ICM 1/72 Messerschmitt Me-109E-3 + 728-LH

Previous topic - Next topic

Kerber

Da, na tu varijantu jos nisam dosao...da iseces samo na okviru nosa, pa da ga lepo vratis u normalu, jer ne znam odakle vuce, samo gore ili bas celi nos...
Kako mis e cini sad kad gledam fotku, kao da bezi i donjaka...mozda je ipak to resenje.
Ako pak, zagrevas celu maketu nad parom, da ne popusti i oblik kapotaza, pa da ne dobijes izdeformisanu plastiku.
Ajde ti lepo otfikari celo parche, od korena krila, pa nagore (ide po kapotaznoj liniji, i onda ga opet prilepi, na pravo. Lakse ce to da se uklopi nego ovo sto ja imam (samo kapotaz). Onda ce da ti bude gornjaka ok u pravcu, a donjaka ce da bezi.
Bolji je to rezon. Hvala AG0, sto si to uvideo umesto mene.

Sandman

Bane ajd ovako... videcemo se verovatno za vikend pa cu ja lepo da ponesem maketu sa sobom pa da uzivo vidish....

Mislim, uslikacu ja sa prednje i zadnje strane da se stekne dojam o nivou pokrivljenosti, ali kad ga vidish uzivo, verovatno ce ti biti lakshe da procenish...

U svakom sluchaju, hvala i tebi i Goranu na savetima! Nisam siguran da cu se pozabaviti ovom maketom uskoro jer stizu nove kampanje u kojima zelim da uchestvujem, ali kad krenem ponovo sa ovim Emilom, vashi saveti ce mi dobro doci!

Kerber

OK, ajd' ponesi je sa sobom, pa da udarimo konsultaciju ! Uz pivce (za zzivce...hehehe).
Malopre sam otvorio svoj primerak ICM-ove 109...nisam primetio da je odlivak kriv, mozda je to samo kod tebe bila tak'a sreca maketarska.
Nema da brines - ce da bude sredjeno  ;D !

Otto Skorzeny

Sad videh ovaj topic.
Ajde, pored komentara starih vukova maketarstva, da napišem neko svoje viđenje ove makete.
Inače, imao sam prilike da radim ovu ICM maketu Messera 109E3 kao i ICM Messer 109E7 tropska varijanta. Prilikom postovanja gotovog modela E3 i mojh komentara o jako lošoj plastici, nisam baš bio dobronamerno shvaćen, ali ajde da ne ulazim u to...

U sva tri ICM Messera, su kalupi bukvalo isti (dobijaju se delovi za E3,E4,E7/Trop), ali kad krenete da radite kao da radite maketu od tri različita proizvođača i kvaliteta plastike.  E3 je izuzetno loš kvalitet plastike, plastika je jako krta i dosta puca(noge stajnog trapa su pukle same od sebe dok je maketa stajala na polici), pojedini delovi su krivi, jako loši dekali, vrlo loše uklapanje delova a naročito problema ima prilikom sklapanja kokpita u trup aviona. Tu se mora dosta seći i turpijati. Viškova plastike i sinkova na pretek.
Dok, recimo, ICM E7 je totalno druga priča(ostvarjue se priča da je ICM kopirao Tamiyu) i toplo je preporučujem svima, a možete od nje napraviti sva tri modela!  ;)

Srki, moj savet ti je da taj model ostaviš za rezrevne delove a da uzmeš ICM E7 ili da sa neta poručiš Tamiya E3 (dolazi za smešne pare cca700 din.).
Naravno, ako želiš za neko takmičenje.  ;)
Mada, ne sumnjam da ćeš i od ovog krša napraviti dobar model!!!  ;) 

Veliki pozdrav!  :D

Kerber

Mozda je za E-3 stvarno losa plastika...ali, ja imam  E-4 i sasvim je OK. Platika je na nivou dobrog academija...
A gledao sam i E-7...stvarno izgleda OK.

Dada

Imam ja E3 i E4 koji su u radu, E4 ima malenu gresku u predelu nosa, dok E3 ima jednu gresku na odlivku klapne hladnjaka, izgleda kao da ga je neko pogodio sa 20mm kalibrom, inace odlivci su odlicni, kao i sam kvalitet plastike.

Sandman

#21
Posle 2,5 godine konachno sam nashao volje i motiva da nastavim radove na ovoj maketi.

