Revell Arado Ar E.555 - 'ThanksNUKEgiving Day'

Previous topic - Next topic

Hartmann

Bilo je to rano jutro,  25. novembra 1948.
             Na upravo izgradjenom aerodromu 'Hugo Sperle' u pustinji Chihuahua u centralnom Meksiku bilo je zivo kao u kosnici. Mehanicari i osoblje aerodroma su uzurbano pripremali nemacko novo oruzje - mlazni bombarder Arado Ar 555. Istovremeno, inzinjeri SS-a koji su stigli prethodne noci u velikom konvoju vozila koji je bio pod punom pratnjom Wafenn-SS-a,  podesavali su upaljace i senzore na nemackom tajnom oruzju koje svet do tada nije video - Leipzieg sfera - nemacka plutonijumska bomba, stvorena 1947. u Hajgerlohu u Nemackoj. Bomba je bila stvorena da zada odlucujuci udarac Sjedinjenim Americkim Drzavama koje su ostale poslednji protivnik Trecem Rajhu u osvajanju sveta. A taj trenutak je posle godinu dana dosao.
              Posle pada Britanske imperije 1941. i SSSR-a 1943. nemackom Rajhu je ostalo da osvoji SAD. Godinama pripremana invazija na kontinent Amerike je prosla krvavo - bivsa flota Britanske imperije koje je pala u ruke Nemcima 1941. posle kapitulacije, je bila potucena u velikoj bitki kod Njufaundlenda jula 1946. Odnos pomorskih snaga se tada promenio u korist SAD i invazija je morala da se prekine. Nemacka je morala da nadje neki drugi nacin da potuce pomorske snage SAD, jer bi ponovna izgradnja flote "Visokog mora" oduzela mnogo godina, pa i decenija.
               Pogodna situacija i ponuda je neocekivano dosla od strane Meksika. Meksicka hunta je videla priliku da se docepa juznih drzava SAD - Teksasa, Nju Meksika i Kalifornije, i 1947. godine potpisala je tajni sporazum sa Nemackom da ustupi luke i aerodrome Trecem Rajhu, a zauzvrat da anektira ove teritorije kad SAD kapituliraju. Prve jedinice Meksickog Ekspedicionog Korpusa (DMK) su pristigle iz Evrope uskoro i sva logistika je brzo bila spremna. U to vreme Leipzig sfera je bila gotova i samo se jos cekalo da prvi aparati iz fabrike Arado sidju sa proizvodnih traka. Do jula 1948. sve je bilo spremno i samo se cekalo na pogodnu situaciju da se vazdusnim udarom iz Meksika jednim udarcem unisti barem pola flote SAD.
               Oktobra 1948. nemacki spijuni su javili da se u luci Sijetl skuplja Pacificka flota SAD, zbog invazije na Havaje koje su Japanci osvojili 1943. godine. Nemci nisu mogli da propuste ovu priliku i pripreme za operaciju "Thor Tag" - nuklearni udar na usidrenu flotu SAD - su otpocele. Dan napada je izabran za 25. novembar, na americki praznik Thanksgiving day, kada ce borbena gotovost americke vojske biti niska...   


Napomena: masta moze svasta i ovom mojom pricom Vam samo opisujem izmisljeni dogadjaj koji prethodi mojoj buducoj maketi i diorami. Odbacujem svako glorifikovanje nacizma i fasizma. Smrt fasizmu!!  :P

P.S. izvini Djole za Sijetl, nije namerno  :D ;D!!

                                                                           ******Coming soon Revell Arado Ar E. 555*******
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Dada

U Goxi extra pricha! Ne sumnjam da ce takav biti i avioncic 8)

Sandman

Goxy, a di su slike??
Da ne bude posle Luft '08 projekat topik :D  >:D :D ;D

T34

HAHAHA ne dao Bog!
Mislim da sam negdje vidio i neke Dragonove "what if" makete oklopnjaka Wehrmachta iz '46...
Zanimljiva ideja svakako!

Boki

A šta je sa Mirkom i Slavkom, pa otpisani, pa Walter brani Los Angeles :D :D ?
Uh, Goxy, baš si me zaintrigirao ovom pričom. Jedva čekam da vidim kakvu ćeš šemu farbanja da mu smisliš ;) :)
Svaka čast na maštovitosti.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Kerber

Idi na Modelling Madness, tamo imas ovakve price koje prate pojedine "Luft '46" teme, pa cak ponekad i na Hyperscale sajtu mogu da se procitaju svakak'e...loodosti.
Sto rece Andro, ne dao Bog !

