Me-109 G10 1/72 Hobby boss

Previous topic - Next topic

Goran A.

Kroz staklo kabine se ipak vidi, dobro je sto sam bar nesto doradio unutra.




Kerber

Dobro je do sada, svidja mi se.
Nisam siguran za te Avije, ali, kod G-10, bar ono sto sam video na netu, ovo crevo za gorivo u kabini je plavo (zuto je do g-6...), al' sad...da ne tupim.
Nisam siguran da su imali oklopno ledjno staklo, rat je bio gotov, al' proveri negde...tako da mi "radi" ovakva postavka.
A felne tockova su kod mesera bile ipak crne polusjajne, bar ove koje su od G-5 do K-4/6 (ako je stvarno uradjeno par komada)...kod Avije...ne znam. Jedino ako su svoje nove pravili.
Nemci su ih , pak, negde, kao i noge, farbali crveno , al' samo da skrenu paznju zemaljskom osoblju, da ne toce pogresno gorivo, zbog razlicitih motora...AS/D/DS...
I mislim, nisam siguran, al' poglednuo bih malo po referencama, da su samo G-10 modeli (osim GS varijanti, i to ne uvek) imali ono parce akumulatora u zadnjem delu kabine...Jes da to ume da se javi i kod G-14 nekih, al' to su verovatno bila budzenja u radionicama, na kraju rata. Kako je kod Avia ili cehoslovackih Messera...ne znam. Moguce je da su prebudzivali nesto.
Inace, Hobby Boss je  veoma lepa maketica za sklapanje, jes' da ova malo odstupa u ovom delu nosa, oko mitraljeza, al' kad se uradi - lici !
A jos delova dobijes...uhu!
Ajd' zavrsavaj ! ;)

Goran A.

#32
@Kerber
Postavio sam sliku Avie na 2. strani, vidi se oklop u kabini. Na drugoj slici dvoseda, felne su rekao bih crne a na jednosedu je nesto drugo. Mislim da su felne sive jer jednosed koji radim je po svemu sudeci, preuzetod policije pa ponovo ofarban zbog crvene boje. Baci pogled na slike ako nisi do sada. Hteo bih da poblize vidim taj MW50 koji pominje Medico ali nisam nista nasao.

Kerber

#33
OK, ima oklop...
Nisam zagledao do sad malo bolje, jer me te posleratne verzije nesto ne intrigiraju mnogo.
Trebalo bi da mu komadom plastike, plocicom, malo produbis i prosiris ovaj usisnik ispod nosa, jer su mu to malo ostavili u G-6 faznonu...plitko i uzano.
MW-50 se nalazi u trupu, a akumulator, ako je MW instaliran, ide ispred njega i izlazi malo u kabinu...To je bolje reseno kod D motora, jer boce sa vazduhom za repetiranje oruzja nisu trebale tu u trup da idu, jer je sam D motor imao kompresor za to, pa je imalo mesta i za akumulator i MW-50 i ziroskop, i radio u trupu...i nema onog stepenika u kabini...bolje je bio resen...hehehe.
Al' G-10, jos ovaj sa kratkim tockom...kao da je derivat U-4 (sto bi rekli sa topom od 30mm u nosu), trebalo bi da ima taj akumulator tu....Ako nadjes negde dobru fotku, okaci i to. Mada i ne mora...i tu je bilo izuzetaka, a s' tim - konfuzija kod maketara, pa je najbolje raditi po fotkama (ako se ti detalji vide). Na ovoj fotki, kao da ima tu budzicu, ali, jasno se vidi na maketi...sad....ko je u pravu...
http://109lair.hobbyvista.com/walkaround/611943/POF086.jpg
A otvori za punjenje MW-50 "Bojlera" se nalaze sa desne strane trupa...na drugom veertikalnom segmentu, iza kabine, u visini otvora za gorivo sa leve strane, i ima trougao sa oznakom MW50.
http://109lair.hobbyvista.com/walkaround/611943/611943_5.jpg
http://109lair.hobbyvista.com/walkaround/611943/POF075.jpg
Slike su sa Me.109G-10/U.4, netacno farban, sa RLM02...ako boja ne laze...ali to je to. Tocak sam stavio onako, uz prethodnu opasku, ali' mozda je kod njih i sivo to islo...
Ceske Mesere/Avije neimam u fototeci.... ;)

Goran A.

Stiglo farbanje, ima jos u kabini da se radi ali nisam hteo da se zadrzavam jos uvek na tome. Ima par greskica da se popravi i to na spineru i ispred kabine. Boja na slikama deluje prilicno svetlo mada nije bas toliko. Uklopice se kada se avin malo isprlja i dobije dekale.







Goran A.

