Fujimi 1/72 D4Y3 "Judy" + Hasegawa 1/72 Toyota GB Starter Truck

Previous topic - Next topic

Dada

Da i ja reknem koju. :D
Za prvi pokusaj vise nego dobro. Meni deluje veoma realno, kao da je elisa stvarno dizala sljunak i ostalo djubre i bombardovala napadnu ivicu. Otprilike takav je efekat i na pravom avionu.
Ono sto bih mozda zamerio je raspored kristalcica soli, najjaca ostecenja su negde u poslednjoj trecini kruznice koju opisuje elisa. Odnosno tamo gde su kraci najsiri. Ne znam kakvu si so koristio, ali bas cudno deluje tako okrugla. Ja sam na nekim mojim eksperimentima koristio "Tuzlansku jodiranu" i bio sam vise nego zadovoljan.
Pre nego krenes dalje sa soljenjem makete, predlazem da malo proucis ovaj linkic :)
http://www.swannysmodels.com/Salting.html
Sve u svemu Srki, ne brigaj, odlicno ti ide. Nastavi ovako i nema za tebe zime. Bice to stvarno jedan opako ocerupan Japanac :D
Hai! :D

Sandman

Quote from: papa_bear on 10-11-2009, 20:32:13
Ne znam kakvu si so koristio, ali bas cudno deluje tako okrugla. Ja sam na nekim mojim eksperimentima koristio "Tuzlansku jodiranu" i bio sam vise nego zadovoljan.

ne znam ko je proizvodjach soli, stoji u "noname" tegli u kuhinji :P :D

razmishljam se da malo usitnim jedan deo soli, a jedan deo da ostavim ove krupnoce, pa da probam sa tom kombinacijom  :-\

inache, nije prekrupna, a nije ni sitna kao recimo vanilin shecer u prahu, tako da sam josh uvek u rebusu shta da radim dalje....

Quote
Pre nego krenes dalje sa soljenjem makete, predlazem da malo proucis ovaj linkic :)
http://www.swannysmodels.com/Salting.html

chitao sam bash ovaj link pre prvog posipanja.... no dobro.. sve je (kao i vecina stvari u maketarstvu) samo stvar prakse ;)

za donje povrshine nisam siguran da cu ga mnogo "cherupati" sa solju, ali na krilima ispod kokpita, i na levoj polovini vertikalca bice poprilichno zguljena farba!

hvala na kritici ;)

Sandman

nastavak radova....

nabavio sam malo sitniju i manje "perlastu" so, pa sam se bacio na sredjivanje donjih povrshina na Judy....

prethodno u zuto ofarbane napadne ivice maskirao sam Tamiya trakom, a zatim naneo so po pojedinim linijama panela na donjem delu trupa, krila i horizontalaca - najvishe soli sam nanosio na ivice vrata bombaluka, jer je prepostavka da se tu boja najvishe gulila...



takodje, naneo sam so i na ovaj spoj na poklopcima tochkova jer se duz te linije otvaraju poklopci, a ovaj deo treba da se skalpelom kasnije preseche na dva dela....



donje povrshine preprskao sam akrilnom Gunze IJN Grey, a za sredine panela sam tu istu boju posvetlio sa par kapi bele i tako dobio toniranje donjih povrshina....



efekat oguljene boje nakon uklanjanja soli....


Dada

Realnije je u svakom slucaju ;)
Mozda je trebalo kocentrisati so blize napadnoj ivici, kada je onaz zuti deo tako ocerupan, pa da ne prestaje odjednom, ali nema veze, stvar ukusa... sve mi se vise djaSvi :)
Edit:
Jedino sto bih ja so koristio samo za ostecenja koja elisa nanese krshom...
za ovo http://i11.photobucket.com/albums/a173/srkirad/Kampanje/Cufte%20-%20nekad%20i%20sad/Fujimi%201-72%20D4Y3%20Judy/Day11-07.jpg bih sigurno koristio srebrnu olovku nakon matiranja...