A ti bre Goksi, ko da ce da kuvas staru kokosku, pa dok se razledi iz zamrzivaca, pa obari, pa...
Ajde bre, slikaj od pocetka, ne pricaj price....hehehe ;)
Kreni sa radom, a ako budes dobar, dacu ti da vidis Gekka...hehehe

Ja kad sam bio dobar, meni je Cerni obecao da ce da mi da da vidim Ta152  0:)...brrrrrrrruummmmmmm !  >:D
ZZZZZZZZZOOOOOOOOOOOOOOOOOUUUUUUUUUUUUU !  >:D

gasha

Znaci odusevio si me, napisi knjigu. Mozda snime film po njoj. Holivud je cudo. Taman sam se zaneo a ti prekinu. Acu nastavak :'(

Hartmann

Quote from: Kerber on 23-01-2008, 00:07:03
Idi na Modelling Madness, tamo imas ovakve price koje prate pojedine "Luft '46" teme, pa cak ponekad i na Hyperscale sajtu mogu da se procitaju svakak'e...loodosti.
Sto rece Andro, ne dao Bog !

Da znam, odatle mi i ideja za sve ovo  :D.

Quote from: gasha on 23-01-2008, 09:13:33
Znaci odusevio si me, napisi knjigu. Mozda snime film po njoj. Holivud je cudo. Taman sam se zaneo a ti prekinu. Acu nastavak :'(


Hvala, pripremao sam pricu par dana. Morao sam da zavrsim, jer ce taj trenutak pripreme za napad biti na mojoj buducoj diorami  :).
Ostavljam mogucnost svakom da zavrsi  pricu u svojoj masti kako god zeli.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Pa da krenemo:

Kratku recenziju ove makete mozete videti ovde:

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=3446.0

Sklapanje makete pocinje, kao i kod vecine njih, od kabine. Sve se super uklopilo i kadica je ofarbana u RLM 66. Koristio sam Valejo akrilnu boju za cetkice, tako da finoca prelaza nije bas. To sam ublazio malo koriscenjem ravne cetkice. Kad se boja osusila, ofarbao sam sve ostalo: instrument-tablu, kontrolnu palicu, brojace, sedista,...Na kraju je sve washovano crnim mastilom i ostarivanje je uradjeno drajbrasem i srebrnom bojom i olovkom tu i tamo. Nisam hteo nesto mnogo da preterujem sa detaljisanjem, jer ce kabina biti zatvorena i pola od ovog se nece videti  ;).









Interesantno je ovde, a to se i vidi, da zadnji strelac/inzinjer upravlja i vecinom instrumenata, tacnije motorima. Pilot i kopilot imaju ulogu samo pri upravljanju letelice i bombardovanjem.


Pri skidanju donjeg dela trupa, desio mi se peh. Pri skidanju sa rama, trup je napukao na jednom mestu...


... ali to nije bio problem da popravim  :). Detaljnije cu kad ga predjem prajmerom.


Maketu je za sada milina raditi. Veceras sam sastavio ostale instrumente u donjem delu trupa i ofarbao. Sutra vedering.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Dada

Goxi ovo obecava! Superiska izgleda kokpit! Ocekujemo nastavak

Hartmann

Evo mene!
Rekoh da ubacim nesto novo, da me ne zaboravite  :D. Iz nekih privatnih razloga, a i zbog manjka slobodnog vremena nisam bio aktivan u maketarenju i obilaska MK u zadnje vreme. Pokusacu od sada da se ispravim.

Posle kabine, dosao je red na trup:

Uradjena donja polovina trupa. Ofarbana u Valleyo ekvivalent RLM 66, dodani instrumenti.


Na gornjoj polutki trupa sam isekao horizontalni zid na pocetku, jer pri spajanju polutki taj zid udara u sedista pilota. Drugo resenje bi bilo da se sedista malo izmaknu unapred, ali mi je ovo izgledalo bolje, a i preporucljivo.


Uradjena gornja polutka trupa. Vedering je uradjen osvetljenom Valleyo RLM 66, crnim tusem, srebrnom olovkom i bojom.


Kadica kabine je ubacena na mesto, pedale su pri postavljanju morale malo da se osmirglaju jer bi bez toga, zbog zaobljenosti trupa, stojale krivo.


Na gornjoj i donjoj polutki sam zalepio Blutak sa dijabolama u tezini od oko 50 grama. U sastavnici pise da treba staviti 32 grama
tezine, ali svi preporucuju vise (40-50 grama), jer NIJE DOVOLJNO.


Na gornjoj polutki montirana je topovska kupola (ovo okruglo dole  :))


Evo i sastavljenih polutki! Malo mi se polutke ne slazu jedna sa drugom u korenima krila (sto se i vidi na slici dole). Mozda od dodate tezine, ali sam veceras sredio to smirglanjem.