Postavio sam trap, slike nesto kasnije pa da nabrojim sta se moze ocekivati tokom rada na ovoj maketi:

-Prednji deo trupa ne moze da se spoji do kraja, verovatno mu smeta pin
-"Flesa" ima malo ali na trupu na mestima gde se kalup razdvaja ima trag
-Kada se krilo zalepi na trup, postoji stepenik na karmanovom slivniku (dovoljno je malo oboriti ivicu na trupu)
-horizontalci ne mogu na svoje mesto (skratiti usadni deo)
-Krilo se teze montira (najbolje je iseci "snep tajt" pinove i krilo pozicionirati kao na klasicnim maketama)
-Spiner je dugacak i siri nego sto bi trebalo, osovina elise je pomerena na gore tako da spiner ne ide na trup kako treba. Potrebno gitovanje na sastavima spinera
-Filter trazi gitovanje na spoju, mozda se moze izbeci ako se prosiri otvor na trupu.
-Noge trapa zauzimaju razlicit polozaj kada se postave pa je potrebno centriranje
-Tockovi takodje zauzimaju pogresan ugao
-Noge su slabasne za trup i krila od pune plastike ali u saradnji sa poklopcima mogu da stoje i verujen da se nece vremenom iskriviti.

Sve ovo nije nista posebno ali zahteva dodatnog vremena jos ako uzmemo u obzir prazan kokpit. Sto se tice utiska, problemi su spiner koji sam naveo, tockovi koji bi za ovu varijantu trebali biti deblji, prosirenje ispred kabine, duzina nogu je rekao bih dobra ali za avion bez opterecenja, pa izgleda malo visok.


Sandman

Na mnogim maketama je bolje naleganje delova kad se pinovi za uklapanje odseku, mozda bi ti to reshilo problem sa uklapanjem prednjeg dela trupa?

A chek malo, stajni trap si vec zalepio ili samo probno postavio?
Zar ti nece smetati zalepljen trap kasnije tokom farbanja, postavljanja dekala, i generalno tokom manipulacije maketom u nastavku radova?

Za tochkove mozda da ih zalepish super lepkom, uz zichane "pinove" na spoju sa prostorom za tochkove?
A mogle bi noge stajnog trapa i da se ojachaju zicom po sredini (mada je suvishe mala i tanushna noga da bi se sekla uzduz radi postavljanja zice)?

Lepo napredujesh za sada.. jesi li maketu premazivao nechime (lepkom?) - dosta se sijaju nosni deo i donji deo repa na ovim zadnjim slikama?

Goran A.

Boja je lak pa se zato sija. Avon je jednobojan, trap ne smeta dekalima kojih ima malo. Noge sam postavi na svoja mesta i lepio superlepkom u gelu a onda vitoperio dok jos nije bio potpuno suv. Sad je to, rekao bih dobro.

Kerber

Noge ce da ga drze, bez problema (3 sam uradio i jos stoje).
Sve si uspesno resio, sad jos da ga zavrsis.
Dopadljivo , za sada.

Sandman

nisam ni provalio da je ovo ta boja u koju ide ... mislio sam da si ga tek spremio za farbanje!
moja greshka, izvinjavam se  :-[

za koji si se primerak odluchio od onih par komada koje si prilozio, sa crvenim nosem ili ne?

Goran A.

#40
Iako mi se svidja onaj sa crvenim nosem, necu ga raditi iz tri razloga:

1. Hteo sam da radim vojnu varijantu ali mi se ne svidja prefarbavanje starih oznaka koje se bas vidi. Postoji varijanta na kojoj se ova prefarbavanja ne vide ali reference za to su crtezi i verovatno na njima nije prikazano.
2. Ako bih hteo da uradim fino obojenu to bi morala biti civilna Avia a dekali tek tada predstavljaju problem.
3. Preveliki je kontrast izmedju boja.

Za jednobojnu Aviju imam rondele sa plavim obrubom a broj cu kompletirati od viskova. Dodatno deluje vise vojnicki nego ova sa crvenim nosom.

Trebalo je da bude u ovoj boji nesto poput RLM 77 medjutim to vazi za crvene Avie a nisam bas bio siguran da li to vazi i za ovu iako sam zavrsio farbanje. Malocas sam utvrdio da su jednobojne bile u svetlosivozelenoj a to je boja na Aviama S-92 (Me-262). U setovima dekala takodje daju ovu nijansu. Neleteo sam na jednu sa nekog takmicenja u Ceskoj i potvrdjuje ovu boju.

Avion je sad prefarban mesavinom svetlosivozelene od Humbrol akrilika i mislim da ce odgovarati.

Goran A.

#41
Prefarbao sam avion i dodao pojaseve, nisu nesto ali dovoljno da se naziru kroz kabinu. Bice jos popravki oko boje kada zalepim staklo.




sezan

Po meni su sasvim pristojni za tu razmeru!Lepo izgleda meser ...cekamo nastavak!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Sandman

Ovo deluje slichnije onoj "Rogozarski plavoj". lepo mu chuchi, bolje nego ona siva ;)

Samo josh jedno prskanje ovom bojom da pokrijesh ramove kabine...

Goran A.

Vidi se i ponovo oblikovan spiner.  Uvek ispadne problem kad nema dovoljno referenci. Bio sam ubedjen u prethodnu boju i kad sam na kraju video da moram da prefarbavam, ponovo sam prevrnuo net i ispada da se jedino za ovu boju slazu svi podaci. Nijansu sam mesao, mozda je malo bledja ali razmera plus prljanje i ostalo, trebalo bi da legne. Sutra cu da malcice popravim boju u kabini, zalepim staklo i obojim izduv a u pondeljak ostatak farbanja i lakiranje.