Tu-22m3 diorama

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Srdacni pozdravi svima!

Posle praznika, zimskih sportova i raznih porodicnih aktivnosti, doslo ponovo vreme i za maketarstvo.

Ovo je prva, verovatno i moja jedina tema za 2017.

Po naslovu mozete da zakljucite sta ce biti fokus ovog projekta, ali da ipak malo pojasnim. Do sada se nikada nisam bavio dioramama, mada su me oduvek zanimale. Za to ima dosta razloga, a glavni je naravno potrebno vreme i ulozeni trud da se jedna ovakva scena zavrsi sa zeljenim kvalitetom.

Sada sam odlucio da usvojim drugaciju stategiju, ne bih li uspelo da odrzim potrebno interesovanje i elan za ceo projekat. Pocinjem od sporednih subjekata i tretiram svaki kao pod-projekat. Tek na kraju dolazi na red glavni subjekat, t.j. Tu-22.

Ovo je lista kitova koji ce se naci na diorami:

Trumpeter 1:72 Tu-22m3
Armada Hobby 1:72 Soviet Truck MAZ-537
Armory 1/72 KrAZ-258 Saddle Tractor
Armory 1/72 TZ-22 Heavy Airfield Refueler, late version
Armory 1/72 Soviet/Russian Modern Airfield Ground Personnel
Norht Star Models 1:72 Tu-22 M3 Boarding Ladders Set
Amodel 1:72 Raduga X-22 ( Kh-22) AS-4 'Kitchen'
ICM 1:72 Soviet PAG-14 Airfield Plates

Do sada sam uspeo da zavrsim dva vozila: MAZ-537 kamion koji sluzi kao tegljac za teske letelice i KrAZ-258 sa cisternom za gorivo. Sada sam zavrsio i pilotske platforme sa merdevinama. Polako dolazi vreme za glavni subjekt.

Ali pre toga ima jos da se radi...
Pozdrav od Šekija
--------------------

Pedja


®Evolutionary

Pa da krenemo...

Dva kamiona ste vec mogli da vidite u forumu za vozila, a sada cu se koncentrisati na gorepomenuti set: Tu-22 M3 Boarding Ladders Set od North Star Models. Do sada nisam video ni jednan od ovih sagradjen, cak i na web-stranici proizvdjaca imaju polusastavljeni set u kombinaciji sa kompjuterskim slikama. Postoji za to dobar razlog...







Set je kombinacija metalnih foto-ecovanih delovao i rezina. Za razliku od slika na racunaru, kada se jednom ovi delovi vide u stvarnosti postaje jasno koliko su oni filigranski uradjeni u ovoj razmeri i koliko ih je tesko savijati i manipulisati u rukama. Neki elementi se izvitopere prilikom samog isecanja sa rama...
Pozdrav od Šekija
--------------------

Tomcat

#3
Ovo je vise nego zanimljivo!
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

®Evolutionary

Na sledecoj slici vidite dva glavna nosaca za pilotsku platformu; jedan je kako dolazi direktno iz kutije, a drugi sam stanjio i ocistio, da manje vise odgovara realnim dimenzijama ovog elementa.



Ovde su same platforme, a vide se i delovi ograde koje sam poceo pravim od bakarne zice. Vecinu ovako tankih elemenata sam zamenio drugim materijalima: bakarnom, ili celicnom zicom, jer originalni delovi nikako nisu mogli da zadrze formu, niti da se efektivno spoje u nosecu strukturu...



Eksperimentisao sam dosta sa super lepkom, dvo-komponentnim epoksijem, a dosta sam uvezbao i lemljenje na kraju...



Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Svaku od ovih konstrukcija sam po nekoliko puta pravio, posto je dovoljno da jednom ispadne iz ruke na povrsinu stola i da se izvitoperi, ili polomi. Drzanje u ruci opet, samo blago, jer svaki veci pritisak prstom izaziva savijanje strukture.



Vece sklopove sam nekoliko puta prskao Mr. Surfacerom, kako bih bolje video da li je sve na svom mestu, pa onda nastavljao da radim...



Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Ove rampe mogu da se podesavaju i da se sklope, pa je bilo potrebno da grubo sastavim Tu-22, kako bih podesio visinu, kada rampe budu postavljene pored otvorene kabine.



Uzduzne nosace stepenica sam pojacao celicnom zicom, jer inace nije bilo sanse da se stepenici saviju, bez vitoperenja i samih nosaca...



I konacno, prva rampa 80% konstruisana...

Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

I poslednji prelaz Mr. Surfacerom - sve izgleda kako treba, sada samo bez kijanja i glasnog razmisljanja...



Na kraju, farbanje, blagi "weathering" i finalna montaza. Konacni rezultat je dosta impresivan, ali kao sto rekoh, potrebno je mnogo strpljenja i alternativnih materijala da bi se ovo doteralo do kraja:





Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary





I sad jos nekoliko slika "u prirodnoj velicini"...  ;)





Pozdrav od Šekija
--------------------

dragan_mig31

Auu boli glava.Samo nastavi sa profi radom i obavezno postavljaj fotke sto ih vise to bolje.

Pedja

Pomeraš granice u ovom hobiju...opet.

Goran A.

Pre nekoliko godina neko je slicno prezentovao Su-27 - vucna ruda, par platformi, stepenice, izgledalo je bas dobro. Naravno, i maketa je bila vanserijski odradjena. 

Janjic

Baš sam uživao čitajući ovaj topik. Kao što i sam kažeš, djeluje impresivno! Molim te da nastaviš sa postavljanjem slika i ovim propratnim tekstom.

Bravo!
凸(¬‿¬)凸

Dejan68

Posle izrade ovih stepenica, sve ostalo sto sledi bice maciji kasalj.
Svaka cast na strpljenju u radu  :bravo