Nisam po PS-u, tj sastavnici, stavljao zadnje topove, jer bi ih sigurno tokom rada zakacio, a i zbog spoja koji se mora zagitovati. Zbog toga topovi nece biti pokretni kad ih zalepim, na zalost.


To je to za sada. Sad nastupa najgori deo maketarenja po meni - SMIRGLA i GIT  :P  :P  :P .
PozZ
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

deluje fino za sad Goksi :)

sam kokpit me najvishe odushevljava za sad kako si uradio....  :o ;)

a shto se tiche shmirgle i gita.... ako ako.. shmirglaj shmirglaj.. ko zna zbog chega je to dobro (obichno ni zbog chega shto bi reko moj shef :D).... ja isto mrzim tu fazu ali dobro.. prodje nekako i to ;)

gasha

Sta se desava sa ovom dioramom? Oce li biti nesto?
???

Hartmann

E, evo mene posle 4 meseca   :D.
Uhvatila me gitosmirglena blokada, pa nisam dugo radio i evo od prosle nedelje sedoh posteno da radim.
Evo rezultata:

Posle susenja zalepljenih polutki, tj krila, dosao je red na smirglanje, gitovanje i urezivanje panela. Izgubljene nitne su popravljenje mikro burgijom:




Na red onda dolaze vertikalci koji se protezu skoro celim krilom, tako da je bilo ojha lepljenja i gitovanja, a da stvar bude lepsa, na tim spojevima se po planu protezu linije panela  :P, tako da sam posle svega i njih urezao. Olaksica je bila u tome sto sam koristio Miss Surfacer 500 umesto gita, pa je sve lakse islo.

Zagitovani spoj


Osmirglano i urezane nove panel-linije. Kasnije cu kad predjem prajmerom jos malo ih prisrediti tu i tamo.




Zadnja daljinski kontrolisana turela sastavljena i ofarbana


Sastavljene gondole motora. Prednji prstenovi su morali odmah da se sastave sa osnovom, jer kasnije ne mogu da se uklope, dok zadnji mogu i oni ce naknadno biti postavljeni kad se motori nakace na trup. Tu je dosta bilo zahebancije oko spajanja, smirglanja i ponovnog urezivanja ali je sve proslo ok.


Super je sto se motori mogu tek kasnije postaviti na trup, jer se kontakt izmedju njih uopste ne vidi  :)


Na red dolazi poklopac kabine. Uradjena instrument tabla koja se postavlja na poklopac kao kod He 111.


Poklopci kabine su sredjeni, umackani u 'Future' i unutrasnjost resetki ofarbana u RLM 66. Na zalost moju, nisam nasao ranije gotove maske za kokpit, tako da sam sad po prvi put maskirao sve Tamija trakom, seckanom direktno na poklopcu. Bilo je pipavo, ali uspesno.


E sad, dolazimo do sastavljanja poklopca sa trupom, mojim 'omiljenim' delom. Ovde ima malo laganog korigovanja trupa, jer je siri od poklopca, sto je jedna od par mana ove makete.

Posle dosta razmisljanja, vodeci se slucajem kao kod He 111 i B-29, odlucio sam da poklopac kabine 'stopim' sa trupom. Em sto je bio ovo predvidjeni strateski bombarder, em sto mi nekako neprirodno izgleda onako sa demarkacijom. Sta vise, zadnji donji deo poklopca kabine je i ustvari deo trupa!
Za ovo sve je trebalo dosta koncentracije i mirna ruka da se ne potkaci nesto gitom, a kasnije i smirglom. Pri vodenoj smirgli morao sam da pazim da ne prelazim preko Tamija traka, tako da je bilo dosta pipavo:



Bice kasnije sigurno sitnih korekcija tu i tamo...


Instrument-tabla na svom mestu..


Posle 2 dana smirglanja i proliveno dveju kanti znoja, dosli smo dovde:








Toliko. Ostalo je jos par delova da se postave i idemo na prajmer  :).
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

tebe batko nema nema pa buuuuum :D

a vidim ja da na RHMZ sajtu najavljuju kishu za sutra :D :D :D  >:D

elem, svidja mi se kako si odradio gitovanje - bash fino uglachani spojevi....

instrument tabla ona za canopy je superishka, kao i sve one zezancije sa urezivanjem linija i zakivaka....

nego, obrati paznju na par staklica na canopyju - chini mi se sa slika da ti je na par mesta Tamiya traka pobegla preko rama, a na jednom kao da se vidi staklo ispod trake - mozda se golim okom ne vidi dobro, ali makro mod digitalca otkriva sve greshke, pa da se ne zeznesh kad krenesh sa prajmerovanjem! ;)

ajd popravi samo to pa shibaj prajmer, i nadam se da necemo chekati sledeci Moshon da vidimo nastavak radova :P  >:D :D ;)