P-51 mania

Previous topic - Next topic

tripko

Evo uhvati me zaraza zvana P-51 B i D a od C cu se tek razboleti. Sve u 72ci
B je britanki revell, D je akademac starija maketa po meni dosta losija od revella
ali kabina bruka i poklopci bolji nego kod revella. Sve u svemu dok nedodje foto reporter
boljih slika nema. sry.

Aj ovaj p-51d me malo buni, koliko sam video zoki ih je radio od icm u 48ci pa me buni dal da ga farbam skroz u aluminijum ili silver ili trup aluminijm a krila silver. I jos uvek trazim pobede tj male nemacke zastavice ispod ulaza u kockpit.





Sandman

uuu..groovy...

sneak preview deluje primamljivo.... ;)

foto reporter ce doci kad zavrshi seriju od 1000 blokchica  ::) u chemu ce mu pomoci i shegrt dzedaj  >:D :P

Zoki969

Quote from: tripko on 11-12-2007, 20:27:03
Aj ovaj p-51d me malo buni, koliko sam video zoki ih je radio od icm u 48ci pa me buni dal da ga farbam skroz u aluminijum ili silver ili trup aluminijm a krila silver. I jos uvek trazim pobede tj male nemacke zastavice ispod ulaza u kockpit.

He, he, he ...
Mustanga nikada dosta ...
Lepo je videti ove malisane, nadam se da cemo ih uskoro videti na malo boljim fotografijama.
U vezi farbanja ... Trup u aluminijum (tzv. natural metal finish), a krila u srebrno. Krila na mustanzima su bila dodatno obradjivana radi dodatnog smanjenja otpora vazduha, linije panela su bile gitovane, a krilo prefarbano najpre prajmerom (zinc chromate), a zatim srebrnim lakom. Flapsovi i elereoni ostaju u boji prirodnog aluminijuma.
Sto se samog trupa tice, ja sam za moje Mustange koristio cetiri nijanse aluminijuma (Alclad: Aluminium, Duraluminium, Dark aluminium i Steel). Na boljim WW II fotografijama se lepo vide razlike u nijansama panela, sa poprilicno uniformnim rasporedom, ali i sa ponekim varijacijama. Medjutim, s obzirom da je rec o 1/72 (a ja skoro izginuo od tolikog maskiranja u 1/48) , moj savet je da trup, flapsove i elereone odradis u boji aluminijuma, a krila srebrno (samo nemoj da sljasti). S tim da ti ne bude tesko da panele oko izduvnika obojas u dosta  tamniju nijansu aluminijuma (za to sam koristio steel). I siguran sam da ce izgledati odlicno.
I to bi bilo otpilike to ... Nadam se da sam bio od pomoci ...

A sada, samo shibaj !!! ;D

tripko

zoki hvala na savitima.
Ovaj B je sa silnim greskama po pitanju kamiflaze skroz pogresna a i mrzelo me
da makskiram a cak nisam ni imao cime to da odradim pa sam freehand odradio posao.
Posle sam zeznuo jedan dekal pa sam to posle doradjivao.
U krajnjem slucaju maketa za moju dusu, vezba pred 48cu.
"D"-e sam poceo da maskiram ceka me kabina jos da sredim, tockove
i njihove poklopce da jos malo osmirglam jos dan dva laganog posla pre farbanja ;)

Nego cime da zalepi kabinu posto ja nemam kristal klear. 

Zoki969

Quote from: tripko on 11-12-2007, 21:56:44
zoki hvala na savitima.
Ovaj B je sa silnim greskama po pitanju kamiflaze skroz pogresna a i mrzelo me
da makskiram a cak nisam ni imao cime to da odradim pa sam freehand odradio posao.
Posle sam zeznuo jedan dekal pa sam to posle doradjivao.
U krajnjem slucaju maketa za moju dusu, vezba pred 48cu.
"D"-e sam poceo da maskiram ceka me kabina jos da sredim, tockove
i njihove poklopce da jos malo osmirglam jos dan dva laganog posla pre farbanja ;)

Nego cime da zalepi kabinu posto ja nemam kristal klear. 
Za mene je pravilo broj jedan maketarstva:
Za svoju dusu i zadovoljstvo !
Ako ti nesto znaci, i ja sam svog RAF Mustanga radio free hand, samo sam isao na ostriji prelaz.
Ja sam  kabine lepio upravo kristal klearom, ali potpuno isti posao ce ti uraditi i drvofix. Kada se osusi, providan je i ne magli plastiku ...
Da budem iskren, meni kristal klear (Microscaleov) i izgleda kao drvofix  :D
Samo je drvofix drasicno jeftiniji i jos drasticnije jednostavniji za nabavku  :)

Profa

Quote from: tripko on 11-12-2007, 21:56:44
Nego cime da zalepi kabinu posto ja nemam kristal klear. 