Sandman

ima malo oguljotina i na napadnoj ivici ali manje, jer kapiram, to je vec van domashaja elise pa manje peska i kamenchica sa zemlje pada na te delove.. veca je koncentracija blize trupu...

josh uvek se uchim sa ovom tehnikom, iako je so sitnija i manje okrugla, i dalje nije bash tako lako naneti je tamo gde zelish - nanosim je inache iz jednog od "kanistera" za Aztek airbrush, jer oni imaju mali "levak" kroz koji boja prolazi do dizne erbrasha, pa mi to nekako dodje ok za lagano posipanje soli.... josh samo da se so "dresira" da lepo legne i bice super :D chetkicom naravno korigujem koliko mogu nanetu so...

videcemo za gornje povrshine shta ce biti.. tu ima dosta vishe cherupanja, pogotovo oko kokpita i na levoj strani vertikalca

u chasopisu Replic no.025, nashao sam slike uradjenog Fine Molds D4Y3 u 1/48, pa ce mi to posluziti kao vodilja za chiping:




Sandman

juche sam odradio i gornji deo kamuflaze....

prvo sam postavio maske od pausa za razgranichenje gornjeg i donjeg dela kamuflaze koje je talasastog oblika



donji deo je kompletno maskiran kako bih izbegao oversprej ofarbanih donjih povrshina....



spremno chekamo soljenje :)



so naneta na gornje povrshine krila i horizontalaca, kao i na bokove trupa i vertikalca....



odozgo iz vishe tankih slojeva naprskana akrilna Gunze IJN Green, a zatim po sredini panela naprskana ista ta boja posvetljena sa par kapi bele....



i konachno poskidane sve maske sa trupa i krila.... efekat chippinga solju je malo bolje ispao nego na donjim povrshinama... i dalje nisam skroz zadovoljan uchinkom, ali mislim da sam pronashao jedan fazon za realniji izgled, ali tek pred kraj skidanja soli, tako da za to ostaje experimentisanje na sledecoj maketi koja bude trazila ovoliko guljenje farbe!



ovde je malo zelene proshlo ispod maske... iako sam prskao pod 90 stepeni u odnosu na masku, proshlo je malo overspreja ispod maske, no nije strashno... ovo necu ispravljati jer ce naknadno doci josh prljanja i mozda po koji chiping srebrnom olovkom... + wash.... mislim da ce uminuti malo nakon svega toga....



spiner i elisa sa prednje strane ofarbani u akrilnu Gunze H47 Red Brown, dok je elisa sa unutrashnje strane ofarbana u crno...



slede oznake....


Dada

Sta sada, ja treba da kazem "Mrtva si kokosko?" :) Odlicno si ga ocerupao, mozda bih malko vise chupnuo ramove kabine, posto je to njakano bar dva puta u toku borbenog dana :)
Sada polako na cufte :)
P.S. Hell is very close to your Judy :)

Sandman

Quote from: papa_bear on 20-11-2009, 20:18:09
Sada polako na cufte :)

ma shta polako.. :D gotove i cufte danas! :D

elem, reshio sam da ne lepim dekale sa japanskim oznakama, vec da ih naprskam....
prvo sam zamaskirao celu maketu kako ne bi crvena prsnula tamo gde ne treba... Mumija.. na japanski nachin! :D



maske za Hinomaru tj. japanske oznake na krilima i trupu (ili popularno zargonski zvane "cufte") napravio sam od Tamiya trake, a krugove sam isekao pomocu shestara razdelnika (onaj sa dve igle)...

plashio sam se da ne budu krzave ivice, no srecom jedva da je krzavost ivica kruznica vidljiva, i to samo kaf se zagleda iz velike blizine... ovako je inache zanemarljivo!

koristio sam enamel MM1550 Flat Red iz vishe tankih slojeva tako da se dobila ona zagasito crvena na oznakama - u prirodi je tamnije nego na slikama inache, a vidi se i blago senchenje po linijama panela....

evo kako su oznake ispale na kraju....



sledece je lakiranje Future-om kao zashtita dosadashnjeg rada, i podloga za preostalih par dekala, kao i farbanje sitnijih delova....

Dada

Odlicno ispade! Ja cu veceras da prskam neke kruzice na helldiveru takodje se bojim malo te krzavosti, posto nisam stigao na red za kater...
Mozda si jedino kud i kao mogao da ocerupas malko cufte.. Nekako bas mnogo vriste u odnosu na avion u globalu, mada su ih zutaci farbali cim se ostete...
P.S. mnogo vejstas tamija traku :P :D :)

Sandman

Quote from: papa_bear on 21-11-2009, 19:43:59
Odlicno ispade! Ja cu veceras da prskam neke kruzice na helldiveru takodje se bojim malo te krzavosti, posto nisam stigao na red za kater...

hvala :) samo dobro nalepi Tamiya traku na ravnu povrshinu (kutija od CD-a) i pazljivo okreni prvi krug shestarom razdelnikom... posle toga josh par krugova da zasechesh do plastike kako bi dobro odvojio centralni krug i to je to... posle lepljenja maske na maketu, samo chachkalicom predji polako po unutrashnjeom obodu maske da "zaglachash" krzavost ivica... nije zaista vidljivo mnogo uzivo... ovo je sve ipak slikano makro modom.... ;)

i kachi slike Hellica ;)

