Hurricane Mk.I 1/48 Pegasus Models

Previous topic - Next topic

relja

Ovo je kao easy-snap tite maketa, kao, ne mora da se lepi, ali šta je sigurno, sigurno je.

Kamuflažu treba da popravim četkicom na par mesta, neobojeni delovi - točkoci, izduvnici, kao i propeler još nisu lepljeni, stavljeni su 'nako, da me podsećaju da treba da završim maketu...

(edit - obrisane slike)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Lepo ovo ispade, samo ga izlakiraj Prontom tanko, da dobije neki polusjaj...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

medico

zanimljivo ! ja sam ga video u kutiji i ni izdaleka mi nije izgledao tako lak za sastavljanjae ?
cudna je nijansa ove sky odozdo mozda je u zbog white balansa !?

relja

Pa, iskreno, par spojeva nije leglo baš najbolje, naročito spoj sklopa krila i trupa u "leđnom delu", ali se da srediti. Za nekog sa više iskustva, ne bi bilo problema. Mislim da je prilično lak, nego sam ja bio nestrpljiv.

Sve boje su akrilne Humbrol, donja je "90". Na fotkama se ne vidi, ali je zelena ta koja je ispala nešto svetlija.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

ubermagog

Mutne ti fotke ali deluje da je dobro obojen, fin prelaz boja!

- samo mi ta kamuflaža ne izgleda kako treba, RAF je imao jednu šemu u dve varijacije na svim avionima, ovde ti fale neka polja?

Kerber

#5
Fali bojena povrsina u boju zemlje, na desnom krilu, u sred ovog naopakog "brega....
Otprilike ovako: ovo zuto ofarbano bi trebalo da bude Dark Earth Brown...Na bas toliko al' tu negde.
Vidi da ima smisla, ovo je brzinski....Uradi ga lepo, pa tek onda lakiranje.





Ostalo je OK, bar koliko se na ovim fotkama vidi...

relja

#6
Polja maskirne šeme su prema sastavnici. Date su oznake samo za jednu mašinu, RF-E Witolda Urbanowicz-a, No. 303 Sq, iz vremena Bitke za Britaniju.
Naknadno sam po fotografijama ustanovio da crteži na sastavnici nisu 100% tačni - na primer, grb 303. skvadrona je i na sastavnici i na crtežu na kutiji nacrtan na skroz pogrešnom mestu...

Nije problem ispraviti, već sam se prilično "ušemio" u radu sa airbrushem, nego je slobodno vreme ograničavajući faktor  :cry
Da, fotke su mutne, Nokia ima svoja ograničenja.Probacu da napravim nešto bolje.
Hvala na savetima.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

dusko

Dobro je to lepa kamuflaza cisto i uredno.

relja

Dodaću to braon polje, zelena zauzima preveliku površinu.

Moram da se ispravim, nisam našao fotografije, već samo profile, Osprey ima jedan, ali fotku nisam video.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

Hvala.
Nakupio sam ja preko Farposst-a omanje brdo literature, ali za ovu mašinu postoje samo crteži, ili ja još nisam našio na fotografiju.
Tim čudnije, zašto pored toliko poljskih mašina koje su foto-dokumentovane, je Pegasus štampao oznake baš za ovaj   :think
Ostaje samo pitanje položaja tog grba, dal' je ba[ na toj mašni bio iza, ili ispod kabine?

Nastavak sledi, nasam se vrlo brzo.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

#10
Mali napredak, dodato braon polje, na insistiranje kolege Lekića :)

korak po korak

(ne znam kao vi vidite ove fotografije, kod kuće na CRT su mi malo tamne, ali zato na poslu na TFT izgledaju sasvim OK)

Brzinsko improvizovano maskiranje - kuhinjska folija, krep traka, "oslabljena" Tamjina masking traka, Bluetac i paus papir.

(edit - uklonjene slike)

Biće ovde još izmena kamuflaže, šema data u sastavnici po kojoj sam radio je daleko od standarda RAF-a.
Ima par grešaka, ali se verovatno ne primećuju na fotografijama.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

#11
Malo dorađena kamuflaža, a potom jedan sloj Pronta, onako, erbrašem.
(edit - uklonjene slike)
Nikad ranije nisam koristio Pronto. Koliko treba da ga ostavim da se suši?
Pitanje je za one koji su ga koristili na više od 10 maketa....
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

ubermagog

Ne treba mnogo da se čeka, ali uradi obavezno nekoliko dobrih slojeva da sve pokriješ kako treba!
Pronto je vrlo 'tanak' kad se prska, i daje pogrešan utisak kod prskanja da ga ima više nego što ga zaista ima.
Naprskaj slobodno 3-4 odvojena sloja - ako to dobro uradiš posle svakog će ti maketa biti sve sjajnija i sjajnija - sad se kod tebe vidi da si naneo jedan tanak sloj pošto ti je maketa skoro mat, a trebala bi da bude potpuno sjajna da bi ti dekali legli kako treba!

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

#14
OK, išpricano Prontom, zalepljeni dekali, malo Mr. Softnera, i još jedan sloj Pronta.

Poklopac kabine, propeler i stajni trap su tu za slikanje, na njima ima još da se radi. Nedostaju izduvne cevi, i hidraulika stajnog trapa.
Biće tu još par slojeva Pronta kao i sređivanje detalja, verovatno i mat finiš.

(edit - uklonjene slike)

Šema na sastavnici ove makete nije tačna, pobrkali su položaje kodova na levom i desnom boku (?!)
Dubioza je gde zalepiti grb 303. skvadrona. U sastavnici je on iznad kodnih slova.
U vreme BzB, verovatno kako u kojem periodu, ovaj grb se nalazio ili na tom mestu, ili ispod poklopca kabine. Kod Ospreja ima profil ove mašine sa grbom ispod kabine, ali i sa zastavom na repu koja je drugog tipa, nešto niža od ove. Našao sam i fotografije Hasegawine makete urađene po ovakom profilu. U nekoj poljskoj publikaciji sam našao dosta profila na kojima se vidi šarenilo oznaka 1940.  Ima par profila koji (osim položaja kodnih slova) odgovaraju ovoj sastavnici, ali  - nema za ovu mašinu.

Moram da pohvalim kvalitet dekala. Ovi su baš, baš, baš, čvrsti, što sam otkrio na teži način :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"