Revell 1/32 P-51D-5NA Mustang

Previous topic - Next topic

gille

Izvinjavam se na digresiji, gde ima da se kupi ovo postolje, baš mi treba. Hvala!

Nikola Topalov

Quote from: gille on 14-06-2021, 18:03:43
Izvinjavam se na digresiji, gde ima da se kupi ovo postolje, baš mi treba. Hvala!

Ja sam moje uzeo preko Ebay-a.

https://www.ebay.com/itm/223618646971

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Kolega maketar i ja smo očigledno dobili lošu seriju, jer obojica imamo loše oblikovano kormilo pravca (kit drugog kolege nije imao problema), tako da je bilo malo popravki.

Nije savršeno, ali dovoljno dobro. :)

Pozdrav,
Nikola

Pre:


Posle:


                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Veoma spor napredak sa ovim (kao što sam i obećao). :)

Ništa posebno nije urađeno, ali samo sam hteo da podelim moje rešenje problema sa vetrobranom sa onima koji tek treba da rade na ovoj maketi. Generalno nisam zadovoljan kvalitetom providnih delova. Između ostalih problema, vetrobran je blago deformisan, što znači da je nešto uži od trupa i kraći za milimetar. ''Bubble'' deo ima deformacije unutar '' pleksiglas-s '' (kasnije ću postaviti slike).

Nisam mogao da izbegnem razmak između vetrobrana i poklopca motora, ali što se tiče spoja sa trupom, na sreću postoji način da se filovanje i šmirglanje svedu na minimum jer postoji prostor za umetanje komada čačkalice fiksirane super lepkom koja će kasnije ostati skrivena, a koja drži vetrobran na odgovarajućoj širini dok se ne zalepi za trup:








                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Konačno spreman za prajmer! :)

Morao sam da popunjavam prazninu od 1mm između vetrobrana i poklopca motora, da ponovo ugraviram neke linije panela i šare na gumama, da dodam zakivke tamo gde sam smatrao da je potrebno...

Ići ću sa belim Tamiya Liquid Primer-om ili belim Mr. Finishing Surfacer 1500, praćenim Desert Yellow nijansama, mojim komplementarnim ''pre-shading''-om sa crvenim nijansama i aluminijumom gde je potrebno za budući ''chipping''. Zatim ide OD osnovna boja. Odlučio sam da idem sa belim prajmerom jer će mi biti potrebno manje slojeva da bi se postigla dobra pokrivnost OD-om, a da ne izgleda previše tamno.

Pozdrav,
Nikola
















                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Beli prajmer i komplementarni "pre-shading" završeni :)












                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pa, evo nekoliko kontradiktornih informacija:

Uputstvo kaže da karirani šablon ide samo do prednjeg kraja izduva:



Dekal se ne slaže jer ima izrez da bi zaobišao prednji kraj izduva:



A ako ja dobro vidim, istina je negde u sredini jer šablon samo malo prolazi iza prednjeg dela izduva:




Tako da sam odlučio da obojim nos u žuto, pa ću ili stisnuti zube i ofarbati prokletu stvar ili izrezati samo crvene kvadrate dekala i naneti ih na žutu (ovo bi trebalo i da olakša prilagođavanje samog dekala obliku). Videću.


                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Naneta neutralna siva osnovna preko plavog predsenčenja na donjoj strani. Trudim se da efekt predsenčenja u početku bude vrlo suptilan, a zatim naknadno modifikujem gde je potrebno.










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

OD završen.
Fotke sa telefona u svetlosnim uslovima sijalice iznad trpezarijskog stola ne mogu baš najbolje da dočaraju suptilne varijacije u tonovima, ali tu su, verujte  mi.  ;D

U svakom slučaju, fotke:







                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

I još par fotki gde efekat komplementarnog pred/post senčenja može malo bolje da se vidi:





Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Do sada mi je najteže da procenim koliko ću u početku da pokrijem znajući da će "weathering" i dalji koraci uticati. Slicno je kao i regularno predsencenje samo je teže, jer ako se radi samo crnom bojom, nema rizika da se previše boje ispod prikaže jer daje samo tamniju osnovnu nijansu bez modulacije. Još je dug put dok ne savladam ovu metodu kako treba. :)

U stvarnosti, crvena je suptilnija, ali je veoma teško docarati je pomoću telefona i uobičajenih uslova osvetljenja u prostoriji da bi videli kako treba. Trudiću se da napravim bolje fotke bez svih fensi podešavanja. :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Mislim da je ovo najbliže što sam mogao da priđem realnosti fotkama sa telefona. Izgleda ćemo morati da sačekamo adekvatne fotke kada je završim. :)












                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#42
Znam da sam možda dosadan, ali pošto je ovo veoma spor napredak objavljujem svaki mali korak. :)

Urađene invazione pruge na trupu. Slede bele pruge na krilima i horizontalnim stabilizatorima. Zatim lak pa dekali. Jeee! :)

Ah, da, i crveni kvadrati na žutoj...










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Sve invazione štrafte završene, sa malo probnog ''weathering''-a zabave radi na napadnim ivicama krila i horizontalnih stabilizatora. :)








                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav društvo,

Konačno nadjoh malo slobodnog vremena (kada nisam previše umoran da radim) da nastavim sa radom na poniju.
Moje prvo maskiranje i bojenje šahovskih polja je završeno. Zeznuo sam na jednom mestu, ali se lako da popraviti.  :zvizduc

Sledeće je farbanje izduva, sjajni lak pa onda na dekale.  ;D

Pozdrav,
Nikola







                 www.shelfforce.com