Quote
Mozda si jedino kud i kao mogao da ocerupas malko cufte.. Nekako bas mnogo vriste u odnosu na avion u globalu, mada su ih zutaci farbali cim se ostete...

znam, imao sam tu ideju josh pre kamuflaze - da prvo naprskam cufte uz so chipping, ali sam od Lanmija, Chernyja i Baneta dobio savet da to ipak ne radim - bash zato shto su odrzavali svoje oznake kao znak poshtovanja prema Japanskom carstvu...

mooooozda samo suptilno na nekom spoju linija panela kasnije srebrnom olovkom ostavim koji tanushan trag, ali o tom potom...

inache, cufte deluju jarko na slikama, uzivo je malo tamnije, ne vidi se chak ni senchenje koje sam uradio preko linija panela... mislio sam najpre da prskam Hu19, poshto je ta boja vec u startu zagasitija i 99% se poklapa sa bojom na dekalima, ali sam odustao jer je boja gloss, i iz iskustva sa F-104 odustao sam od nje.... :P

Sandman

juche je maketa preprskana sa Future-om, a danas sam zalepio preostalih par dekala, a zatim ih zashtitio sa premazom Future-a....

brojevi na repu su na zalost odshtampani pogreshnim fontom i malo su veci nego bi trebalo da budu, tako da su legli neshto nize na vertikalcu...



na redu je farbanje pojedinih detalja, a zatim slede wash i (semi)mat lak....

gasha

Posto ga vec radis ovako oguljenog, bas kako mi to volimo, oguli mu malo i te brojke na vertikalcu. Da ne bude veliki kontrast. Zam da se brojevi teze gule nego farba ali trebalo bi na par mesta da ih cepnes i izbledis.
Bice  :super

Sandman

da naravno, brojke cu na kraju, nakon matiranja, da srebrnom olovkom doradim malo... ne bih da cepkam dekal kako ga ne bih unishtio u celini - brojevi na profilima koje sam do sada nashao nisu bili oguljeni skroz, tako da ce, nadam se, olovka da zavrshi posao ;)

Sandman

Danas sam zvanichno zavrshio radove na Judy! :)

Jeste da se rad oduzio usled pregrsht drugih projekata, ali mislim da je vredelo - bilo je muka oko gitovanja na pojedinim spojevima, ali sav posao kasnije mi je predstavljao pravi uzitak, a usput sam isprobao i nauchio josh jednu novu tehniku - simulaciju guljenja farbe sa solju tj. tzv. "salt chipping"....

Od zadnjih slika u radu uradjen je wash (uljane slikarske boje + white spirit), maketa lakirana sa meshavinom matt i semigloss laka (MM enamel), zaprljana sa MIG pigmentima (garez oko izduvnika sam radio u par nijansi braon pigmenata), i zalepljena antena (chuvena "kosa" dobijena od Lanmija).

Josh jednom se zahvaljujem Goksiju (Hartmann) shto mi je poklonio ovu maketu, nadam se da nisam izneverio ochekivanja.... ;) :P :D

A sad.... slike koje govore vishe od rechi.... ;)







a evo malo i slika detalja...

donji prozor sam uradio od Microscale Kristal Clear-a...



na repnom tochku sam prvo ofarbao felnu u aluminijum, a zatim beli prsten gume da bih na kraju ofarbao i gaznu povrshinu u meshavinu crne i antracita....



pito cev... dlachice su gratis - pokupljene na poletanju/sletanju :P :D



stajni trap - zafarbano crevo za hidrauliku, kao i platnena navlaka preko amortizera...



izduvne cevi "ofarbane" pomocu pigmenata u boju rdje a zatim raznim nijansama braon docharana garez od izduva...



nakon washa nijansiranje panela je josh lepshe doshlo do izrazaja...



unutrashnjost kokpita se skoro i ne vidi, ali na forumu ostaju slike iz rada kao dokumentacija da je unutra sve uradjeno po propisu :D



detalj izduva sa desne strane...



...i fotka za kraj sa neizbeznim referentnim objektom....  :violin



eto to bi bilo to od mene za ovu kampanju, chekamo do kraja meseca da vidimo hoce li josh neko zavrshiti svoj rad pa da sumiramo rezultate posle Nove Godine ;)

pozz  :caooo
Srdjan