U dogovoru sa Djoletom "djnikom", organizatorom kampanje "VVKJ - 70 godina od Aprilskog rata", prebacujem ovaj topik iz "Projekata u radu" u ovu kampanju, gde ce ovaj E-3 kao i planirano zavrshiti kao Kraljevski Emil sa belim brojem 11.

Pa, evo novih slika...

Od zadnjih radova, zalepljen je kapotaz motora kao i donji deo nosa sa hladnjakom. Sve linije panela izgubljene shmirglanjem dorezane su..



Mitraljezi u nosu su zabusheni...



Posle ubedjivanja sa plastikom, kapotaz je pristojno legao na svoje mesto...



Na donjem delu nosa je palo malo gitovanja poklopca, a dorezan je i pravougaoni panel koji nije postojao na maketi...



Na donjem i gornjem spoju polutki trupa ka repu su dorezane linije spoja - ovo nije greshka jer su to bile linije spajanja panela na ovom avionu!



I evo zapravo najveceg problema na mom primerku Emila - trup je deformisan ali ne kako sam prvobitno mislio u nosnom delu, vec od kokpita ka repu! Poshto sam ove deformitete primetio tek nakon spajanja polutki trupa, ne bih se igrao sa zagrevanjem plastike nad ringlom/vodenom parom/u toploj vodi/...... vec cu ostaviti ovako kako jeste! Primecuje se ali ne bash toliko da je katastrofalno... Pokushacu da ovo "ispravim" lepljenjem kormila pravca u desnu ili levu stranu, videcu shta bolje "maskira" ovaj deformitet! :P



Na zakrilcima je postojalo ulegnuce u plastici - posledica livenja - pa sam ih zagitovao....



...a na mestu gde se lepe noge stajnog trapa, zalepio sam komadice stirena u delu ka trupu, jer se kroz ove otvore video kokpit! Ovo je identichno odradjeno i na ICM i na Tamiya maketi pa nekako bash bode ochi...



Nastavak uskoro - necete chekati ponovo par godina - maketu cu zavrrshiti do 6. aprila ove godine! :D

djnik

Odlicno izgleda meser! Evo i ja nastavio radove na maketama pa cu postaviti uskoro slike Ik-3 i Ik-2 u radu!

E ovo za razlike u serijama nisam znao!
U svakom slučaju, ako naletim na E-7 sa povoljnom cenom ima da ga kupim i uradim.

Pre nekoliko godina sam sa gađenjem odustao od E-3 jer je bio gadan i od neke puteraste plastike. Imao je i podosta deformisanu kabinu pa sam ga bacio i mesto njega napravio kraljevskog Emila od Hobby Boss makete.

Sretno!

Josip

Sandman

Da, definitivno postoje razlike u serijama. Kad sam primetio deformitet trupa na ovoj maketi (nakon sklapanja polutki tek na zalost), uzeo sam i drugu maketu (E-4) da proverim kakvo je tamo stanje, i na moju zalost, obe polutke trupa su deformisane ka desnoj strani tj. ako se sklope dobice se isto kao i na ovom E-3!

Taj E-4 definitivno necu praviti, a kako ce zavrshiti videcete nekom drugom prilikom, jedna zanimljiva ideja mi je pala na pamet... ;)

A plastika na ovom E-3... nekako je chudna, jako mekana i teza za shmirglanje, a i chudna za sechenje...
Ne znam kakva je situacija sa novijim maketama ovog proizvodjacha...


Goran A.

Sta se desava kad se smirgla i sece?

Sandman

nekako je mekana i kad se seche kao da idesh skalpelom kroz puter, kako reche Josip, a kad se shmirgla "lista" se na ivicama gde se shmirgla... definitivno joj nedostaje malo tvrdoce za bolju obradu...

Srdjan

Quote from: Sandman on 03-02-2011, 14:45:15
nekako je mekana i kad se seche kao da idesh skalpelom kroz puter, kako reche Josip, a kad se shmirgla "lista" se na ivicama gde se shmirgla... definitivno joj nedostaje malo tvrdoce za bolju obradu...

Ovo se meni desava na 48-ici ICM-ovoj, koju sad radim...  :deadhorse

Rusi su Rusi a Ukrajinci...nisu baš na istom nivou.
Zato ja preferiram Zvezdu a ICM sve manje gledam.

Josip