Mali predlog - sjajni lak radi isti posao  ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Lanmi

Pih, Mustanzi, dobro je jedino sto izdaleka lice na Bf109.  ;D
Salim se naravno, lepo ide, siguran sam da ce biti bombonica na kraju. Jes malo meksa kamuflaza, al' sta te briga. Ako nemas te raznorodne silver boje, eksperimentisi malo sa dodavanjem crne u srebrnu, mozda moze da se dobije dobar efekat. Drvofix radi strvar sa prozirnim delovima, provereno. Hajd pa cepaj.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

tripko

Imam silver i aluminijum to sam vec nabavio, i naravno da ce neki delovi tipa poklopci za municiju biti malo tamniji.
Ono sto mi predstavlja najveci problem u ovom trenutku a zaboravio sam da spomenem su elise i to zuti vrhovi
nikako nemogu lepo da ih ofarbam, ubih se pokusavajuci. Pre nego sto mi pukne film i ofarbam ih cetkicom
probacu celu elicu da praprskam u zuto pa onda crna. Jos zagledam u izduvnike koji katastrofa odliveni
razmisljam se da od igle nakravim zamenu al ima puno tih izduvnika al lepse ce izgledati uf to cu jos morati da razmotrim
jel ako zeznem stvar neka vracanja. ;)

Profa

Quote from: tripko on 12-12-2007, 00:04:15
Ono sto mi predstavlja najveci problem u ovom trenutku a zaboravio sam da spomenem su elise i to zuti vrhovi
nikako nemogu lepo da ih ofarbam, ubih se pokusavajuci. Pre nego sto mi pukne film i ofarbam ih cetkicom
probacu celu elicu da praprskam u zuto pa onda crna.

Nemoj da se mučiš airbrush-etom i odradi lepo odma' pos'o majstorski - četkicom  ;)
Bez zezanja ti je to najlakša varijanta - 3 poteza i gotovo - OK, OK, ima još pola minuta čišćenja četkice posle... katastrofa u odnosu na brush  0:)
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Nikad nisam vrhove elisa farbao AB-om, cetka-zakon.
Ostalo je ok, malo sfumato-prelazi mi ne idu bas ovde, ali, sta je, tu je...Bitno je da se radi.
Napred Tripko !
PS. Koliko ti tih oznaka za oborene avione treba, mozda nadjem nesto po kutiji sa viskovima/restlovima...?

Lanmi

Meni lakse tu zutu airbrushom. Mnogo sam smotan za cetku, nikako mi nije uspevalo da izvucem na vrhu pravu liniju, plus preko crne treba napraviti sloj od pola mm zute farbe. Onda mi je bilo lakse da ofarbam vrhove elise u zuto (najbolje je imati svetlosivu ili jos bolje belu podlogu), onda maskiram vrhove elise trakom (to je lak posao) i onda na ostatak grunem crnu kroz airbrush. Jeste teze al gledam da ne pokrecem airbrush samo zbog toga, nego kada ispucam zuto, gledam da farbam i nesto drugo.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

tripko


Eraser

uff radio sam ovog revell-ovog mustanga i imao sam dosta problema sa canopy-em,nije se nikako uklapao!!Sve ostalo je manja-vise bilo ok.
Al koliko para toliko i muzike,nabavio sam je za 400 dondzi novu ne otpakovanu. ;D ;D

medico

koliko vidim radish sa happy colorom , kakvi su ti utisci ?

tripko

#14
da ta kabina je nekako manja za tipa 5% , ostaje da zuji vidno plastika. Krivio sam kabinu
prvo u vrucu vodu pa onda polako je razglavljivao al nisam hteo da idem do kraja da ne bih slucajno naprsla.
Revell izgleda ima taj problem sa kabinama, maketa je odlicna al u***u sa njom .
Medico ma kakvi happy nego life color, njih vise u zivotu necu da kupujem totalni krs u odnosu na MM akrile koje su fantazija.
Inace mustang je farban za mm akrilima.