MiG-21PFM, EDUARD, 1/72

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Juče sam krenuo ovu predivnu maketu. Slobodan sam da joj odmah na startu zalepim taj pridev jer se sklapa izuzetno dobro. Koristim sve što je u kutiji plus set brasin točkova koje upravo završavam (farbanje).
Sam rasklop makete je vrlo sličan kao i veliki stariji brat ove makete u razmeri 1/48 ali nije isti. Razlika je u nekim sitnicama koje pokazuju da su momci iz Eduarda dobro pretesli četrdesetosmicu dok je nisu smanjili. DO sada sam naneo prajmer i dve boje, vrlo karakteristične za sovjetske avione.
Konus i radioprozračne panele sam ofarbao AKAN-ovom zelenom 73060 dok sam tirkizelenu koristio od Mišnmodelsa (MISSION MODELS MMP-100 Russian cockpit Emerald Green). Ovo mi je treća ,,sovjetska tirkizzelena" i veoma sam zadovoljan sa nijansom i krajnjim izgledom, možda i zbog toga što se sasvim uklopila sa fotoecovanim delovima iz ove PFM kutije.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Nastavak radova na PFM-u čuvenog čehoslovačkog 11.lovačkog puka (11.stihaci letecky pluk) koji je svojevremeno bio udarna pesnica ČSSR avijacije.
Ofarbao sam veći deo unutrašnjih delova pa sada kreće sklapanje. I za ove delove sam koristio MissionModells i Akan boje.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

#2
Pre sklapanja glavnih delova bacio sam se na farbanje detalja, njihovo naglašavanje, voš/prljanje (prethodno studirajući dostupne fotke ČSSR PFM-ova. Ova maketa ima dva izuzetna momenta i to su izvanredno sklapanje i fantastični detalji koji su maketaru na raspolaganju. Od nas samo zavisi da li ćemo te detalje iskoristiti...
Pilotska palica ima sasvim dovoljno detalja a posebno su mi se svideli jasno definisani (ali ne i predimenzionirani) tasteri PK-4 za trimovanje (srednje dugme srebrne boje), levi taster/prekidač (za uklj/isklj autopilota) i desni taster)prekidač tj. okidač naoružanja 205K. Na palici se nalazi, šteta što se ne vidi najbolje, i komanda za odbacivanje baka/podtrupnog rezervoara. Pozicija, geometrija i sam izgled su vrlo autentični.
Zidovi i reljef kade kabine odgovara ,,u brucu" te je i to vrlo zahvalno za detaljisanje i primenu raznih tehnika kako bi se dobila ,,radna atmosfera".





Izbacivo sedište KM-1 je takođe sa odličnim detaljima. Naneo sam osnovnu farbu metalnih delova/okova a potom sam krenuo četkicom da farbam ,,mekane" delove kao što su naslon, sedalni deo i naslon za glavu koji je i najistaknutiji po zavrešnom sklapanju. Kada završim osnovno farbanje kreće detaljisanje a sa delovima iz fotoecovanog lista i dekalima postoje svi uslovi da se uradi vrlo efektan detalj ovo sedišta kao celine.





Prava je šteta što se unutrašnjost motora/izduvnog dela neće videti osim ako postoji želja da se virne sa dobrim osvetlenjem. Ako se tako nešto uradi i ovaj deo će imati šta da pokaže jer su zidovi izduvnog dela odlično urađeni. Ukupno šest boja je po sastavnici određeno za farbanje ovog kompleksa i to na kraju daje odličan utisak.







Boksovi glavnog stajnog trapa su prava pesma. Autentični po obliku i detaljima, nakon sklapanja traže samo dobar vid i mirnu ruku prilikom detaljisanja. Stvar je ličnog ukusa koliko ćete zaprljati ovaj inače uvek prljav deo.







Odlično su rešeni i reflektori kao i cela ,,baterija" plavih i crnih kugli koji predstavljaju rezervoare za pneumatski i hidro sistem (molim ako neko zna tačno da navede funkciju ovi sfernih tankova). Nakon sklapanja donjake i gornjake krila ti delovi se sasvim lepo vide. Na ovim fotkama mogu da se vide i zaista filigranski detalji panelnih linija i riveta.





Nastavljamo dalje...živeli :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Dragan

Plave kugle - kiseonik, crne azot.
:cheers

Goran A.

Za ovu razmeru više nego detaljna maketa, još samo da se ne izgube tokom šmirglanja.

Plave boce - kiseonik, crne - vazduh.

Pedja

Bravo i za rad i za prezentaciju. Profesionalno!
Nisam ljubitelj ovog aviona i nikada nisam završio ni jednog, bilo je nekih ranih pokušaja.  Kad vidim detalje na ovoj maketu možda i proenim mišljenje.

Janjic

Samo naprijed majstore  :)

Uživanje za sve nas koji prate i vole tvoje radove!
凸(¬‿¬)凸

dragan_mig31

Odlicno napreduje.Kad prodje kriza ovo kupujem u vise komada.

Miroslav Š.

#8
Hvala lepo gospodo, veoma mi je drago da pratite ovaj skromni prikaz. Zahvaljujem se Goranu i Draganu na objašnjenju u vezi sa sadržajem plavih i crnih rezervoara :super
Maketa je trenutno sastavljena i spremam je za farbanje koje će ipak biti drugačije od najavljenog.
U toku sklapanja sam naišao i na jedan problem a to ovde prikazujem na fotkama. Naime, tokom probi sklapanja polutki trupa na suvo sve je štimalo do perfekcije ali kada sam ubacio kadu kabine nisam uspeo da spojim iste. Pokazalo se da je leđni zid kabine 1-2mm ,,van gabarita". Nakon 5 min rada (šmirglanje, provera, pasovanje) sve je leglo na mesto. Sledeći koji bude radio ovu maketu možda će naići na ovaj problem a postoji mogućnost da sam i ja sam nešto zeznuo (ne bi mi bilo prvi put :)). Mada, sve je toliko jednostavno i dobro osmišljeno da mi je prosto neverovatno da sam napravio neki previd.




