada je ispario razredjivac neki delovi su bili manje ofarbani od drugih, odnosno dobro ofarbani delovi bili su ujednaceni, tamo gde nisam dovoljno boje naneo sareni se jer se vrv nazire plastika ispod. Sutra kupujem git, pokusacu da izvucem stvar, pa ponovo farbam zelenu. Stay tuned