MiG-21PFM 22726, SFRJ, Eduard 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

U drugoj polovini 60ih godina XX veka SFRJ je nabavila drugu generaciju MiG-21 u PFM verziji. Nabavljeno je ukupno 36 primeraka koji su leteli do prve polovine 90ih. Primerak 22726 je, ako je verovati podacima sa interneta, isporucen 23.VII 1968. godine a izgubljen je u udesu u februaru 1977. godine. O samoj maketi se manje vise sve zna, odlicni Eduard koji je pravo zadovoljstvo za rad. Odmah po farbanju sam bio vise nego zadovoljan ali problemi (neizbeznost u mom neobjavljenom ratu sa NMF avionima) su me sacekali kod dekala i vederinga tako da konacni rezultat ipak nije nesto cime sam preterano zadovoljan... Pravi 726 mi na, inace losijoj slici, deluje malo musavije a cini mi se da sam cak i malo preterao sa tim... Boje Gunze i Alclad, dekali LH i genericki brojevi

Pravi 22726


Maketa











Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Vladimir

Не улазим у детаље....екстра је. Коју метал боју си користио?
Ф89 НС

VladimirBrankovic

Rekao sam više puta, baš su mi turn off jugoslovenski avioni... pogotovo NMF Mig -21...
Što se rada tiče, nemam šta za zamerit, sve je na mestu, pedantno, lepo, uredno...
Svi vode borbu sa NMF, mora se tome posvetiti ozbiljno vrme, kako se sa tim bojama radi, pa polako, strpljuvo, svaka ima svoju caku i kada je isti proizvidjač u pitanju a kamoli kada su različiti metali od različitih proizvodjača.
Istini na volju, ja na tvojoj maketi ne vidim problem al ajd, ako ti kažeš da nije tip top....

milan78

Svidja mi se,sad se meni pravi 21,koji nisam radio ima 2-3god.Vidjao sam opasne Nmf radove uzivo,na takmicenjima,ljudi urade kao da vidis pravi...retko kad pokupe nagradu.Nekako sudijama zapadaju za oko sareni kamuflazni avioni a niko ne ceni dobar nmf. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

@Vladimir

Gunze SM201 i Alclad dark aluminium
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

chikavili

Ovo vrlo dobro izgleda ovako na slikama, a iz licnog iskustva, verujem da je uzivo jos bolji.
To sto ti nisi u potpunosti zadovoljan je dobro, posto ces se sledeci put jos vise potruditi ;)

Sto se tice prljanja, umeju da budu prilicno musavi na zadnjem delu trupa odozdo i iza stajnih trapova, vazdusnih kocnica i generalno hidropokretaca. Ostatak aviona, uglavnom samo ofucanost/oksidiranost (u zavisnosti od perioda eksploatacije)


Scaling Slav

Odličan, a sobzirom da je imam u planu, ovo će mi definitivno koristiti kao inspiracija, i da, verujem da je uživo bolje, ne može daj odsjaj da dočara fotka. Što se tiče prljanja i svega toga, ja ne znam, kakvi su ovi bili, tek mi sledi istraživanje :D

Jovac


Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

flanker

Lepo urađeno.
Međutim mislim da si promašio metal. Trebalo bi da bude više kao aluminijum nego ovaj koji pristaje
američkim avionima iz 40ih i 50ih.
Možda grešim, ali s obzirom da sam jahao po njima na pulskom aerodromu 91ve ne sećam se da su bili skroz sjajni.
Pogotovo se ne sećam razlike u nijansama po panelima.
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=13466.240
https://3.bp.blogspot.com/-kpI6CqffLxE/W7JtGsKgj9I/AAAAAAAAOI0/v2aHI-NgDC0C7v5UzFnBZiJkoAnHiF5qwCLcBGAs/s1600/MiG-21PFM%2BL-14%2Barmed%2Bwith%2BUB-16-57%2Blaunchers%2Bat%2Bthe%2BPula%2Bairport%2Bin%2BAugust%2B1991.jpg
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

dragan_mig31

91 nisu posto to su avioni koju su prosli remont bar jednom kod.nas i su bili premazani alu bojom.A poati ovaj je avion iz rusije koji ima samo providni premaz onda je nmf fazon skroz odgovarajuci.

flanker

Quote from: dragan_mig31 on 01-08-2023, 12:53:5391 nisu posto to su avioni koju su prosli remont bar jednom kod.nas i su bili premazani alu bojom.A poati ovaj je avion iz rusije koji ima samo providni premaz onda je nmf fazon skroz odgovarajuci.
Možda, ali nikada nisam video sliku PFMa bez Al odsjaja odnosno premaza.
Mislim da je isti slučaj i sa vijetnamskim PF/M.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Dragan

Maketa je stvarno vrhunski odradjena, ali slozio bih se sa Flankerom oko nijansiranja metalnih povrsina. Pet godina pre njega takodje sam bio u Puli i ne samo da sam ih gledao maketarskim ocima nego sam belezio neke detalje. Na primer, u moje vreme (jesen 1986.) dva PFM-a (725 i 733) bila su NMF, dok su ostali bili prebojeni srebrnim lakom i jedina razlika kad ih gledas poredjane na stajanci bila je sto su ova dva delovala za nijansu tamniji od ostalih.
Posto su piloti stavili primedbu mehanicarima da prilikom punjenja aviona gorivom crevo ne sme da se naslanja na krilce ili zakrilce morali smo o tome da vodimo racuna i nesto se ne secam da je oplata krilca bila tamnija od oplate zakrilca.
Mozda jos jedan detalj: zelena boja konusa u uvodniku makete deluje mi dosta svetlija, kao da je sa bisa. Sa jednog naseg PFM-a koji je imao udes otkinuo sam parce i boja je original 34079.

dragan_mig31

Dali su ove fotke dovoljne ili da kacim jos?