Sedište KM-1 je dobilo sve potrebne boje i sloj Tamijinog X-22, zatim dekale i ponovo X-22 a na kraju sam ga matirao Lifecolor-ovim mat akrilnim lakom. Prljanje sam uradio sa pastelima i akrilnim drvenim bojicama...









Da nije u pitanju običan skejldaun rad nego jedan sasvim novi alat pokazuje i rasklop krila koji je znantno poboljšan u odnosu na PFM u 1/48. To se vidi na ovim fotkama tj u napadnoj ivici koja je kompletno ,,zalepljena" na gornjaku krila i prilikom sklapanja čini da rad bude vrlo opušten. Tačnost odlivka i praćenje konture panelnih linija se dobro vidi na fotkama. Veliko BRAVO za eduard.







:cheers



http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Maketa je spremna za farbanje. Set točkova sa silver felnama je iz kutije a drugi set sa zelenim felnama su iz Brasin seta. Oba seta su odlična mada prednost dajem brasin setu zbog sitnih detalja.
Na redu je čišćenje makete i neofarbanih delova alkoholom pa prajmer i onda kamuflaža...

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

nesha

Imaš alkohol?!!  :mjetal
Šalim se, pratim ja ovo pomno. Prelepi detalji makete. Vredi je posedovati definitivno

Зоран 1962

Одлична презентација радова.Хвала.Сигурно ћу га радити, јер сам љубитељ Миг 21.Свака част на свему представљеном. :super :super :super

Janjic

Guštamo majstore, guštamo :)
凸(¬‿¬)凸

Goran A.

Iskreno, uopšte mi nije jasna Eduardova Brassin politika prema maketama iz sopstvene produkcije. 

Miroslav Š.

Gospodo hvala vam mnogo :cheers Iako sam maketu dobio od Eduarda zarad prikaza to ne utiče na ono što pišem tj. maketa je zaista sjajna za rad a detalji su više nego odlični. Javio mi se naš drugar koji će sigurno uskoro postaviti urađen PFM u galeriju gotovih maketa pa mi je i on potvrdio vrlo sličan nalaz, čak i onaj sa malim problemom u vezi sa sklapanjem polutki (odahnuo sam:-))

Gorane, u vezi sa Brasin delovima/setovima, logika je sasvim tržišna. Ukoliko oni sami ne urade delove/setove i za njihove makete (a rade za sve druge) onda će to uraditi neke druge firme ili pojedinci. Naprosto, ne žele da prepuste taj deo kolača drugima a kolač je ogroman. Tehnički, to im je mnogo lakše jer su oni projektovali maketu pa samim tim i te brasin/resin delove koje dovode do super kvaliteta (a nije uvek tako bilo) Konkretno ovaj set točkova su mi ponudili uz maketu, kao i sve ostale što su već izbacili a za koje sam im se zahvalio. Napisao sam da su točkovi iz kutije sasvim dobri i zanimljivi po pitanju detalja kao i ovi brasin. Brasin točkovi imaju detalje kojih nema na samoj plastici pa su samim tim još zanimljiviji. Ne treba sve to stavljati u ravan sa starim dobrim KP-om npr jer je tehika i tehnologija napredovala svetlosnim godinama. Mi u ovim krajevima nismo baš referentni za posmatranje tržišta jer je naše maketarsko tržište relativno malo. Bogatije zemlje imaju i bogatije maketare (doslovce) i to u velikom broju pa im kupovina svih tih aftermarketa/dodataka za već odlične makete ne predstavlja apsolutno nikakav problem. Gledao sam u Telfordu više puta kako barem dvestotine maketara stoji u redu ispred Zukeimurinog štanda i strpljivo čeka da preuzme unapred uplaćene makete. Samo od toga, ceo tim Zukeimure isplati komplet troškove puta od Japana do Telforda i transport tih maketa. A to je tek kap u moru. Češka i Slovačka tj maketari iz tih zemalja redovno pokupuju više od 60% svih Migova koje Eduard izbaci bez obzira na tip/varijantu/razmeru. Samo od toga mogu lepo da žive. A gde su Spitfajeri, Fokefulfovi, Tempesti... Eduard je uspeo nešto što ni jedan drugi proizvođač nije a to je da osvoji skoro 90% maketarskih potreba. Fali im jedino njihova originalna hemija, potrošni materijal i alat. A i to imaju u ponudi od vrhunskih proizvođača. Ostalo sve imaju, makete, dodatne delove, dekale
Često se maketari pitaju zašto se na tržište izbacuju novi Meseri, Mustanzi, Suhoji... svi ti popularni avioni /makete su MONEY MAKER-i tj. proizvodi koji donose novac zbog svoje popularnosti a mi maketari volimo lepo i šareno. Tu upravo ovi brasin dodaci takođe donose veoma lep profit uz manje truda jer projektovanje tih delova je ukomponovano sa projektovanjem same makete i to tako da sami u startu mogu da iskontrolišu nivo detalja. I opet, mi maketari obožavamo detalje. A oni to znaju:-) Tu sad možemo da se prebacimo na polje psihologije i sociologije te potrošačkog društva...:-)
Ovo je moj stav koji sam stekao u dugogodišnjem bavljenju ovim hobijem i lepim razgovorima sa ljudima iz nekih maketarskih kompanija. Nema šta, stvarno su majstori marketinga, proizvodnje i prodaje.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!